Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała historia kolei. Niezwykła wystawa w Słupsku

Krzysztof Piotrkowski
Ryszard Nikitiuk przy jednym z modeli znajdujących się w Izbie Historii Kolei.
Ryszard Nikitiuk przy jednym z modeli znajdujących się w Izbie Historii Kolei. Krzysztof Piotrkowski
Kilka tysięcy kolejowych pamiątek zebrali Ryszard Nikitiuk i Edward Kasierski ze Słupska. Eksponaty prezentują w Izbie Historii Kolei.

W dwóch niewielkich pomieszczeniach na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 28 zobaczyć można pamiątki obrazujące kilkadziesiąt lat kolei w Słupsku. Wystawę zorganizowali Ryszard Nikitiuk i Edward Kasierski, byli pracownicy kolei, ale przede wszystkim jej pasjonaci.

Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych zebrali kolejowe skarby, które gromadzili przez sporą część swojego życia.

- Gdy wycofywano ze Słupska parowozy, odczepiłem od nich tablice z ich oznaczeniami, informacjami o producencie i z godłem - mówi Ryszard Nikitiuk.

- Niektóre pamiątki pocho­dzą jeszcze sprzed II wojny światowej. Na kolei pracowali mój dziadek i ojciec. Ja też całe życie spędziłem przy pociągach, nawet urodziłem się na stacji kolejowej.

Na wystawie zobaczyć można między innymi lam­py parowozowe i lokomotywowe, telefony na korbkę wykorzystywane przed kilkudziesięcioma laty do komunikacji między stacjami, kolejowe tachografy, stare bilety, dworcowe zegary i rozkład jazdy pociągów. Można też zobaczyć mundury, w których chodzą pracownicy kolei.
Uwagę przykuwają też dwa pokaźnych rozmiarów modele. Jeden z nich przedstawia lokomotywę spalinową SP45, drugi - parowóz OK1.

Wśród eksponatów jest też wiele dokumentów, odznaczeń, fotografii starego dworca kolejowego w Słupsku i zdjęcia przedstawiające całą historię powstawania obecnego dworca.

- Tu są zbiory nasze, ale również wielu innych osób, znajomych i obcych, które dowiedziały się, że organizujemy wystawę. Część eksponatów miała trafić na śmietnik, my je jednak uratowaliśmy po to, by teraz móc pokazać wszystkim - mówi Edward Kasierski, który zamiłowanie do kolei odziedziczył po ojcu, również kolejarzu.

Apeluje do wszystkich, któ­rzy w swoich domach, piwnicach, komórkach mają kolejowe pamiątki, aby przynosili je do nich.

Izba Historii Kolei czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-11. Jednak zwiedzać można w każdy dzień, wystarczy się tylko umówić telefonicznie pod numerami: 602 359 087 lub 663 815 796. Wstęp na wystawę jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza