Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrzowskie referendum w Miastku. Tylko w jednym przypadku działalność rady miejskiej ulegnie wcześniejszemu zakończeniu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Burmistrzowskie referendum w Miastku. Tylko w jednym przypadku działalność rady miejskiej ulegnie wcześniejszemu zakończeniu
Burmistrzowskie referendum w Miastku. Tylko w jednym przypadku działalność rady miejskiej ulegnie wcześniejszemu zakończeniu Archiwum
Jak już informowaliśmy, 3 kwietnia br. (niedziela) odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Miastka. Tylko w jednym przypadku przy tym referendum, wcześniejszemu zakończeniu może ulec działalność Rady Miejskiej w Miastku.

Miasteckie referendum odbywa się na podstawie zbiegu dwóch inicjatyw – Rady Miejskiej w Miastku oraz mieszkańców. Formalnie pierwszy był wniosek radnych. Komisarz wyborczy w Słupsku zdecydował o połączeniu inicjatyw, choć mógł też podjąć decyzję o referendum tylko na podstawie pierwszego wniosku, a więc uchwały radnych. Połączenie obu inicjatyw, daje mieszkańcom formalną możliwość np. zgłaszania kandydatów do komisji i prowadzenia kampanii. Bez połączenia inicjatyw nie byłoby to możliwe.

W jakim przypadku radni wcześniej zakończą działalność

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz (i z automatu wiceburmistrz Longina Jankowska) straci stanowisko, jeśli w głosowaniu 3 kwietnia br. większość głosujących opowie się przeciwko niej. Warunkiem koniecznym jest przy tym odpowiednia frekwencja. W przypadku gminy Miastko zagłosować musi przynajmniej 3168 osób (3/5 liczby biorących udział w wyborze burmistrza). Jeśli lokale wyborcze odwiedzi mniej osób, referendum nie jest ważne (niezależnie od głosów „za” i „przeciw”) i burmistrz pozostaje na stanowisku. W jednym przypadku przy tym referendum, niejako z automatu wcześniej działalność kończy Rada Miejska w Miastku. Konkretne wtedy, jeśli większość głosujących poprze Danutę Karaśkiewicz, a więc w referendum nie będzie przeciwko niej. Tak mówią o tym przepisy. To niejako „kara” dla radnych za nieskuteczną inicjatywę referendalną. W pozostałych przypadkach: niska frekwencja (referendum nieważne), odwołanie Danuty Karaśkiewicz – Rada Miejska w Miastku pozostaje.

Na koniec przypominamy referendalne kalendarium

Głosować będzie można w godz. 7-21 w wyznaczonych lokalach wyborczych. Do 4 marca br. podane zostaną granice obwodów głosowania oraz siedziby komisji. Do 9 marca br. powołana zostanie miejska komisja referendalna. Będzie 9-osobowa (po 3 osoby mogą zgłosić: Rada Miejska w Miastku, burmistrz Miastka, inicjatorzy referendum (mieszkańcy). Do 14 marca komisarz wyborczy powoła obwodowe komisje do spraw referendum (też 9-osobowe, członkowie zgłoszeni przez radę, burmistrza i inicjatorów referendum).

Osoby niepełnosprawne oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mogą oddać głos korespondencyjnie. Muszą jednak zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu do 19 marca br. 1 kwietnia o godz. 24 zakończyć musi się kampania referendalna.

W karcie do głosowania znajdzie się pytanie: czy jest Pan/Pani za odwołaniem Danuty Karaśkiewicz, burmistrza Miastka, przed upływem kadencji? Do zaznaczenia będzie „tak” albo „nie”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza