Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastroje w małych firmach w województwie pomorskim lekko optymistyczne

Wojciech Frelichowski
Mikro i małe firmy z województwa pomorskiego lepiej oceniają sytuację polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy niż średnio w kraju.
Mikro i małe firmy z województwa pomorskiego lepiej oceniają sytuację polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy niż średnio w kraju. Fot. sxc
Mikro i małe przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego pozytywnie oceniają perspektywy polskiej gospodarki - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS DGA na zlecenie Banku Pekao SA.

To pierwszy raport skupiający się na sektorze mikro i małych firm. Do tej pory dostępne analizy dotyczyły całego sektora przedsiębiorstw lub MŚP (czyli łącznie firm mikro, małych i średnich). Jednak to właśnie firmy mikro i małe są kluczowe w sektorze przedsię­biorstw, zarówno pod wzglę­dem ich liczby, wkładu w podatkach oraz zatrudnienia. 94 proc. firm zarejestrowanych w rejestrze REGON stanowią mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 9 pracowników.

Przedsiębiorców biorących udział w badaniu poproszono o dokonanie oceny kondycji polskiej gospodarki i jej perspektyw. Wyniki badania posłużyły do skalkulowania tzw. wskaźnika koniunktury, pokazywanego zarówno na pozio­mie ogólnopolskim i wojewódz­kim, jak i na poziomie lokalnym. Na wskaźnik koniunktury składa się ocena przedsię­biorców dotycząca najważniejszych elementów decydujących o postrzeganiu przez nich warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozytywnie o gospodarce

Mikro i małe firmy z województwa pomorskiego lepiej oceniają sytuację polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy niż średnio w kraju. Ocena koniunktury gospodarczej w województwie pomorskim za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 88 punktów (w skali 50 do 150) przy krajowym wyniku na poziomie 89 punktów. Natomiast ocena perspektyw to o 10 punktów więcej - 98 (przy krajowym wyniku 96).

Z raportu wynika, że firmy spodziewają się poprawy sytuacji przedsiębiorstwa i całej branży większej niż pokazuje to wskaźnik ogólnokrajowy. Ponadto deklarują też zamiar niewielkiego zwiększenia zatrudnienia.

Ponadto przedsiębiorcy z województwa pomorskiego spodziewają się większych przychodów i poprawy wyniku finansowego w przyszłym roku i ten wskaźnik jest nieco wyż­szy niż średnia krajowa (86 w Pomorskiem, 85 w kraju).

Przedstawicieli firm poproszono o ocenę koniunktury biznesowej z punktu widzenia oczekiwanej wysokości przychodów oraz wyniku finansowego. Z jednej strony ocena dotychczasowa jest niższa niż średnio w Polsce (89 wobec 96), jednak perspektywy są według przedsiębiorców lepsze w porównaniu ze średnią krajową (99 punktów wobec 96).

Pytanie o inwestycje

Badanie obejmowało również pytanie o plany inwestycyjne. W województwie pomorskim odnotowano wyższy wskaźnik oceny dostępności finansowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy niż w skali całego kraju (117 wobec 114). Ale inwestycje zapowiada mniej firm niż w poprzednich 12 miesiącach.
To, że wskaźnik zamiarów inwestycyjnych jest w miarę wysoki, jest wynikiem większych nakładów - przedsiębiorcy zapowiadają mniej inwestycji poniżej 10 tys., za to więcej do 100 tys. i 500 tys. zł.

Skąd finansowanie?

Co charakterystyczne, wśród źródeł finansowania inwestycji dominuje kapitał własny. Wskazało na nie 87 proc. firm poddanych badaniu z województwa pomorskiego, tylko 18 proc. stanowiły w ubiegłym roku kredyty bankowe. Jednak zwraca uwagę tendencja do większego wykorzystania oferty bankowej w kolejnym okresie (z 18 proc. do 26 proc.).

Co trzecia badana firma w województwie pomorskim zamierza w przyszłym roku wprowadzić na rynek nowe wyroby lub usługi albo też wprowadzić innowacje. W finansowaniu nowych pomysłów firmy zamierzają w dużo większym stopniu skorzystać z oferty banków (8 proc. w 2010; 18 proc. w 2011 r.).

Różnice w regionie

A jak kształtowały się wskaźniki w poszczególnych regionach województwa pomorskiego? Okazuje się, że warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach zostały najwyżej ocenione w regionie słupskim (powiaty słupski, bytowski, człuchowski, lęborski) - 97 punktów wobec 95 w regionie gdańskim i 87 w regionie starogardzkim (średni w województwie 94, w kraju 91).

Podobna kolejność wynikła przy pytaniu o politykę gospodarczą samorządu. W regionie słupskim jest to 102 punkty, o punkt więcej niż w regionie gdańskim i o trzy punkty więcej niż regionie starogardzkim.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza