Muzeum Pomorza Środkowego znów otwarte. Przypominamy wystawy stałe

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Od 16 maja ponownie można odwiedzać obiekty Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz jego oddziały w Klukach i w Swołowie. Po długiej przerwie znów możemy odwiedzać Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. MPŚ to kilka obiektów w samym Słupsku oraz w Swołowie i Klukach. Przypominamy, jakie wystawy stałe możemy oglądać w poszczególnych budynkach.

Zamek Książąt Pomorskich
W zamku znajdują się cztery wystawy stałe. Pierwszą z nich są „Skarby książąt pomorskich” i składają się na nią pamiątki po ostatnich Gryfitach. Druga wystawa stała nosi tytuł „Z przeszłości Słupska” i prezentowane są na niej obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami.
Rzeźby gotyckie,gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich to elementy wystawy „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku.” Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty.
Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku.

Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja Czerwonego Spichlerza, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. MPŚ dokłada starań o pozyskanie środków na ten cel.

Otwarto wyremontowany Biały Spichlerz w Słupsku (zdjęcia)

Młyn zamkowy
„Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś” to dwie wystawy stałe, które noszą wspólny tytuł. Prezentują one kulturę m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.

Biały Spichlerz
Biały Spichlerz został gruntownie wyremontowany i od zeszłego roku przyjmuje zwiedzających. Znajdują się w nim wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum - „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku.”
Oprócz wystaw związanych z Witkacym w Białym Spichlerzu można zobaczyć wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, na której prezentowane są pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Warto wspomnieć, że sam budynek spichlerza został w tym roku zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
W oddalonych o 40 kilometrów od Słupska Klukach prezentowana jest kultura Słowińców, jednej z ostatnich grup rdzennej ludności Pomorza.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

16 kilometrów od Słupska, w Swołowie Muzeum Pomorza Środkowego prezentuje pozostałości po zamożnych pomorskich chłopach.

W sobotę w sieni Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbędzie się wykład poświęcony starym pocztówkom z terenu Pomorza Środkowego, wydanym przed 1945 rokiem.<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/7c214c4e-7716-f6c3-084c-4c02447a0e94,0f8981ba-97d2-3edd-da25-5e7330708f17,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>W tym roku do zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego trafiła kolekcja 576 pocztówek przedstawiających środkowopomorskie wsie, miasteczka, rezydencje i pejzaże. To właśnie im będzie poświęcony wykład, który wygłosi kustosz Beata Zgodzińska. Na wykładzie przedstawiona zostanie tematyka pocztówek, ich forma graficzna i typograficzna oraz wydawcy. Ponadto będzie można dowiedzieć się więcej o historii gromadzenia pocztówek przez słupskie muzeum oraz o historii pozyskanej kolekcji.Wykład „Kolekcja pocztówek z terenu Pomorza Środkowego, wydanych do 1945 roku” w sobotę, 28 września, o godz. 10 w sieni Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.Wystawa pocztówek jest dostępna w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w godzinach otwarcia muzeum.

Wystawa wyjątkowych pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Dni i godziny otwarcia MPŚ w Słupsku
W maju i czerwcu 2020 roku muzeum w Słupsku otwarte będzie we wtorki w godz. 12-15. Wtorek jest tzn. dniem bezpłatnym. Jak podaje strona muzeum we wtorki w Zamku i Młynie udostępnione są do zwiedzania wystawy stałe oraz wystawy czasowe. W Białym Spichlerzu udostępniona jest wystawa stała na III i IV piętrze pt. "W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku". Wystawy prac Witkacego na I i II piętrze oraz wystawa "Słupsk – miasto i ludzie" na V piętrze będą zamknięte z powodów technicznych.
Od środy do niedzieli MPŚ czynne będzie od godz. 10 do godz. 16. W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Ostatni odwiedzający wpuszczani są godzinę przed zamknięciem.

Zobacz także:Biały Spichlerz jest tłumnie odwiedzany przez słupszczan i turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie