Sześć godzin trwało układanie wzoru "Serce dla autyzmu". To największe w Polsce serce z nakrętek po napojach, które ułożyli wolontariusze ze Słupska w hali sportowej Gryfia. Wolontariusze to uczniowie ze szkół w Słupsku i powiecie. Ułożyli mozaikę, na której widzimy niebieskie serce i napis "Serce dla autyzmu". Nakrętki były zbierane w szkołach przez wiele miesięcy - potem je posortowano i umyto. W piątek, 31 marca, trafiły na halę Gryfia w Słupsku.
Inicjatorem akcji była słupska Fundacja Progredi.
- Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na problem ludzi z autyzmem, uświadomić, że autyzm nie jest chorobą. Przekazujemy w ten sposób młodym ludziom, że wszyscy jesteśmy różni i warto być w życiu tolerancyjnym i wyrozumiałym - mówiła Katarzyna Ożarek z Fundacji Progredi.
Mozaika została oficjalnie zgłoszona do Rekordów Polski. Obserwatorem była Elżbieta Olszewska z Biura Rekordów Polski.
- Wasze serce jest dużo większe niż to, które widzę przed sobą. Jest to pierwsze serce w historii Biura Rekordów. Według moich precyzyjnych obliczeń wielkość całej mozaiki to 15,5 metra wysokości na 10,3 metra szerokości, co daje nam łącznie powierzchnię 157,59 mkw. Obecnie jest to największy wzór z nakrętek w Polsce! - ogłosiła oficjalnie pani Elżbieta.
Poprzedni rekord należał do Zgorzelca - tam w 2018 roku mieszkańcy ułożyli z nakrętek herb miasta o powierzchni 133,47 mkw. Dziś rekord należy do Słupska.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wolontariusze pracowali jak krasnoludki, serca, które wy macie, są najważniejsze i tego nikt wam nie odbierze - mówiła na scenie pani Elżbieta.
Po zakończeniu akcji nakrętki zostaną przekazane dla Fundacji Nadzieja, która od lat pomaga dzieciom będącym w spektrum autyzmu. Akcja bicia rekordu Polski jest częścią kampanii zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Oprócz tego na Gryfii mogliśmy obejrzeć występy artystyczne słupskich przedszkolaków, cheerleaderek Maxi Słupsk oraz Filipa Opolskiego ze szkoły we Włynkówku, który zaśpiewał utwór "Tolerancja". Swoim występem pokazał, że człowiek z autyzmem może być jak każdy z nas.
- Pamiętajmy, autyzm to nie choroba, to po prostu inny sposób widzenia świata. Z okazji Światowego Dnia Autyzmu symbolicznie, ale także znacząco, przypominamy o konieczności otwarcia się na czasem nieznane problemy drugiego człowieka, lecz takiego samego jak my. Dzisiaj moje serce bije na niebiesko - mówiła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Słupska.
W Słupsku odbyły się także Marsze Dla Autyzmu, a na sobotę zaplanowano Ogólnopolską Konferencję Naukową "Autyzm - krok do przodu", podczas której prelegenci z całej Polski będą omawiać problemy ludzi i rodzin, które zmagają się z autyzmem.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?