Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest praca dla co najmniej 30 skazanych

Krzysztof Bednarek
archiwum
Zakład Karny w Wierzchowie obchodzi właśnie 40-lecie powstania. Jubileusz zbiegł się z oddaniem do użytku nowej hali produkcyjnej, w której pracę znajdzie co najmniej 30 skazanych.

W Zakładzie Karnym w Wierzchowie jest 515 miejsc. Ale tylko 25% osadzonych ma zatrudnienie. W większości są to prace wykonywane nieodpłatnie. Od połowy 2014 r. na terenie ZK budowany był zakład produkcyjny, którego budowa sfinansowana została z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Hala o wartości 3,5 mln zł, to pierwszy kompletny obiekt w Polsce w całości sfinansowany w ramach istniejącego od 2012 r. funduszu. Zanim jednak przystąpiono do budowy zakładu, ówczesny dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie płk Krzysztof Olkowicz, który we wrześniu powołany został na stanowisko Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, nawiązał kontakty z przedsiębiorcą z Niemiec.

 Hubert Berger z Teterov od 1977 r. prowadzi rodzinną firmę zajmującą się przeróbką plastiku. W swoim zakładzie zatrudnia skazanych z więzienia w Rostoku. Swoje doświadczenia postanowił wykorzystać w Polsce. Tak powstała idea budowy zakładu w Wierzchowie. Hala jest już gotowa. Na razie ustawiono w niej jedną maszynę do przeróbki plastiku metodą rotacji. 

Wkrótce  pojawią się kolejne maszyny. W Niemczech H. Berger ma 14 hal produkcyjnych. W jego zakładach powstają: rury kanalizacyjne, kubły na odpady, plastikowe artykuły gospodarstwa domowego. Właściciel pojawił się w czwartek na obchodach 40-lecia powstania Zakładu Karnego w Wierzchowie połączonego z oddaniem do użytku nowej hali

- Chcemy zatrudniać tu skazanych, podobnie jak to robimy w Niemczech. Mam nadzieję na dobrą współpracę zarówno z dyrekcją Zakładu Karnego, jak i z pracownikami - skazanymi odbywającymi karę w Wierzchowie - powiedział. 

Oprócz hali produkcyjnej H. Berger potrzebuje terenów składowych. Obecny na uroczystości wójt Wierzchowa Jan Szewczyk zapewnił, że gmina dysponuje 20 hektarami gruntu w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Są to tereny, które można wykorzystać pod budowę magazynów i kolejnych hal. Wójt zachęcał przedsiębiorcę z Niemiec, by kontynuował inwestycję budując kolejną halę - tym razem za murami Zakładu Karnego. Halę, w której prace znaleźliby bezrobotni mieszkańcy gminy Wierzchowo. Rozmowy w tej sprawie będą toczyły się  w najbliższym czasie. 

Zatrudnienie więźniów jest korzystne zarówno pod względem finansowym - powoduje lepszą sytuację życiową skazanych po opuszczeniu Zakładu Karnego, jak i motywacyjną. Daje warunki życia zbliżone do tych, jakie panują na wolności. 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza