Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy ze Słupska za połączeniem WHSZ z Akademią Pomorską

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Przedsiębiorcy i rzemieślnicy ze Słupska opowiadają się za połączeniem WHSZ z Akademią Pomorską.
Przedsiębiorcy i rzemieślnicy ze Słupska opowiadają się za połączeniem WHSZ z Akademią Pomorską. Archiwum
Przedsiębiorcy i rzemieślnicy ze Słupska opowiadają się za połączeniem WHSZ z Akademią Pomorską.

Takie rozwiązanie może wzmocnić potencjał Słupska i jego okolic - uważają autorzy listu otwartego do prezesa Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który dotarł do naszej redakcji.

List do Mirosława Kamińskiego, prezesa PARR, która jest założycielem Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku podpisali Roman Hennig, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Słupsku oraz Jan Czechowicz, prezes SIPH. W piśmie czytamy:

"Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa i Cech Rzemiosł Różnych jako instytucje zrzeszające firmy, zakłady i instytucje regionu, widząc potrzebę wzmocnienia potencjału Słupska i okolic jako terenu korzystnego dla rozwoju gospodarczego - popiera wszelkie starania mające wesprzeć ideę przejęcia spuścizny Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania (WHSZ) przez Akademię Pomorską w Słupsku.
Akademia stanowi bowiem trzon edukacji na szczeblu szkolnictwa wyższego w naszym subregionie. Jest to największa i najstarsza uczelnia publiczna w tym obszarze woj. pomorskiego i jej rozwój stanowi istotny wkład w utworzeniu w Mieście i regionie silnej uczelni, która będzie w stanie kształcić kadrę niezbędna dla potrzeb rynku.
Takie zadania może spełnić nasza, słupska Akademia, która podjęła już działania na rzecz ścisłej współpracy z gospodarką, m.in w zakresie realizacji projektu Słupski Ośrodek Akademicki. Specjalizacje jakie zamierza uruchomić Akademia Pomorska w ramach tego projektu wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska pracodawców w naszym Regionie. Słupska Izba Przemysłowo- Handlowa na Region Słupski postanowiła włączyć się czynnie w realizację tego projektu. Jest to możliwe w ramach ścisłej współpracy z miejscową uczelnią.
Zawsze byliśmy orędownikami funkcjonowania Uczelni o profilu technicznym w naszym Regionie. Kroki podejmowane przez Akademię Pomorską są odbierane przez nas jako uczelni sprzyjającej rozwojowi przedsiębiorczości w naszym środowisku. Rozwój nowoczesnych technologii wymaga przygotowania specjalistów poprzez staże i praktyki w trakcie długotrwałego procesu. Oczekiwania przedsiębiorców wiążą się ze stałą współpracą pracodawców z pracownikami naukowymi i studentami. Wiele innowacyjnych projektów jakie moglibyśmy zrealizować w naszym Regionie powinno być poparte systematycznymi badaniami i ścisłą codzienną pracą. Trudno jest realizować te projekty opierając się jedynie na badaniach prowadzonych przez ośrodki akademickie położone w znacznej odległości od Słupska. Dotychczasowa współpraca naszych przedsiębiorstw z Akademią Pomorską wskazuje na potrzebę rozwijania tej formy działania.
Rozdrabnianie posiadanego przez Słupsk potencjału z pewnością będzie nas osłabiać, zamiast wzmacniać; szczególnie, że dynamicznie rozwijający się ośrodek trójmiejski stanowczo przewyższa możliwości naszego zubożałego obszaru. Powinniśmy podejmować zatem takie decyzje, które będą zwiększać naszą konkurencyjność w szerszej skali, a dobra infrastruktura, transport i właśnie kadra specjalistyczna stanowią podstawę siły gospodarczej subregionu.
Prosimy o uwzględnienie naszego poparcia dla rozwoju Akademii Pomorskiej przy zachowaniu tradycji WHSZ i podjęcie decyzji, które pozwolą naszej rodzimej uczelni wyższej dalej się rozwijać dla dobra naszego obszaru."

Zobacz także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza