Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni przeciw przyjęciu dofinansowania na przebudowę Starego Rynku. Najpierw chcą poznać koncepcję lokalnego przedsiębiorcy

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Radni przeciw przyjęciu dofinansowania na przebudowę Starego Rynku. Najpierw chcą poznać koncepcję lokalnego przedsiębiorcy
Radni przeciw przyjęciu dofinansowania na przebudowę Starego Rynku. Najpierw chcą poznać koncepcję lokalnego przedsiębiorcy Łukasz Capar
Słupscy radni zagłosowali przeciw wprowadzeniu do budżetu miasta 3,2 mln złotych z przeznaczeniem na rewitalizację płyty Starego Rynku. To środki od wojewody, które miały stanowić zaliczkę dla wykonawcy inwestycji.

Na sesji Rady Miasta prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka przekazała radnym, że prowadzi konsultacje z przedsiębiorcą, który ma pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, gdzie znajduje się budynek byłego kina milenium.

- Pismo czterech panów, że gotowi są sfinansować parking pod Starym Rynkiem skończył się tym, że z każdym z nich rozmawiałam osobiście. Sprawa jest o tyle nieaktualna, że jest globalna koncepcja, która dotyczy kina milenium, gdzie się mieści Biedronka i terenu za. Jest koncepcja, która mam nadzieję zyska akceptację. W grudniu powinniśmy pokazać tę koncepcję. To wszystko w formie współpracy ze słupskim przedsiębiorcą, słupskim kapitałem – mówiła prezydent.

Radni domagają się, żeby prezydent przedstawiła im pomysł zaproponowany przez przedsiębiorcę już teraz i skonsultowała go z nimi.

- Pani prezydent mówi, że prowadzi rozmowy z przedsiębiorcą, jakaś jest koncepcja, ale nam nie powie. Powie w grudniu. Dla mnie to jakaś dziecinada, bo powinniśmy być co najmniej włączeni, jeżeli pojawia się jakaś koncepcja. Byłoby to w dobrym tonie, żeby pozyskać w radzie poparcie. Bo wychodzi na to, że pani ustala jakieś zmiany do tego, co już zostało ogłoszone – mówił radny Paweł Szewczyk.

- Nic nie stało na przeszkodzie, żeby nawet w okrojonej formie, w uzgodnieniu z inwestorem, przekazać radnym zarys pomysłu – podniosła radna Anna Mrowińska.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka zapewniała radnych, że kompletna wizualizacja pomysłu dotyczącego zagospodarowania terenu dawnego kina milenium gotowa będzie w połowie grudnia. Wtedy też, radnym przedstawiona ma zostać propozycja przedsiębiorcy. Prezydent podkreśliła również, że koncepcja w żaden sposób nie koliduje z planowaną przebudową samej płyty Starego Rynku.

Część radnych zaniepokoił fakt, że środki od wojewody przeznaczone mają być na zaliczkę dla wykonawcy. Ten z kolei wybrany może być dopiero po zabezpieczeniu dofinansowania w budżecie.

- Ta kwota 3,2 mln złotych oraz 800 tys. złotych wkładu własnego jest przewidziana jako zaliczka na etapie przetargu. W przypadku dostępności tych środków, jesteśmy na ostatniej prostej przed wyborem wykonawcy. Zabezpieczenie tej kwoty umożliwi nam podpisanie umowy i wypłacenie w tym roku zaliczki. Roboty rozpoczną się w roku przyszłym. Zaliczki w tej chwili są stosowane w połowie inwestycji. W tych ciężkich czasach jest to często praktykowane, by pozwolić wykonawcy
lepiej przygotować proces budowlany – tłumaczył Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Umowę na dofinansowanie tego konkretnego zadania ratusz podpisał z Wojewodą Pomorskim 30 października. Środki mogą przepaść, jeśli nie zostaną wprowadzone do budżetu. O wykreślenie z projektu uchwały kwoty dofinansowania zawnioskował Jan Lange.

- Chciałem zaapelować do pani prezydent o usunięcie z projektu 3,2 mln złotych do momentu przeprowadzenia konstruktywnych rozmów z przedsiębiorcami – powiedział radny.

Wniosek został poparty 13 głosami za, przeciw głosowało 10 radnych.

Środowa sesja Rady Miejskiej została przerwana. Radni mają ponownie pochylić się nad sprawą przebudowy Starego Rynku w piątek o godz. 15.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza