Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy jak stary

(ram)
Dziś na dziedzińcu można spotkać rycerzy, obejrzeć stare uzbrojenie, postrzelać z łuku i kuszy albo spędzić kilka chwil w dybach.
Dziś na dziedzińcu można spotkać rycerzy, obejrzeć stare uzbrojenie, postrzelać z łuku i kuszy albo spędzić kilka chwil w dybach. Fot. Robert Małolepszy
Z zamkowego dziedzińca zniknął ogródek piwny. Pojawili się zaś rycerze. W planach jest także urządzenie średniowiecznej karczmy i stajni. Jasnowidz i różdżkarze będą szukać podziemi.

Miasto zamierza wziąć udział w programie rewitalizacji centrów dawnych miast. Przygotowuje trzy projekty: wymiany płyty głównej Rynku z fontanną i nowymi ławkami, zmiany elewacji nowego bloku przy Rynku oraz odnowienia starych kamienic oraz urządzenie wzgórza zamkowego. Projekty architektoniczne na zagospodarowanie centrum są już gotowe. Zdaniem burmistrza Zdzisława Piskorskiego z funduszy unijnych być może uda się pozyskać nawet do 70 procent kosztów inwestycji. Sama rewitalizacja Rynku jest szacowana na 2,5 miliona złotych.

Nowy jak stary

Dużo planów miasta wiąże się z zamkiem. - To, że straż pożarna wydała zakaz urządzania na dziedzińcu imprez masowych może okazać się szczęściem w nieszczęściu. Tego miejsca nie zdobił namiot z piwem, nie dodają mu uroku także obskurne ławki i niezbyt pasująca do otoczenia scena. To także z czasem zniknie, a Bractwo Rycerskie bezie mogło urządzić dziedziniec w stylu średniowiecznej warowni z karczmą lub nawet stajnią i końmi - mówi burmistrz. Nowy amfiteatr powstanie w zamkowej fosie, gdzie zresztą znajdował się przed laty. W planach jest także usunięcie 180 centymetrowej warstwy gruzu nawiezionej kiedyś na dziedziniec i odsłonięcie oryginalnego bruku.

Muzeum w zabytku

Nie zarzucono pomysłu szukania zamkowych podziemi. Wcześniej trzeba jednak uporządkować piwnice, gdzie także znajduje się metrowa warstwa gruzu. Burmistrz zapowiada wykorzystanie do poszukiwań jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego i radiestetów. Po ustaleniu nowej lokalizacji dla nadajników drugiego programu telewizji dla zwiedzających udostępniona zostanie korona wieży. Ostatni projekt wiąże się z przeniesieniem do zamku Muzeum Regionalnego. Zbiory miałyby się znaleźć w pomieszczeniach pod główną salą, a pokoje dla pracowników tam gdzie dziś pracują konserwatorzy i obsługa nadajników telewizyjnych. Realizacja tych planów jest jednak uzależniona od zgody konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza