Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to w starych przewodnikach zabytki Słupska pomnażano i jak niektóre z nich zostały zapuszczone w naszym mieście. Nic tylko rozebrać

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Plac, który powstał na skrzyżowaniu ulic Wolności i Kopernika pokazuje jak w soczewce, problemy naszego miasta z wiekowymi budowlami. Kiedyś stał tam Spichlerz Richtera i była historyczna zabudowa. Dzisiaj teren jest niemal gotowy dla dewelopera, tylko ten samotny budynek przy Kopernika 35. W starym przewodniku określany jako jedna z dwóch historycznych zabudów z połowy XVIII wieku charakterystycznych dla Słupska, które zachowały się na Kopernika.

We właśnie aktualizowanym planie słupskiej rewitalizacji dopisano rozbiórkę kamienicy Kopernika 35a.Jest to formalność, bo na zlecenie PGM sama kamienica jak i przynależne do niej budynki gospodarcze została już w tym roku fizycznie zburzona.

- Dla mnie to skandal - napisała do mnie mieszkanka Warszawy, która podczas prezydentury Roberta Biedronia odwiedziła Słupsk i... zakochała się w starej secesyjnej zabudowie naszego miasta. - Zrobiłam mnóstwo zdjęć kamienic w Słupsku. Pamiętam, że znalazłam informację, iż przy ul. Kopernika 35a i 35 zachowały się dwie kamienice z XVIII wieku. Mocno się zdenerwowałam, gdy przeczytałam na gp24.pl, że jedną z nich zburzono teraz. Pamiętam jak w niej robiłam zdjęcia. Ten klimat, wykusz. Taki wyjątkowy budynek. Jak można zniszczyć zabytek? Niech pan o tym napisze.

Rozbiórka dawnej siedziby PCK w Słupsku. Miasto szykuje nowy...

Nie ukrywam, że zdziwiłem się i poszukałem informacji o budynkach na Kopernika 35a i 35.Faktycznie w starym przewodniku napisano, że to przykład zabudowy mieszczańskiej z XVIII wieku, jedyny taki zachowany w Słupsku. Okazuje się, że jednak to nie do końca prawda.

- Budynek Kopernika 35 jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków - tłumaczy Katarzyna Dobkowska ze słupskiego ratusza. - Jest więc pod okiem konserwatora zabytków. Kamienicy 35a w żadnej z ewidencji nie ma. Sprawdziłam, wcześniej też jej nie było.

Za rządów Roberta Biedronia dokonano czyszczenia wykazu obiektów o wartości historycznej. Tych, które trafiły na tzw., listę prezydencką. Wykreślono sporo, ze względu na stan, powodujący, iż nie było co chronić. Oprócz tej listy ustalanej przez władze miasta, są jeszcze dwie wojewódzkie ewidencja i rejestr. Znajdujące się w nich budynki i inne zabytki są pod okiem konserwatora zabytków, czyli pod większą ochroną. Pod największą te, które są w rejestrze zabytków!

- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku Delegatura w Słupsku informuje, że budynek oznaczony nr 35 znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków (budynek ceglany), natomiast budynek, który został wyburzony też oznaczony nr 35 lub 35a nie był objęty ochrona konserwatorską. Ceglany, niższy budynek na mapach archiwalnych widnieje już w latach 70-tych XIX wieku, więc opis, który Pan zacytował może odnosić się właśnie do tego budynku i do niego wyłącznie, ponieważ budynek 35a był
wzniesiony na początku XX wieku(na mapie 1900-1901 nie widnieje).Należy też pamiętać, że ten teren był zupełnie inaczej zagospodarowany. Obecnie stojący na Rynku Rybackim spichlerz Richtera został translokowany właśnie z narożnika ul. Wolności i Kopernika, gdzie w przeszłości wraz z budynkiem nr 35 tworzył zabudowę pierzejowo-zagrodową. Na mapach z II połowy XVIII rzeczywiście ten kwartał zabudowy jest wypełniony, lecz na pewno nie był jej elementem budynek, który został wyburzony. Gdyby tak było nigdy nie odsłonięto by reklamy na szczycie budynku 35 - poinformowała nas Krystyna Mazurkiewicz-Palacz,
Kierownik Delegatury w Słupsku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Paweł Krzemień, odpowiedzialny za rewitalizację w Słupsku uważa, że w naszym mieście jest bardzo dużo budynków o sporej wartości historycznej, jednak niektóre z nich zostały przez ostatnie 60 lat doprowadzone do takiego stanu, że nie mają już w praktyce wartości, nie da się jej odtworzyć. Mowa na przykład o różnych przeróbkach i samowolach budowlanych oraz braku remontów.- Dlatego powinniśmy skupiać się na ochronie tych najważniejszych - mówi urzędnik ratusza.

Na budynku przy Kopernika 35 a po rozbiórce sąsiedniej kamienicy odsłoniła się stara reklama z niemieckiego Stolp .Ciekawe, co stanie się z tym budynkiem? Dzieje się natomiast przy położonym obok starym szpitalu. Budynki też mają wartość historyczną i są wpisane do ewidencji. Natomiast, że nie należą do miasta zwrócono się o to, by pozwolono na zmiany historycznego płotu. Urzędnicy póki co się nie zgodzili.

Po wyburzeniach powstała spora działka między ulicami Kopernika a Wolności. Pewnie, tak przypuszczają urzędnicy, kupi ją, któryś z działających w Słupsku deweloperów. Generalnie widać, że teraz w mieście porządkuje się teren i wyburza miejsca w śródmieściu, które mogą być atrakcyjne dla potencjalnych budowniczych nowych bloków.I tak nam się zmienia miasto.

Rozbiórka dawnej siedziby PCK

Rozbiórce poddany został budynek użytkowy przy Kopernika 35a, czyli główny z dwoma lokalami mieszkalnymi w oficynie. Przetarg na rozbiórkę wygrała firma Usługi Sprzętowo-Transportowe Henryk Lipiński za kwotę 172 451 zł brutto. Termin rozbiórki do 25 września 2020 br.

Wcześniej wyburzano już kamienice w tym rejonie miasta. Ta opierała się nieuchronnemu dłużej, ponieważ miasto dało czas prowadzącemu tu warsztat elektryki samochodowej, na wybudowanie nowego obiektu. Ten powstał na wylocie ze Słupska w stronę Ustki.

Rozbieraną kamienicę wybudowano w 1910 roku. Kubatura budynku wynosiła 2682 m. sześć. a pow. użytkowa 391 m.kw. Starsi słupszczanie pewnie pamiętają, że obok stał Spichlerz Richtera, który został w 1998 roku przeniesiony na Rynek Rybacki obok Bramy Młyńskiej. Zabytkowy Spichlerz Richtera z 1780 roku zniknął, więc z narożnika ul. Kopernika i Wolności wcześniej.

Rozbiórka dawnej siedziby PCK w Słupsku. Miasto szykuje nowy...

Zobacz także: Finał plebiscytu Smaki Pomorza

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza