Co z zamiarem likwidacji SP nr 1 w Miastku? Toczą się kuluarowe rozmowy

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz
Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz Andrzej Gurba
Na początku października 2020 r. miastecki ratusz ogłosił nowy plan reorganizacji gminnej oświaty, który zakładał m.in. likwidację SP nr 1 w Miastku. Minęły 4 miesiące. Oficjalnie plan nie został zarzucony, ale poza rozmowami kuluarowymi, nic się w tej sprawie nie dzieje.

- Cały czas rozmawiam na ten temat z radnymi Samorządności (mają samodzielną większość w radzie – dop. redakcji). Proponowałam powołanie zespołu do spraw zmian w oświacie, ale radni nie wyrazili chęci uczestnictwa w nim. Zespół więc nie został powołany. Poza tym, nie ma się co oszukiwać. Kurator nie zgadza się na żadne zmiany, a bez jego zgody nie uda się ich dokonać – mówi Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka.

Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku przyznaje, że toczą się cały czas rozmowy w tej sprawie. Dodajmy, że kuluarowe i nic z nich specjalnego nie wynika. – Każdy radny mógł zgłosić akces do zespołu do spraw zmian w gminnej oświacie. A to, że się nikt nie zgłosił, to inna sprawa – oznajmia T. Borowski.

Przypominamy główne założenia planu reorganizacji.

Według wydziału oświaty miasteckiego ratusza główne problemy gminnej oświaty to: spadek liczby uczniów, zbyt duża liczba szkolnych obwodów w mieście (są trzy) – co ma powodować tworzenie mało licznych klas (większe koszty), mało liczne szkoły w Słosinku i Piaszczynie. Z czynników ekonomicznych ratusz wymienia m.in.: konieczność zatrudniania nauczycieli na zastępstwa (z powodu rocznych urlopów zdrowotnych, zwolnień lekarskich), funkcjonowanie osobnych kuchni w trzech szkołach miejskich, mało liczne oddziały.

Ratusz chciał, aby do 30 listopada 2021 r. (już nieaktualne) podjęta została uchwała intencyjna w sprawie likwidacji SP nr 1 w Miastku (etaty pracownicze miały zostać utrzymane). W budynku, który zajmuje szkoła, planowano umieścić: ośrodek pomocy społecznej, noclegownię, organizacje pozarządowe, ZHP. Koszty dostosowania obiektu szacuje się na 500 tys. zł. Uczniowie z obecnej SP nr 1 mieli zasilić dwie pozostałe miejskie placówki.

Według wyliczeń ratusza oszczędności w pierwszym roku po likwidacji SP nr 1 miały wynieść prawie 2 mln zł.

W 2021 r. planuje się przekształcenie szkół w Słosinku i Piaszczynie w placówki z klasami 1-3 oraz oddziałami przedszkolnymi. Dodajmy, że już wcześniej w sprawie tych placówek kurator nie zgodził się na zmiany. Sprawa jest obecnie w sądzie administracyjnym.

Burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz mówiła wcześniej, że jest zbyt mało uczniów, aby w mieście funkcjonowały trzy szkoły podstawowe. – SP nr 1 i SP nr 3 są blisko siebie, a SP nr 3 ma nieporównywalnie lepszą bazę – mówiła Danuta Karaśkiewicz, burmistrz Miastka. – Gwarantujemy zatrudnienie dla wszystkich pracowników. Chcemy podpisać stosowne porozumienie ze związkami zawodowymi.

Danuta Karaśkiewicz mówiła też, że obiekt SP nr 1 to dobra lokalizacja na usługi publiczne (ops, organizacje pozarządowe). – Tym samym zwolni się miejsce w dotychczasowej siedzibie ośrodka pomocy społecznej na dodatkowe oddziały przedszkolne i żłobek – informowała D. Karaśkiewicz.
ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z DOŻYNEK W 2019 R.

W sobotę w Miastku odbyły się gminne dożynki. Rozpoczęły się mszą. Po niej starostowie dożynek przekazali chleb władzom samorządowym Miastka. Uczynił to także starosta zaprzyjaźnionego litewskiego miasta Tytuvenai. Póżniej wszyscy podzielili się chlebem z mieszkańcami. Rozstrzygnięto konkursy m.in. na wieniec, Piękną Wieś. Odbył się także turniej sołectw. Na scenie zaprezentowały się m.in. gminne zespoły.

Dożynki gminy Miastko: msza, konkursy, występy, zabawa (zdję...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie