MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serum z żyworódką, czyli odkrycie naukowców Akademii Pomorskiej wyprodukował Loton

Grzegorz Hilarecki
Konferencja w Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Konferencja w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Łukasz Capar
Sobota była ważnym dniem dla Akademii Pomorskiej w Słupsku. Na specjalnej konferencji w uczelnianej auli zaprezentowano efekt wielomiesięcznej pracy naukowców, pracowników uczelni i słupskiej firmy Loton: nowy produkt kosmetyczny - serum z żyworódką.

Konferencja o nazwie Kosmetyczny InnoDay z Akademią Pomorską była podsumowaniem wielomiesięcznej pracy wielu osób. Tych pracujących w Akademii Pomorskiej w Słupsku, jak i pracowników firmy Loton.

Jak ważny to był dzień dla słupskiej uczelni przekonywał dr hab. Marek Łukasik, profesor AP, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, który otwierał konferencję: - Mam wielką przyjemność przywitać państwa w imieniu rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku dr hab. inż. Zbigniewa Osadowskiego, profesora AP, który z racji innych obowiązków nie mógł być dzisiaj z nami. Dla nas jest to niezwykle istotna uroczystość i dzień. Jest to moment, w którym ogłaszamy światu nasze innowacje. To innowacje w kierunku kosmetyki, kosmetologii. Pokazujące naszą współpracę z lokalnym biznesem, która jest mocno rozwinięta i przynosi takie efekty.

Na konferencji zaprezentowano wyprodukowane przez słupską firmę Loton Cosmetics, serum na bazie żyworódki.

- To innowacyjny preparat, opracowany i przebadany przez naszych naukowców - podkreślała Sonia Hilarecka, broker innowacji w AP, która koordynowała współpracę z firmą Loton, tak by praca naukowców, przełożyła się na nowy produkt dla branży kosmetycznej.

Preparat zaprezentowali twórcy: dr nauk farmaceutycznych Wioleta Jankowiak i mgr Anna Komorek.

- Żyworódka stała bardzo długo na parapecie w moim domu. Ja ją długo obserwowałam. Czytałam publikacje naukowe z całego świata na jej temat - tłumaczyła Wioleta Jankowiak. - To roślina, która rośnie w takim specyficznym środowisku w USA, Australii i Chinach i ma tendencję do bardzo silnego zatrzymywania wody. Zaczęłam to badać.

Okazuje się, że żyworódka była wykorzystywana w medycynie starożytnej, jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy. Badania potwierdziły właściwości lecznicze tej rośliny, wynikające ze związków chemicznych, które ma w składzie.Podano, że przyspiesza proces gojenia ran, ma działanie antybakteryjne, łagodzi stany zapalne, łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza przebarwienia i obrzęki skóry. Naukowcy z AP postanowili to wykorzystać. Opracowali więc i przebadali właściwości preparatu na bazie żyworódki.

Broker innowacji ze słupskiej uczelni doprowadził do nawiązania współpracy ze słupską firmą Loton. Ta zaś wyprodukowała serum z żyworódką.

Mariusz Głaszcz, prezes Loton Cosmetics S.p.: - Pierwsze nasze spotkanie miało miejsce w lutym ubiegłego roku. Jak widzicie państwo rozwój takich projektów to nie jest tydzień czy miesiąc. To wszystko trwa. To są dodatkowe testy, badania laboratoryjne.

Na koniec był problem z pozyskaniem żyworódki z certyfikatem. Wszystko jednak zakończyło się sukcesem. Uczestnicy konferencji mogli sami skorzystać z próbek wyprodukowanego już serum. A składa się ono tylko i wyłącznie z naturalnych składników.

Produkt powstał w ramach grantu na prowadzenie prac przedwdrożeniowych z projektu „Interdyscyplinarny Inkubator Innowacyjności 4.0.” realizowanego przez konsorcjum Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy i Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Obecnie innowacyjny preparat przechodzi procedurę patentową. W przyszłości ma być produkowany i sprzedawany, jako produkt do gabinetów kosmetycznych i użytku domowego.

Tak więc, jeśli ktoś miał wątpliwości, czy lokalna uczelnia przyczynia się do rozwoju życia gospodarczego w regionie, naocznie mógł się przekonać, jak się mylił.

Na konferencji podkreślono, że na Akademii Pomorskiej w Słupsku jest realizowane kształcenie na kierunku kosmetologia już od 2015 roku.

- Obecnie kierunek kosmetologia jest prowadzony w Akademii Pomorskiej w ramach nauk medycznych w Instytucie Nauk o Zdrowiu - powiedziała dr nauk medycznych Monika Waśkow, dyrektor Instytutu.

- Program studiów, w międzyczasie wyprofilowaliśmy w kierunku studiów medycznych. Misją naszego Instytutu jest upowszechnianie wiedzy, ale i również działalności badawczej, jeśli chodzi o nauki medyczne i nauki o zdrowiu. To co dzisiaj, państwo zobaczyli to się pięknie wpisuje w naszą misję i działania. Nie jest prosto, jeśli chodzi o nauki medyczne wchodzić w relacje z biznesem, my się zajmujemy głównie pacjentem czy w przypadku kosmetologii klientem. Natomiast tutaj się udało.

W konferencji uczestniczyli: władze uczelni, pracownicy oraz studenci uczelni, mieszkańcy Słupska i przedstawiciele biznesu z regionu. Wszyscy mogli skorzystać z próbek nowego produktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza