Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Teatr w Słupsku rozbił bank z nagrodami. "Mała Piętnastka" triumfuje!

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Nowy Teatr w Słupsku i spektakl "Mała Piętnastka - legendy pomorskie" triumfowały w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej
Nowy Teatr w Słupsku i spektakl "Mała Piętnastka - legendy pomorskie" triumfowały w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej Nowy Teatr/ Facebook
Czy można sobie wyobrazić piękniejsze zakończenie sezonu?!!! "Mała Piętnastka" i Nowy Teatr z największą liczbą nagród 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!!! - ogłosił Dominik Nowak, dyrektor NT w Słupsku. Jurorzy docenili spektakl o tragicznej śmierci łódzkich harcerek w jeziorze Gardno w reżyserii Tomasza Mana. Co więcej, po raz pierwszy w historii imprezy oceniano nie tylko spektakle, aie i teatry. Słupska scena zdobyła nagrodę główną, 55 tysięcy złotych.

"Mała Piętnastka - legendy pomorskie" opowiada historię 21 harcerek, które zginęły w wypadku na jeziorze Gardno. Ta tragedia zdarzyła się w 1948 roku. Tomasz Man, autor scenariusza i reżyser, stworzył spektakl prosty w formie, ale poruszający do łez. Przenosząc opowieść do sali sądowej, pokazał, jak wspaniała przygoda dziewcząt z Łodzi, które przyjechały po raz pierwszy w życiu na Pomorze, zamieniła się w koszmar. Wykorzystał dostępne źródła historyczne, relacje świadków, opowieści ocalałych dziewcząt, przejmujące w tym kontekście harcerskie piosenki. To bez wątpienia jedno z najlepiej zrobionych przedstawień, jakie pojawiły się na deskach Nowego Teatru. I, co ważne, opowiadające historię z naszego regionu.

Zobacz także: Recenzja premiery Nowego Teatru

Nagrody

  • W Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, "Mała Piętnastka" zdobyła:
  • II nagrodę – dla twórców i wykonawców spektaklu,
  • Nagrodę za reżyserię - dla Tomasza Mana,
  • Indywidualną nagrodę aktorską dla Mariusza Bonaszewskiego,
  • Indywidualną nagrodę aktorską dla Anny Grochowskiej,
  • Indywidualną nagrodę aktorską dla Katarzyny Pałki.

Nowością tegorocznego konkursu były nagrody dla teatrów, które zastąpiły dotychczasowe refundacje. Nagrodę główną i 55 000 złotych otrzymał Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku za konsekwentną strategię budowania repertuaru w oparciu o prapremiery polskich tekstów współczesnych.

- Jeśli chcecie zobaczyć ten niezwykły spektakl, zapraszamy 22 i 23 września - do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku oczywiście - informuje Dominik Nowak.

Inne nagrody

Grand Prix zdobył spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły, koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

I nagroda powędrowała do twórców i wykonawców spektaklu „1989” Katarzyny Szyngiery, Mirosława Wlekłego i Marcina Napiórkowskiego w reżyserii Katarzyny Szyngiery (koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Do finału tegorocznej edycji OKnWPSW zakwalifikowano 14 spektakli. Oceniało je jury w składzie: Marcin Hycnar, Kamil Kopania, Mariusz Malec, Anna Sroka-Hryń i Anna Wieczur (przewodnicząca).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza