MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie cztery miliony złotych na pomysły mieszkańców. Rusza nabór do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ratusz Słupsk
Ratusz Słupsk Archiwum GP24
27 maja rusza nabór wniosków do najnowszej edycji Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na zadania infrastrukturalne i społeczne do realizacji w 2025 roku. Pula środków to 3,87 mln złotych.

Z budżetu obywatelskiego finansowana jest chociażby budowa parków czy placów zabaw, organizacja koncertów, warsztatów i innych wydarzeń kulturalnych.

Swoje pomysły mieszkańcy mogą zgłaszać w kilku kategoriach - każda z nich dysponuje innym budżetem. I tak, na realizację zadań infrastrukturalnych lokalnych miasto przeznaczy 1,92 mln złotych (maksymalnie 480 tys. zł na jeden projekt). Zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie kosztować będą łącznie 1,2 mln złotych, a realizacja zadań społecznych wyniesie w sumie 500 tys. złotych (maksymalny koszt jednego projektu to 150 tys. złotych). Natomiast 250 tys. złotych oddano do dyspozycji mieszkańców na zadania infrastrukturalne szkolne (maksymalnie 250 tys. zł na jeden projekt).

- Projekty będzie można zgłaszać od 27 maja do 14 czerwca, czyli są trzy tygodnie na to, by opisać na formularzu swój pomysł. Co bardzo ważne – najlepiej już na tym etapie skonsultować go z odpowiednimi wydziałami – zobaczyć, czy miejsce wybrane do realizacji projektu jest miejskie, czy na przykład nie jest to działka prywatna lub czy możemy w tym miejscu planować takie inwestycje, o których myślimy – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. - Co ważne, do wniosku musimy mieć listę 10 osób, które mieszkają w Słupsku i ten pomysł popierają – dodaje.

Analiza wniosków złożonych przez mieszkańców potrwa od 17 czerwca do 31 sierpnia.

- Przez całe wakacje będziemy analizowali możliwość realizacji tych zadań. Na tym etapie konsultujemy się z wnioskodawcami – czasami, żeby okroić pomysł, bo się nie mieści w budżecie, czasami, żeby zmienić jego lokalizację, a czasami, żeby zmodyfikować jakieś założenia niezgodne z naszymi możliwościami – tłumaczy wiceprezydent.

Jak zaznacza Urząd Miejski, zgłaszane przez mieszkańców propozycje muszą dotyczyć m.in. dróg, ulic, czy placów, kultury, terenów rekreacyjnych, zieleni, urządzeń sportowych czy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Projekty infrastrukturalne mogą być zgłaszane jedynie na terenach należących do miasta, z kolei projekty społeczne (np. imprezy) muszą być co najmniej dwudniowe lub cykliczne.

Zadanie do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego można zgłosić osobiście, na papierowym formularzu w Domu Startupów Aktywator w Słupsku, przy ulicy Tuwima 34, 3 piętro lub w formie elektronicznej na stronie http://slupsk.konsultacjejst.pl.

Głosowanie na wybrane zadania ma ruszyć 30 września i potrwać do 20 października. Wówczas poznamy zwycięskie projekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza