Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydatów na radnych jest w Słupsku dostatek - 160, ale na listach jest też kilka niespodzianek i... Robert Biedroń

Grzegorz Hilarecki
W wyborach samorządowych w Słupsku wybierzemy 23 radnych
W wyborach samorządowych w Słupsku wybierzemy 23 radnych
Do wyborów samorządowych pozostał niespełna miesiąc i już wiadomo, kto kandyduje na radnych w Słupsku. Na listach jest sporo niespodzianek.

Pierwszą i najważniejszą, nie tylko dla jego przeciwników politycznych, jest kandydatura Roberta Biedronia na radnego na osiedlu Niepodległości. Poseł Zbigniew Konwiński, szef słupskiej Platformy Obywatelskiej, nazwał to oszustwem. O skandalu mówią przedstawiciele i innych ugrupowań. Tomasz Lesiak, radny SPO, który jest jedynką na tym osiedlu, ironizuje, że prezydent Biedroń nie był na tym osiedlu więcej niż kilka razy w cztery lata. Zauważa, że radny musi być mieszkańcem Słupska, a tego warunku Robert Biedroń nie spełnia i pewnie nie wie, jak nazywa się główna ulica osiedla. A oczywiście na czas wyborów będzie miał... miejsce zamieszkania w Słupsku, a potem zniknie z miasta.

Obrońcy Roberta Biedronia wskazują, na przykład Andrzeja Twardowskiego z SPO, który cztery lata temu dostał mnóstwo głosów na osiedlu Niepodległości i... zrezygnował z mandatu. Zyskał na tym... Tomasz Lesiak i wskoczył do rady.

Teraz Andrzej Twardowski startuje na radnego, ale w okręgu nr 3, czyli w centrum i to nie z pierwszego, a z trzeciego miejsca.

Ale radna Anna Rożek z PO na konferencji prasowej o starcie prezydenta Biedronia powiedziała, że każdy może zrezygnować, ale start z zamiarem niebycia radnym jest oszustwem wyborczym. Może i tak, ale każda z kandydatek na prezydenta: Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Beata Chrzanowska i Anna Mrowińska też startują do rady, a w razie zwycięstwa radną nie będą.

Wróćmy do niespodzianek na listach. Na liście PiS nie ma Roberta Kujawskiego, od lat wyróżniającego się radnego.

Na Niepodległości niespodzianką jest jedynka na liście koalicyjnego komitetu SLD Lewica Razem, bo jest to Jan Sieńko. Były poseł i kiedyś lider SLD w regionie, dzisiaj ma 71 lat.

Ale nie żebyśmy byłemu posłowi zaglądali w metrykę. Starszym o dwa lata kandydatem jest Zbigniew Rychły, były wiceprezydent Słupska, który jest teraz dwójką na liście SPO w centrum. Najstarsi dwaj kandydaci mają po 76 lat i są na listach PO. To dwaj obecni radni: Mieczysław Jaroszewicz i Bogusław Dobkowski.

W sumie ogólnie na listach wszystkich ugrupowań cechą charakterystyczną jest wiek kandydatów, poniżej 30 mamy tylko dziesiątkę kandydatów na 160. Ogólnie przeważają 50- i 60-latkowie.

Tylko Platforma zaryzykowała i jedynką w centrum zrobiła 26-latka Kamila Bierkę.

Najmłodsi kandydaci mają po 20 lat.

Wróćmy do byłych prezydentów na listach. Z ostatniego miejsca na liście SLD w centrum jest były wiceprezydent Ryszard Kwiatkowski. Jedynką na liście SPO w czwartym okręgu jest Jerzy Mazurek, były prezydent miasta i obecny radny. Na liście prezydenckiej jest były wiceprezydent Andrzej Obecny, jako jedynka w tym samym okręgu.

Na listach nie brakuje też innych osób, które były w obozie słupskiej władzy za Macieja Kobylińskiego i byli radnymi z grupy prezydenckiej, i tak teraz na liście komitetu wyborców Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia są m.in: Wojciech Gajewski, Krzysztof Kido. Na liście SLD jest Leon Szymański, jako ostatni w zestawieniu w okręgu 2.

Na listach SPO znajdziemy przeciwnika poprzedniego prezydenta Aleksandra Jacka i jego żonę. Także byłego urzędnika słupskiego ratusza, który odszedł już za obecnej władzy Adama Piekarca.

Niespodzianką jest tak mało ludzi związanych ze słupskim sportem. Jednym z rodzynków jest Robert Jakubiak z Czarnych, trener i wiceprezes klubu, jedynka w okręgu 4. Odnotujmy też Jolantę Karską, czwórkę PO na Zatorzu z klubu piłkarskiego Byki i Mirosławę Sagun.

Sporą niespodzianką jest też to, że w dwóch słupskich okręgach pojawiła się dodatkowa lista: Zjednoczona Prawica dla Słupska. Ona wystawiała listy tylko w okręgach 3 i 4.

Próżno na listach szukać wiceprezydenta Marka Biernackiego i to też jest wielka niespodzianka.

Sześć komitetów się zarejestrowało

Wybory w Słupsku odbywają się w czterech okręgach. W tym roku zmienia się to, że w okręgu nr 4 na Westerplatte, os. Akademickim i Słowńskim, czyli we wschodniej części miasta, tym razem wybranych zostanie aż sześciu radnych (zamiast pięciu dotąd). To skutek głównie rozbudowy i zwiększenia liczby mieszkańców. W dwójce i trójce, czyli odpowiednio, na Zatorzu i w centrum, radnych będzie tylko po pięciu. W największym słupskim okręgu, czyli na Niepodległości i Piastów, radnych będzie aż 7.

Zrejestrowało się sześć komitetów: komitet wyborców Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i Roberta Biedronia; komitet wyborczy PiS,komitet Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska; SLD lewica Razem; Słupskie Porozumienie Obywatelskie i Zjednoczona Prawica dla Słupska. Z tym że ten ostatni zarejestrował listy tylko w dwóch okręgach: trzecim i czwartym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza