Samorząd województwa pomorskiego informuje, że celem konkursu jest uhonorowanie pracowników pomorskich muzeów i osób z nimi współpracujących za szczególne dokonania.
– Konkurs ten odbywa się regularnie od 2015 r. i podsumowuje najważniejsze wydarzenia muzealne w regionie. Biorą w nim udział niemal wszystkie pomorskie muzea. Zarówno duże, wielodziałowe instytucje, jak i te małe, zatrudniające zaledwie garstkę pracowników – mówiła cytowana w komunikacie samorządu województwa pomorskiego Anna Sujecka, prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Nagroda zostanie przyznana zatem autorom najlepszych wystaw, konferencji naukowych, sympozjów, muzealnych katalogów i opracowań czy programów edukacyjnych. Oceniane będą również wydarzenia kulturalne i działania artystyczne, które istotnie wpłynęły na promocję i upowszechnianie muzeów oraz idei kolekcjonerstwa.
– Mogą to być zarówno działania realizowane w sposób tradycyjny, jak i multimedialny – zaznacza Sujecka – Wiele z nich to innowacje, które przełamują stereotypy, pokazują misję muzeów w nowy sposób, pozwalają docierać do odbiorców w niespotykany dotąd sposób. Dzięki nim jesteśmy pewni, że pomorskie muzealnictwo stoi na poziomie europejskim.
Kandydatów do otrzymania nagrody mogą zgłaszać oczywiście same muzea, ale też wszelkie podmioty działające w sferze kultury – stowarzyszenia, organizacje, szkoły czy media. Nabór potrwa do 17 marca. Zgłoszenie należy przesłać zarówno w formie elektronicznej (na adres [email protected]), jak i papierowej na adres:
Sylwia Parais
Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich
Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
z dopiskiem Pomorska Nagroda Muzealna 2023.
Zwycięzcy ogłoszeni zostaną w maju podczas gali organizowanej w Malborku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzealnika. Przyznane zostaną trzy nagrody główne oraz jedno honorowe wyróżnienie.
Już w poprzednich edycjach konkursu wyróżniano działania placówek muzealnych ze Słupska i regionu. I tak, za realizację programu badawczo-dokumentacyjnego „Uprawa roślin zielarskich i ich zastosowanie lecznicze na Pomorzu Środkowym” nagrodzony został Mikołaj Radomski z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2019 rok). Laureatami nagrody za rok 2020 zostali Tomasz Siemiński i Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie za przygotowanie stałej ekspozycji „Józef Chełmowski. Portrety artysty i człowieka”. Drugi z bytowskich muzealników został doceniony również w 2022 roku, gdy nagrodę główną zgarnął za wystawę czasową „Od obrzędu do estrady. Diabelskie skrzypce w przestrzeni kulturowej Polski”. A jednym z laureatów edycji 2018 została Małgorzata Dubasiewicz za przygotowanie w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach wystawy czasowej „Rzeczy po przejściach – od narodzin do śmierci. Obrzędy rodzinne na Pomorzu.
Jak podaje portal samorządu województwa pomorskiego, w dziewięcioletniej historii konkursu zgłoszono blisko 200 projektów z 20 muzeów rozsianych po całym Pomorzu.
Organizatorem konkursu jest Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich i odbywa się on pod patronatem Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?