Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział dzielnicowy dla Słupska gotowy

Redakcja
Dwanaście osiedli i cztery dzielnice chcą usankcjonować autorzy obywatelskiego projektu uchwały. W ciągu trzech miesięcy projekt musi stanąć na sesji rady miasta.
Dwanaście osiedli i cztery dzielnice chcą usankcjonować autorzy obywatelskiego projektu uchwały. W ciągu trzech miesięcy projekt musi stanąć na sesji rady miasta. Słupski Instytut ds. Młodzieży
Zmiany na mapie administracyjnej mają zaktywizować słupszczan.

„Jedyny podział miasta widoczny jest podczas wyborów samorządowych, kiedy to Słupsk dzieli się na cztery okręgi wyborcze”. Do takich wniosków dochodzą autorzy projektu uchwały w sprawie utworzenia osiedli i dzielnic Słupska.

- Jednak podział ten nie uwzględnia ani specyfiki poszczególnych obszarów miasta, ani tym bardziej funkcji, jakie są przewidziane na tych terenach - czytamy w projekcie uchwały, której przyjęcie ma przynajmniej w założeniu doprowadzić do usunięcia luki w funkcjonującym prawie miejscowym. Również uporządkować dotychczasowe i zwyczajowe nazewnictwo. Do tego wytyczyć klarowne granice osiedli. W konsekwencji ma to przełożyć się na lepsze organizowanie częściowych przetargów i rozsądniej rozdzielić budżet partycypacyjny.

W kwestii wytyczania granic każdego z 12 słupskich osiedli projekt wnosi niewiele zmian. Os. Batorego to w dalszym ciągu kwartał między aleją 3 Maja, ulicą Grunwaldzką i torami. Os. Niepodległości rozciąga się jak zawsze między ul. Legionów Polskich, Piłsudskiego, Sobieskiego, Szczecińską oraz linię, którą wyznaczają granice miasta. Z kolei dzielnica Stare Miasto to obecne Śródmieście od torów kolejowych, przez ul. Tuwima, po ul. Gdańską i most Zamkowy. Przejrzyście i intuicyjnie wytyczono też zasięg os. Bałtyckiego, Sobieskiego, Ryczewa, Zachodniego, Słowińskiego, Westerplatte, Akademickiego, Nadrzecza i Piastów.

Inaczej jest w przypadku dzielnic. I tak, największą terytorialnie dzielnicę Wschód (kolor pomarańczowy na mapie) tworzy osiedle Słowińskie, Akademickie i Westerplatte. Zachód (kolor żółty) to osiedle Batorego, Sobieskiego i Zachodnie. Dzielnica Południe to już osiedle Niepodległości razem z os. Piastów i Nadrzeczem. Do dzielnicy Północ wpisano Ryczewo, z os. Bałtyckim razem ze Starym Miastem.

W zamyśle dokonanie podziału administracyjnego na osiedla i wytyczenie dzielnic ma zwiększyć aktywność słupszczan w życiu społecznym. Do tego przełożyć się na zwiększenie tożsamości z osiedlem, na którym mieszkają, i rozbudzić zainteresowania problemami otoczenia. Co ciekawe jednym z celów strategii miasta jest, aby do 2022 roku „większość słupszczanek i słupszczan deklarowała poczucie więzi z innymi mieszkańcami”. Budowaniu więzi społecznych ma służyć m.in. powołanie rad dzielnic. Jak zauważają radni, ich powołanie w innym projekcie będzie konsekwencją tej uchwały.

Czytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza