Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora. Sam na scenie w Słupsku. Szczepkowska i Bortkiewicz!

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Sam na scenie - finał 2020 rok
Sam na scenie - finał 2020 rok Archiwum gp24.pl
Imprezy finałowe Turnieju Teatrów Jednego Aktora. Sam na scenie odbywać się będą w dniach 2-4 września w Ośrodku Teatralnym Rondo oraz Teatrze Lalki Tęcza. Na niektóre wydarzenia obowiązują wejściówki.

- Festiwal "Sam na scenie" na stałe wpisał się w krajobraz najważniejszych słupskich wydarzeń teatralnych, przyciągając do naszego miasta najwybitniejszych młodych monodramistów z całego kraju - informują organizatorzy. - Oprócz pokazów konkursowych, prezentowanych przez laureatów wojewódzkich etapów eliminacji, tradycyjnie zapraszamy również na Wieczory Mistrzowskie. 2 września na scenę Ronda po 20 latach powróci "Satana" Marcina Bortkiewicza, natomiast 3 września Joanna Szczepkowska zaprezentuje "Dzikie Ballady Adama M.". Na oba wieczory obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu (59) 842 63 49. Na prezentacje konkursowe wstęp jest wolny.

Z kolei 4 września o godz. 18 na ul. Nowobramskiej odbędzie się pokaz kuglarstwa i iluzji, przeprowadzony przez Pana Ząbka, czyli Marcina Połoniewicza. Jeśli pogoda nie dopisze, show zostanie przeniesione do Centrum Handlowego Jantar przy ul. Szczecińskiej 58.

Szczegółowy program

Czwartek, 2 września, g. 20:30

„Satana według Doktora Faustusa Tomasza Manna”; adaptacja i wykonanie Marcin Bortkiewicz; reżyseria Stanisław Otto Miedziewski

Monodram jest opowieścią o rzeczywistości nadprzyrodzonej, o obecności zła w świecie i jego destrukcyjnym działaniu na człowieka, a jego premiera odbyła się w roku 2000. Marcin Bortkiewicz w "Satanie" wciela się w postać Serenusa Zeitbloma, który opowiada o życiu swojego przyjaciela z czasów studenckich, genialnego muzyka Adriana Leverkühna, który podobnie jak Faust Goethego podpisał pakt z diabłem.Z powieści Manna uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji "Doktor Faustus" staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu.
Przedstawienie zostało uhonorowane ponad 15 ogólnopolskimi i międzynarodowymi nagrodami, m.in. w Edynburgu, Kilonii, Kiszyniowie, Kijowie i Warszawie.
Marcin Bortkiewicz - absolwent polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg, aktor. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą aktor-monodramista oraz reżyser, swoje pierwsze sceniczne kroki stawiał w słupskim Teatrze Rondo. Wyreżyserował m.in. filmy: „Portret z pamięci” z kreacją Ireny Jun (2011) oraz „Noc Walpurgi” (2015). Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Piątek, 3 września g. 20:30

„Dzikie ballady Adama M.”, opracowanie i wykonanie Joanna Szczepkowska

„Dzikie Ballady Adama M” to wieczór intensywnych przeżyć z zapomnianymi, dziwnymi i metafizycznymi wierszami inspirowanymi ludowymi legendami. Balladami na pograniczu pogaństwa i chrześcijaństwa o zjawach, nimfach i duchowości.
Joanna Szczepkowska językiem poety i jego ballad wprowadza widzów w świat romantyzmu i szczególnego klimatu wierszy o świecie z dawnych wierzeń. Wierszy recytowanych przy nadających wyjątkowy klimat dźwiękach prasłowiańskiej muzyki.
Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, poetka i felietonistka. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie , wykonawczyni wielu ról szekspirowskich , autorka m. in. opowiadań „Fragmenty z życia lustra” , sagi rodzinnej „ Kto ty jesteś” , poezji „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” , sztuk teatralnych – „Goła baba” ,„ADHD i inne cudowne zjawiska” , „Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 1999 roku publikuje felietony na które złożyło się kilka zbiorów m. in „Piasek ze szkła” i „Jak wyprostować koło”. W 1989 roku zasłynęła niespodziewanym ogłoszeniem „końca komunizmu” w trakcie wywiadu jaki przeprowadzała z nią dziennikarka telewizji publicznej. Za działalność konspiracyjną i patriotyczną została nagrodzona Krzyżem Kawalerskm i Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kontrowersje wokół jej publicystyki odbiły się szerokim echem w polskiej debacie publicznej a także na jej życiu artystycznym. Malarstwo z wykorzystaniem współczesnych technik wydaje się kolejnym etapem jej poszukiwań.

Sobota, 4 września g. 18:00

"Pan Ząbek SAM w mieście" - magiczne show, klaunada i iluzja na ul. Nowobramskiej

Marcin Połoniewicz wciela się w postać sceniczną "Pana Ząbka" już ponad od 20 lat, prezentując się na scenach teatrów, festiwali czy też na małym ekranie. Szersza publiczność w postaci rodziców, jak również dzieci, może go kojarzyć z takich programów telewizyjnych, jak: "Mam Talent", "Mali Giganci", "My3", "Magicy z ulicy" i "Pytanie na Śniadanie". Wieloletnie doświadczenie teatralne i animacyjne pozwoliło mu wypracować własny styl pokazów. Stawia na bezpośredniość i interakcje z publicznością, w swoich pokazach "puszcza oko" do widzów, zapraszając ich do wspólnej zabawy, w której aktywnie wcielają się w asystentów iluzjonisty, otrzymując wzamian drobne upominki.W pokazie nie zabraknie żartów i dowcipów. Pan Ząbek stawia na energię i dynamikę pokazu, reagując na zaistniałe sytuacje, czasami improwizując, co dodaje spektaklowi świeżości i oryginalności. Od wielu lat współpracuje z lunaparkiem "Farma Iluzji" i "Megalandia". Prezentuje swoje spektakle na największych festiwalach cyrkowych w Polsce: "Carnavał Sztukmistrzów" z Lublina i "Ofca" z Oleśnicy. Współpracował z Teatrem Lalek "Baj Pomorski" z Torunia, Teatrem Pantomimy z Wrocławia, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Polskim z Wrocławia i Teatrem Avatar z Legnicy. Stworzył jedną z postaci w spektaklu "Iluzjoniści - Pierwsze Starcie" w reż. Janusza Józefowicza. Obecnie wchodzi w skład międzynarodowej grupy "Champions of Illusion". Dzięki interaktywności, nieodzownemu elementowi programu, pokaz za każdym razem jest odrobinę inny. Ciągły dialog z widzem dodaje spektaklowi świeżości, a nieoczekiwane gagi sytuacyjne sprawiają, że każdy spektakl jest oryginalny i niepowtarzalny. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu estradowemu, Marcin Połoniewicz buduje swoje spektakle tak, że mogą one tworzyć samodzielne show, jak i być częścią złożonego programu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Organizatorzy:

  • Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej Teatr Rondo
  • Słupski Ośrodek Kultury
  • Towarzystwo kultury Teatralnej
  • Ośrodek Teatralny Rondo
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza