Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd zmierzasz, kulturo? Debata o współpracy i ofertach słupskich placówek kulturalnych

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Kawiarenka Obywatelska w Cepelinie - dyskusja na temat stanu kultury w Słupsku
Kawiarenka Obywatelska w Cepelinie - dyskusja na temat stanu kultury w Słupsku Łukasz Capar
Małe dotacje, problemy z infrastrukturą, trudności z przyciąganiem młodych odbiorców - o tym i wielu innych sprawach dotyczących działalności słupskich placówek kulturalnych dyskutowano w kluboksięgarni Cepelin. Spotkanie odbyło się w cyklu Kawiarenka Obywatelska.

Wokół dużego stołu zasiedli: Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalek Tęcza, Danuta Rakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku i Kinga Dziwisz z MBP, Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego, Bogdan Kułakowski, dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, Jolanta Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury, prowadząca spotkanie Edyta Lubiak z Radia Koszalin oraz dwie organizatorki - Inga Kawałek z Centrum Inicjatwy Obywatelskich i Agnieszka Zielińska z Cepelina. Ich wypowiedziom przysłuchiwali się pracownicy placówek kulturalnych i słupszczanie.

Główna dyskusja toczyła się wokół braku wieloletniej strategii miasta w dziedzinie kultury, sięgających kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu lat wstecz zaniedbań dotyczących infrastruktury (opłakany stan budynków filharmonii, biblioteki i Tęczy), niskich dotacji miejskich na działalność, braku promocji poza Słupskiem licznych imprez mogących zainteresować nie tylko słupszczan, braku jednego rocznego kalendarium imprez kulturalnych, słabego udziału w kulturze młodego pokolenia.

Ciekawe spostrzeżenia, niekoniecznie z entuzjazmem przyjęte przez uczestników dyskusji, miał przysłuchujący się jej Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. Powątpiewał w to, czy miasto stać na utrzymanie tak wielu siedzib instytucji kultury i zauważył, że zamykanie ich działalności w lipcu i sierpniu jest błędem, gdyż mogłyby przyciągać turystów odwiedzających Ustkę.

Spotkanie zakończyła Agnieszka Zielińska deklaracją napisania do ratusza wniosku o sporządzenie strategii. Kolejne spotkanie w tej grupie ma dotyczyć współpracy przy stworzeniu festiwalu (nowego lub w oparciu o już istniejące imprezy), który miałby być wizytówką Słupska w Polsce.

A wy co sądzicie o słupskiej ofercie kulturalnej? Czego wam brakuje? Zapraszamy do umieszczania swoich opinii w komentarzach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza