MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ciało Iwony Wieczorek zostało odnalezione na sopockiej plaży? Mamy nowe informacje o działaniach policji!

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Lipiec 2011 r. Mama Iwony Wieczorek zawiesza plakat z ogłoszeniem o zaginięciu córki
Lipiec 2011 r. Mama Iwony Wieczorek zawiesza plakat z ogłoszeniem o zaginięciu córki Fot. Tomasz Bolt/Polska Press
Jak ustalił portal i.pl, wielomiesięczne przeszukiwanie terenu przy sopockiej Zatoce Sztuki miało związek z zaginięciem Iwony Wieczorek. Do śledczych dotarły informacje, jakoby w tym miejscu miały być zakopane zwłoki dziewczyny. Jaki jest finał starań policji?

Policja przeczesuje sopocką plażę

Dokładnie rok temu, bo w grudniu 2022 r., rozpoczęły się czynności prokuratorskie przy Zatoce Sztuki w Sopocie. Budynek jest położony w bardzo prestiżowym miejscu, niedaleko słynnego Grand Hotelu. Lokal na plaży w Sopocie, gdzie obecnie mieści się Nowa Zatoka, powstał ponad dziesięć lat temu, jako Zatoka Sztuki. Władze Sopotu chciały tam stworzyć kulturalną wizytówkę miasta. Zatokę Sztuki szeroko opisywały media w związku ze sprawą przestępstw seksualnych Krystiana W. i innych osób, do których miało dochodzić też na terenie klubu.

Wokół lokalu sprawdzane były między innymi studzienki kanalizacyjne, przekopano plażę, a teren badano przy użyciu wykrywaczy metalu. Na miejsce wysłano także psa tropiącego. Prace już się zakończyły, ale do tej pory pokuratura wprost nie ujawniała, czy miały one związek ze śledztwem dotyczącym zaginięcia Iwony Wieczorek. Dziś jednak mamy pewność, że tak było.

Jak ustalił portal i.pl, śledczy mieli pewne informacje na temat tego, że pod budynkiem Zatoki Sztuki zakopane zostały zwłoki Iwony Wieczorek. Wielomiesięczne poszukiwania rzuciły jednak nowe światło na sprawę.

Gdzie jest ciało zaginionej dziewczyny?

Ciała Iwony Wieczorek nie odnaleziono. Badania potwierdziły, że przy Zatoce Sztuki nigdy nie było zakopanych zwłok zaginionej dziewczyny.

- Sprawę dotyczącą zaginięcia Iwony Wieczorek prowadzi tzw. Archiwum X, działające w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Obecnie realizowane są czynności procesowe wykonywane w trybie art. 327 § 3 k.p.k. (artykuł ten dotyczy podjęcia na nowo lub wznowienia postępowania - przyp. red.), w toku których procesowo zweryfikowano wiele wersji osobowych oraz związanych z nimi ewentualnymi miejscami ukrycia zwłok Iwony Wieczorek. Przeprowadzone czynności śledcze na terenie tzw. Zatoki Sztuki i terenu przyległego służyły weryfikacji i eliminacji wersji pojawiających się na podstawie ujawnianych w sprawie źródeł dowodowych - mówi portalowi i.pl Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Co ustaliła prokuratura?

Od 2019 roku śledztwo w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek nadzoruje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek zajmuje się tzw. Archiwum X. Śledczy prowadzą czynności w kierunku pozbawienia wolności Iwony Wieczorek w dniu 17 lipca 2010 r. w Gdańsku na okres trwający powyżej 7 dni. Chodzi tu dokładnie o czyn z art. 189 § 2 k.k.: „Jeżeli pozbawienie wolności trwało dłużej niż 7 dni, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W 2021 roku śledczy przeszukali w dom Pawła P. To znajomy Iwony Wieczorek, który feralnej nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku bawił się z zaginioną. Najpierw wraz z grupą znajomych udali się na działkę jego babci, a potem imprezowali w sopockim Dream Clubie. Parę łączyła luźna relacja. Billingi z telefonu Iwony dowodzą, że po opuszczeniu klubu kilkanaście razy dzwoniła do Pawła. Podczas przeprowadzonych w 2021 r. czynności funkcjonariusze zabezpieczyli telefon mężczyzny, a także karty pamięci. Wcześniej śledczy kilkukrotnie byli u niego, a także w mieszkaniach jego bliskich.

Jak pisaliśmy pod koniec zeszłego roku, w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek 14 grudnia 2022 roku w Gdańsku zatrzymano dwie osoby, w tym Pawła P. Prokurator przedstawił obojgu zatrzymanym zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych. Ponadto Pawłowi P. postawiono zarzuty dotyczące utrudniania postępowania karnego poprzez usuwanie śladów i dowodów, zacieranie śladów przestępstwa, a także podawanie nieprawdziwych informacji w sprawie dotyczącej Iwony Wieczorek.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Ponadto wobec Pawła P. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Kaucję za mężczyznę wpłaciła ponoć jego matka.

Druga z zatrzymanych razem z nim w grudniu osób to Joanna S. Jest to 34-letnia partnerka Pawła P. Przed związaniem się z nim kobieta miała być w związku z trójmiejskim gangsterem Arturem W., który miał brać udział w śmiertelnym pobiciu Daniela Z. ps. Zachar. Artur W. został 31 grudnia 2018 roku znaleziony martwy w swoim domu w Gdańsku.

Z kolei w kwietniu 2023 r., na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Urzędu Celno–Skarbowego zatrzymali 20 osób w śledztwie dotyczącym karuzeli podatkowej. Wśród 20 zatrzymanych niespodziewanie pojawiło się nazwisko znajomego Iwony Wieczorek - Pawła P.!

Zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz „prania pieniędzy”. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec 2 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednym z aresztowanych w tej sprawie jest Paweł P.

Zaginięcie Iwony Wieczorek to jedna z najbardziej tajemniczych spraw ostatnich lat. Młoda kobieta zaginęła w lipcu 2010 roku, a więc już ponad 13 lat temu. Dziewczyna wyszła wówczas z klubu Dream Club w Sopocie, gdzie bawiła się ze znajomymi. Dzięki nagraniom z monitoringu udało się ustalić, że zmierzała pieszo w kierunku Gdańska. Trop za nią urywał się na pasie nadmorskim, przy wejściu nr 63 w Gdańsku-Jelitkowie. Późniejsze szeroko zakrojone akcje poszukiwawcze nie przyniosły żadnych rezultatów. Los dziewczyny wciąż pozostaje nieznany.

od 16 lat

lena

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy ciało Iwony Wieczorek zostało odnalezione na sopockiej plaży? Mamy nowe informacje o działaniach policji! - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza