Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawniczka chce pomóc w walce z wieżą komórkową budowaną przy ul. Dębowej w Słupsku

Zbigniew Marecki
Mieszkańcy os. Westerplatte na spotkaniu z prezydentem miasta w sprawie wieży przy ul. Dębowej.
Mieszkańcy os. Westerplatte na spotkaniu z prezydentem miasta w sprawie wieży przy ul. Dębowej. Łukasz Capar
Katarzyna Bogusławska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Słupska i Regionu twierdzi, że można pomóc uchylić pozwolenie na budowę wieży telekomunikacyjnej przy ul. Dębowej w Słupsku.

Młoda prawniczka taką deklarację złożyła podczas spotkania prezydenta Słupska z protestującymi mieszkańcami osiedla Akademickiego.

Przeczytaj także: Mieszkańcy ul. Dębowej w Słupsku są zaskoczeni decyzją o budowie wieży telefonii komórkowej

- Wieża przy ul. Konarskiego nie została zbudowana nie wskutek protestów mieszkańców, gdyż doszło do nich po terminie złożenia odwołania, ale po podjęciu drogi prawnej i złożenia odwołania od decyzji lokalizacyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - tłumaczy pani Katarzyna. - Następnym krokiem było zablokowanie kolejnych wniosków ograniczeniami w miejscowym planie zagospodarowania, które wprowadzili radni.

Mieszkańcy ul. Dębowej w Słupsku protestują. Nie chcą budowy wieży telefonii komórkowej (wideo)

Pani Katarzyna była jedną z osób, które na prawach strony zostały dołączone do postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Według niej wnioski sieci Play dotyczące wieży przy ul. Konarskiego i przy ul. Dębowej zostały złożone jednocześnie i obwieszczenia dotyczące obu wież pochodzą z tego samego dnia
tj. 16 lipca 2012 r. Tymczasem 27 września 2012 r. SKO uchyliło decyzję lokalizacyjną wieży przy ul. Konarskiego i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia do I instancji.

Wskazało liczne błędy proceduralne, brak odpowiednich decyzji środowiskowych oraz uznało, iż mieszkańcy nie tylko okolicznych nieruchomości, lecz również dalej położonych (w zasięgu oddziaływania) są stroną w sprawie.

Przeczytaj także: Nie będzie wieży telefonii komórkowej na osiedlu Batorego w Słupsku

- Postępowania w sprawie obu wież były rozpoczęte na podstawie tych samych dokumentów i podstaw prawnych, a więc jeżeli jedno postępowanie zostało przerwane wskutek decyzji SKO, które wykazało błędy w postępowaniu i brak odpowiednich analiz środowiskowych, to drugie postępowanie w identycznej sprawie powinno zostać również przerwane - przekonuje pani Katarzyna.

Przeczytaj także: Prezydent Słupska: - Budowy wieży telekomunikacyjnej nie będzie (zdjęcia, wideo)

Jednocześnie twierdzi, że urzędnicy miejscy, znając stanowisko Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie błędów proceduralnych podczas postępowania ws. wież, wydali decyzję o pozwoleniu na budowę wieży przy ul. Dębowej w lutym 2013r., w pełni świadomie naruszając przepisy prawa, naruszając decyzję SKO.
Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego zapadła 27 września 2012 r., więc przez 5 miesięcy urzędnicy procedowali wniosek ws. drugiej wieży, świadomie naruszając prawo i narażając Słupsk na olbrzymie odszkodowanie na rzecz sieci Play.

- Decyzja SKO została przesłana do prezydenta Słupska. Stąd prezydent nie może zasłaniać się niewiedzą w tej sprawie.- przekonuje pani Katarzyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza