Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. W zabytkowej stacji uzdatniania wody nie będzie laboratorium

Mariusz Nowicki [email protected] (059) 848 81 00 Fot. Kamil Nagórek
Przebudowa słupskiej stacji.
Przebudowa słupskiej stacji.
Słupskie Wodociągi zrezygnowały z planów budowy nowoczesnego laboratorium. Niedawno wyremontowana stacja uzdatniania wody będzie wydzierżawiona.

Ponadstuletni budynek na rogu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego to jeden z najstarszych obiektów na słupskim Zatorzu. Co ważniejsze, jeden z niewielu wiekowych budynków w mieście, który do tej pory nie został zniszczony i do tego wciąż znajduje się w bardzo dobrym stanie. 

 

Kilka miesięcy temu Wodociągi Słupsk rozpoczęły jego przebudowę. Obiekt powiększył się o jedno skrzydło i dodatkowe piętro. Dobudowane elementy pokryła elewacja upodobniona do reszty ceglanego budynku. W odnowionym wnętrzu miało się mieścić nowoczesne Centralne Laboratorium Badania Ścieków i Wody. Niedawno dowiedzieliśmy się jednak, że spółka Wodociągi Słupsk nieoczekiwanie zmieniła plany. 

 

– Na razie budowę laboratorium musimy odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Sama przebudowa budynku to jeszcze nie wszystko. Najwięcej pieniędzy pochłonęłoby wyposażenie laboratorium – mówi Przemysław Lipski, rzecznik prasowy słupskich Wodociągów. – Nasza spółka ma poważniejsze wydatki związane z bieżącą działalnością. Dlatego postanowiliśmy, że budynek zostanie wydzierżawiony. 

 

Po rozbudowie powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się z 541 do 920 metrów kwadratowych. Całość otacza wybudowany już wcześniej nowy płot. Przygotowano także miejsca parkingowe. 

 

Teraz to, w jaki sposób zagospodarowany zostanie najstarszy budynek na słupskim Zatorzu, zależeć będzie od przyszłego dzierżawcy obiektu.

 

<b>Historia </b>

 

Stacja uzdatniania wody powstała pod koniec XIX wieku. W latach 1886-1898 przy ul. Sobieskiego zbudowano pierwsze w mieście zbiorowe ujęcie wód głębinowych ze stacją pomp i urządzeniami do uzdatniania wody o wydajności około 2400 metrów szcześciennych na dobę. 

 

Budynek ponad 100 lat przetrwał w niezmienionej formie i bardzo dobrym stanie. Pomimo tego obiekt do tej pory nie figuruje w rejestrze zabytków. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza