MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwestia karetki w Miastku. Samorządowcy chcą, aby dysponował nią miejscowy szpital

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Karetki pod szpitalem w Miastku (zdjęcie archiwalne).
Karetki pod szpitalem w Miastku (zdjęcie archiwalne). Andrzej Gurba
Samorząd Miastka prosi władze województwa oraz służby medyczne o pozostawienie na terenie gminy Miastko obecnie funkcjonującego systemu ratownictwa medycznego. Z początkiem lipca zespół ratownictwa medycznego ma zostać przeniesiony z Miastka do Trzebielina.

Kilka dni temu wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz poinformowała, że minister zdrowia Izabela Leszczyna zatwierdziła aktualizację „Planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa pomorskiego" zwiększając liczbę dostępnych karetek do 113.

W dokumencie podano, że w województwie pomorskim od 1 stycznia 2024 roku funkcjonują łącznie 102 zespoły ratownictwa medycznego, w tym: 19 zespołów specjalistycznych i 83 podstawowe. Natomiast od 1 lipca 2024 roku będzie funkcjonowało łącznie 113 ZRM, w tym: 15 specjalistycznych i 98 podstawowych.

Zespoły specjalistyczne (oznaczone literą S) składają się z co najmniej trzech osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz oraz pielęgniarka lub ratownik medyczny. Zespoły podstawowe (oznaczone literą P) to co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

Wśród tych zespołów nastąpiło przeniesienie ZRM z nocy na dzień (zmiany miejsc stacjonowania ZRM P) m.in. z Miastka do Trzebielina w dyżurze 12 godzina na dobę.

Ta zmiana nie umknęła uwadze samorządowcom z Miastka. Przewodniczący Rady Gminy Miastko Tomasz Borowski i burmistrz Miastka Jerzy Wójtowicz opublikowali wspólne stanowisko, w którym zwracają się z prośbą o pozostawienie na terenie gminy Miastko obecnie funkcjonującego systemu.

- W związku z planowanymi zmianami w systemie ratownictwa medycznego od 1 lipca 2024 roku, polegającymi na wycofaniu z Miastka karetki typu „,S" oraz przekształceniu jej na typ,,P" i ograniczeniu czasu pracy karetki typu,,P" tylko do 12 godzin dziennie, zwracamy się z prośbą o pozostawienie na terenie gminy Miastko obecnie funkcjonującego systemu - czytamy w opublikowanym dokumencie.

- Ratownictwo Medyczne funkcjonuje w oparciu o zintegrowany system, w którym Wojewoda, a następnie Minister Zdrowia, zatwierdza obszary operacyjne. W gminie Miastko nie został jeszcze wydany taki obszar operacyjny, co stawia naszych mieszkańców w niekorzystnej sytuacji. Prosimy zatem o rozważenie możliwości wydzielenia osobnego obszaru operacyjnego dla naszej gminy, co znacząco poprawiłoby dostępność i jakość usług medycznych dla mieszkańców Miastka. Karetkami w Miastku zarządza szpital bytowski. Uważamy, że zarządzanie karetkami przez szpital w Miastku wpłynęłoby korzystnie na sytuację pacjentów, mieszkańców oraz na finansowanie Szpitala Miejskiego w Miastku, który boryka się z poważnymi problemami finansowanymi. W przypadku wystąpienia problemów z wydzieleniem osobnego obszaru operacyjnego dla gminy Miastko w ramach zintegrowanego ratownictwa medycznego do lipca 2024 roku, proponujemy wskazanie naszego Szpitala Miejskiego w Miastku jako podwykonawcy części umowy dotyczącej ratownictwa medycznego, co mogłoby poprawić sytuację finansową naszego szpitala oraz zapewnić lepsze usługi medyczne dla mieszkańców – argumentują miasteccy samorządowcy

.

- Zwracamy się do Państwa z pilnym apelem o rozpatrzenie tej sprawy i podjęcie działań mających na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności karetki typu ,,S" oraz zapewnienie ciągłej dostępności karetki typu „,P" na terenie naszej gminy. Karetka typu „,S" (specjalistyczna), wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny i obsługiwana przez lekarza, odgrywa kluczową rolę w ratowaniu życia w sytuacjach nagłych. Jej likwidacja i zmiana na karetkę typu „P" (podstawowa), pozbawioną obecności lekarza, znacząco obniży jakość i skuteczność pomocy medycznej udzielonej naszym mieszkańcom – uważają władze Miastka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza