Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku [wideo, zdjęcia]

gh
Prace na rynku podlegają wiceprezydent Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej, tak jak wygląd całego centrum miasta.
Prace na rynku podlegają wiceprezydent Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej, tak jak wygląd całego centrum miasta. Krzysztof Piotrkowski
Przez trzy miesiące będą trwały wykopaliska, które obejmą obszar historycznego ratusza i 5 metrów wokół dawnego budynku.

Podczas poniedziałkowej konferencji władze miasta mówiły o pracach na Starym Rynku. Pewne jest tylko to, że archeolodzy będą tam ok. trzech miesięcy. A prezydent Robert Biedroń z rozbrajającą szczerością przyznał: - Zobaczymy jaki będzie efekt. Jeśli mają państwo pytania, co tu już znaleźliśmy? To odpowiedź brzmi: jeszcze niewiele, ale nie wiemy, jaki będzie efekt. Z tym wiąże się także brak odpowiedzi na to, co ostatecznie będzie się tutaj działo. Ponieważ jest uzależnione od tego, co ewentualnie tutaj znajdziemy.

Prace archeologiczne to pierwszy etap, a drugim ma być konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Starego Rynku. Kiedy konkurs? Nie wiadomo, jest to uzależnione od wyniku prac. Pewne jest, że gdy archeolodzy opuszczą już teren, otrzyma on tymczasową nawierzchnię. Nie z kostki, która jest obecnie.

- Koszt byłby za duży. Będziemy o tym rozmawiać z konserwatorem zabytków, by pozwolił nam odtworzyć nawierzchnię np. z polbruku. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego i zrobienia rynku z kamienia, tak jak planujemy od początku - powiedział Jarosław Borecki, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej.

Na razie archeolodzy, a są tam już tydzień nie znaleźli starej, poprzedniej nawierzchni rynku, odkryli tylko fundamenty starych latarni gazowej. Chcą się dokopać do fundamentów pierwszego słupskiego ratusza z XIV wieku.

Już na płocie wokół rynku są plansze przedstawiające historię miasta.

- Tych plansz jest 12, a jutro pojawi się 13, która jest trochę uszkodzona. Jest tu mapa miasta, historia runku. Jest to pretekst do tego, by pokazać, co wokół rynku się działo - mówiła wiceprezydent Krystyna Danielecka-Wojewódzka. - Prace archeologiczne, jak nie będzie odkryć są mało ciekawe, a tak jest element edukacyjny. Dla mieszkańców miasta i turystów.

Ta wystawa będzie zmieniana. Z czasem historia zniknie, a pojawia się wizualizacje z ostatnich konkursów architektonicznych. Np. na zagospodarowanie bulwarów nad Słupią, czy placu Zwycięstwa.

Zdaniem władz miasta, na tych kolorowych planszach będzie można zobaczyć obraz Słupska, jaki był, i jaki może być.

W praktyce, jak będzie wyglądał Stary Rynek, dowiemy się za kilka miesięcy, a szykowana przebudowa, dopiero w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza