Mieszkańcy wsi Dobra nie chcą mieszkać obok farmy wiatraków...

  Mieszkańcy wsi Dobra nie chcą mieszkać obok farmy wiatraków (wideo)

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Bez waszej zgody na tę inwestycję nie zgodzimy się - usłyszeli w środę zarówno od przewodniczącego rady gminy, jak i pani wójt .
  Debata na ten temat odbyła się w środę (20 stycznia) wieczorem w świetlicy wiejskiej w Podolu Małym. Przybyła na nią większość radnych Rady Gminy Dębnica Kaszubska oraz spora grupa mieszkańców Dobrej, Dobieszewa i Łabiszewa. Na spotkanie przyjechali także słupska posłanka Jolanta Szczypińska (PiS) oraz Jerzy Barzowski, radny wojewódzki z ramienia PiS.

  Parlamentarzystkę sprowadziła protestacyjna petycja, podpisana przez ponad 70 mieszkańców gminy, którzy nie życzą sobie farm wiatrakowych w gminie.

  Piotr Paczesny o wiatrakach w miejscowości Dobra


  Jak się okazuje, sprawa budowy co najmniej trzech siłowni wiatrowych, które w okolicach jeziora Dobre chce wznieść na 18 hektarach swoich gruntów pan Wenta, ciągnie się już od 2005 roku. W minionych kadencjach gminni radni już pracowali nad planem zagospodarowania przestrzennego, który miał to umożliwić, ale w 2008 roku go nie przyjęli. Niedawno inwestor ponownie wykazał aktywność. Zaczął zabiegać o uzgodnienia środowiskowe. Gdy ta wieść rozeszła się po okolicy, ludzie zaczęli protestować. Ich zdaniem wiatraki mogą być niebezpieczne dla zdrowia, bo inwestor chciałby je postawić blisko ich domów (nawet ok. 300 metrów od nich). Mogą także spowodować, że gminę zaczną omijać turyści, którzy chętnie korzystają na jej terenie z agroturystyki.

  - Jeszcze nie podjęliśmy żadnej decyzji w sprawie przystąpienia do opracowywania miejscowego planu zagospodarowania. To spotkanie jest właśnie po to, aby radni wiedzieli, jakie jest wasze stanowisko. Nie zrobimy nic wbrew waszej woli - zadeklarowała Iwona Warkocka, wójt Dębnicy Kaszubskiej. W tym samym tonie wypowiadał się Piotr Paczesny, przewodniczący Rady Gminy w Dębnicy Kaszubskiej. Gdy padło pytanie, czy na sali jest ktoś, kto chce budowy farmy wiatrowej w Dobrej, nikt się nie odezwał. W spotkaniu nie uczestniczył także potencjalny inwestor, bo podobno się przestraszył.

  Iwona Warkocka o wiatrakach w miejscowości Dobra


  Przy okazji rozmawiano także o budowie farm wiatrowych w innych miejscowościach gminy. Jak się okazuje, inwestor formalnie może to zrobić w Dobieszewie, bo uzyskał już wszystkie pozwolenia. Czy to zrobi, jeszcze nie wiadomo. Wywołany do zabrania głosu pan Wichniarek jednoznacznie się nie zdeklarował, choć zachęcał do zachowania zdrowego rozsądku, bo gmina potrzebuje pieniędzy na rozwój, a turystyka rozwija się w gminie słabo. Za to w przypadku Łabiszewa do tej pory nie podjęto żadnych formalnych działań administracyjnych, choć Piotr Wicki, właściciel dużego gospodarstwa popegeerowskiego w tym rejonie gminy, w swojej wypowiedzi sugerował, że próbowano fałszować dane podczas prac nad studium do zagospodarowania przestrzennego.

  W trakcie debaty głos zabrała posłanka Szczypińska, zapewniając, że rząd PiS właśnie pracuje nad ustawą, która ma uporządkować zasady budowy farm wiatrowych w Polsce.

  Popularne na gp24.pl
  1. Rok 2015 w regionie - wybór zdjęć Łukasza Capara
  2. Rok 2015 w regionie - zdjęcia Krzysztofa Piotrkowskiego
  3. Mikołaje na motocyklach w Krępie Słupskiej (zdjęcia, wideo)
  4. Wypadek na drodze krajowej nr 6. Są ranni (wideo,zdjęcia)
  5. Szopki bożonarodzeniowe w słupskich kościołach (zdjęcia)
   


  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (30) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia

  Wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone