MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorski wkład w Europę

Redakcja
Stocznia Gdańska stała się w ostatnich latach sceną ogromnych koncertów. Występował tam między innymi David Gilmur.
Stocznia Gdańska stała się w ostatnich latach sceną ogromnych koncertów. Występował tam między innymi David Gilmur.
Cztery polskie kandydatury do wpisu na listę dziedzictwa europejskiego przedstawił właśnie resort kultury. Wśród nich jest Stocznia Gdańska.

Wzgórze Lecha, Katedra Wawelska, Lublin i Stocznia Gdańska, te kandydatury do wpisu na listę dziedzictwa europejskiego przedstawił minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski francuskiemu ministrowi kultury i komunikacji - poinformowało biuro prasowe MKiDN.

Lista Dziedzictwa Europejskiego jest inicjatywą zgłoszoną przez Francję podczas Europejskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły w Granadzie w kwietniu 2006 roku. Ma ona służyć stworzeniu mapy miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej. Kandydatury zgłaszają poszczególne państwa członkowskie UE. Wśród zgłoszonych dotychczas propozycji znajdują się m.in. Akropol, opactwo benedyktynów w Cluny i Mur Berliński.

Polska zaproponowała Wzgórze Lecha w Gnieźnie jako symboliczne miejsce tworzenia się zjednoczonej Europy. Jej idea przyświecała bowiem Zjazdowi Gnieźnieńskiemu monarchów europejskich - z udziałem niemieckiego cesarza Ottona III i polskiego króla Bolesława Chrobrego - w 1000 roku.

Z kolei Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Stanisława Biskupa i Wacława na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie jest miejscem, które dokumentuje - jak uzasadnia kandydaturę resort - "ponad tysiącletnie związki Polski z kulturą europejską w jej chrześcijańskim, duchowym, historycznym, artystycznym i publicznym wymiarze".

Trzecia polska kandydatura, to Lublin - kościół pod wezwaniem św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, kościół Św. Trójcy i pomnik Unii Lubelskiej Miasto to symbolizuje "europejskie idee integracyjne, ponadnarodowe dziedzictwo demokracji i tolerancji oraz ideę dialogu kultur między Wschodem a Zachodem". W 1569 roku właśnie w Lublinie podpisano unię polsko-litewską, w wyniku której powstał dość jednolity wielonarodowy organizm państwowy, swoją rozległością w Europie ustępujący jedynie ówczesnej Rosji.

I wreszcie Stocznia Gdańska, czyli obiekty związane z powstaniem "Solidarności". Chodzi o budynek "Sali BHP", Bramę nr 2 i Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców wraz z murem i tablicami inskrypcyjnymi. "Stocznia Gdańska jest żywym dowodem jednoczenia się Europy w imię poszanowania praw człowieka, wspólnej walki o wolność i demokrację" - czytamy w uzasadnieniu.

"Jestem przekonany, że te ważne dla polskiego dziedzictwa obiekty stanowią istotny element europejskiej pamięci historycznej, a ich wpis na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego znacząco wpłynie na proces umacniania się tożsamości naszego kontynentu - podkreśla minister Ujazdowski. - Mają one zasadnicze znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy, stanowiąc żywe przypomnienie wspólnej rzeczywistości politycznej i pamięci historycznej kontynentu".

"Inicjatywa ta służyć będzie niewątpliwie budowaniu europejskiej tożsamości. Posiada silne walory edukacyjne, dając możliwość stworzenia wspólnego kodu kulturowego w Europie" - przewiduje polski minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza