Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Zabytkowe mury miejskie zostaną odrestaurowane

Fot. UM Lębork
Mury, stan obecny.
Mury, stan obecny. Fot. UM Lębork
Brukowane uliczki, zrekonstruowane dwie baszty, odrestaurowane średniowieczne obwarowania miasta. Najpóźniej w 2011 roku tak będzie wyglądało zabytkowe centrum Lęborka.

Miasto ma już obietnicę, że dostanie 5,6 mln zł, w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinna zostać podpisana ostateczna umowa.

To największa i najbardziej widoczna inwestycja najbliższych lat w Lęborku. Projekt zakładający ożywienie historycznego centrum Lęborka poprzez rewitalizację średniowiecznych zabudowań pochłonie 5,6 mln zł od Marszałka Województwa Pomorskiego. Pozostała część z blisko 13 milionowej w sumie inwestycji miasto zaczerpnie z własnej kasy, m.in. rezygnując z budowy kolejnego Orlika.

Przygotowany przez magistrat projekt zakłada m.in. powrócenie do charakteru brukowanego przeszło kilometra uliczek w historycznym centrum miasta. Będą one biegły wzdłuż zabytkowych murów.

- Projekt rekonstrukcji przygotowała firma Biuro Badawczo-Rozwojowe Agencja "DART", która realizowała już podobne przedsięwzięcia. Oczywiście był on konsultowany z konserwatorem zabytków - mówi Agnieszka Kozłowska z Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Zrekonstruowane zostaną trzy baszty: przy ul. Korczaka, Basztowej i Derdowskiego. Każda z nich ma reprezentować inny styl i okres historyczny. W baszcie przy ul. Derdowskiego przeszklona będzie jedna ze ścian, za nią znajdą się sale wystawiennicze. Pozostałe baszty też posłużą jako minimuzea. Organizowane będą w nich wystawy czasowe, przede wszystkim o tematyce militarnej.

- W basztach będzie można oglądać rekonstrukcje starej broni, technik obronnych. Przewidziane są także rozmaite wystawy np. zanikających rzemiosł czy warsztatu pracy lokalnych rękodzielników - mówią urzędnicy.

- Mury zostaną zrekonstruowane, poddane w zachowanych fragmentach renowacji, gdzie indziej będą częściowo odtworzone, a tam gdzie się nie zachowały ich ślady, zostaną zaznaczone w nawierzchni ulic czy chodników - mówi Agnieszka Kozłowska.

Częścią projektu jest też zaadaptowanie na cele kulturalne przestronnej piwnicy muzeum. Miałyby się tam odbywać pokazy multimedialne na temat historii miasta. W dwóch salach turyści będą za to mieli okazję podpatrzeć i spróbować swoich sił w warsztatach rękodzieła.

Oprócz samych murów, historyczny ma być sam charakter centrum miasta. Przy deptakach zamontowane zostaną stylowe latarnie i ławeczki. Znajdzie się i tradycyjna mennica, w której wybijane będą repliki starych monet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza