Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna lekcja historii w Nowym Teatrze w Słupsku. Najnowszy spektakl ma aż 280 wariantów. Rozmowa z reżyserką "Stolp. Dzień Kobiet"

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Krzysztof Piotrkowski
Już w czwartek, 11 marca, Nowy Teatr w Słupsku zaprezentuje premierę „Stolp. Dzień Kobiet”. Spektakl miał być prezentowany 6 czerwca ubiegłego roku, ale plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Później spektakl przełożono na listopad, ale i wtedy kolejna fala epidemii i związane z nią obostrzenia pozamykały teatry. Obejrzyj rozmowę z reżyserką i fragment spektaklu, a także zdjęcia z próby generalnej.

Na scenie zobaczymy dobrze znanych słupszczanom Igora Chmielnika, Wojciecha Marcinkowskiego oraz Monikę Bubniak. Gościnnie na słupskiej scenie wystąpi też Claudia Kucharski, niemiecka aktorka i prowadząca w Ansbach Theater Kopfüber, który jest partnerem tego projektu. Spektakl powstał dzięki grantowi Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i opowiada o trudnych dla Słupska czasach, kiedy do miasta wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej.

- „Stolp. Dzień Kobiet” to przede wszystkim historia pokazująca dylematy i nieszczęście wojny z perspektywy kobiet. Tak się wydarzyło, że właśnie 8 marca 1945 roku do niemieckiego Stolp wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Dla kobiet przebywających wtedy w naszym mieście to była bardzo trudna data - zarówno dla tych, które zostały, jak i tych, które uciekły. Historia naszej bohaterki rozpoczyna się właśnie w tym dniu. Jej matka (Polka - Helena Cisek) zostawiła swoje dziecko pod opiekę znajomej Niemce. W momencie wejścia wojsk sowieckich do Słupska Pani Spaar uciekła z dzieckiem do Niemiec, a malutka dziewczynka stała się odtąd Adelą Sparr. Tragiczna historia, w której każde rozwiązanie było złe! Te dylematy, konieczność podejmowania drastycznych decyzji będą również częścią naszego spektaklu - mówił podczas rozpoczęcia prób do spektaklu Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru.

Podczas przedstawienia publiczność będzie decydować jakiego wyboru mają dokonywać bohaterowie, a akcja sztuki potoczy się tak, jak zażyczy sobie tego publiczność. Głosowanie będzie odbywać się za pomocą systemu do głosowania firmy Elector - każdy widz otrzyma przed wejściem pilot (jak na konferencji czy sesji rady miejskiej) i będzie wciskał przycisk odpowiadający pytaniu (zawsze są dwie opcje wyboru).

Reżyserią „Stolp. Dzień Kobiet” zajęła się Julia Mark, a jej asystentem był Igor Chmielnik. Autorką przedstawienia jest Olga Żukowicz, za scenografię i kostiumy odpowiada Katarzyna Sobolewska, a za muzykę Wojciech Długosz. Część spektaklu to projekcje multimedialne, za których wykonaniem zajął się Tomasz Schaefer. Inspicjentką jest Emilia Zakrzewska. W projekcjach wzięły też udział dzieci - Karen Kulągowska, Ignacy Chmielnik, Layla Kulągowska, Justyna Leszczewska, Tomasz Krętkowski, Aleksandra Jaromin, Kajetan Malak, Lena Malak, Lena Nowak, Aleksandra Nowak, Amelia Pelikan i Lena Rysak.

Spektakl możemy grany będzie 11 i 12 marca o godz. 19 w budynku Nowego Teatru przy ul. Lutosławskiego 1.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza