Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk we wrześniu tego roku będzie obchodzić jednocześnie... 700 i 745-lecie swojego istnienia

Fot. Łukasz Capar
Można obchodzić różne daty powstania miasta? Można. Słupsk jest na to najlepszym przykładem.
Można obchodzić różne daty powstania miasta? Można. Słupsk jest na to najlepszym przykładem. Fot. Łukasz Capar
Dwie daty powstania miasta Słupsk są do uczczenia. W sumie ten sam jubileusz, a dwie różne daty. Feta odbędzie się tuż przed wyborami samorządowymi.

- Są zwolennicy uczczenia i pierwszej, i drugiej daty. Prezydent nie będzie tego rozstrząsał. Zapadła decyzja, że odbędzie się święto, które uczci jednocześnie obie daty - stwierdza Marek Sosnowski z biura promocji słupskiego ratusza.

Problem z datą narodzin Słupska zaczął się dwa lata temu, z chwilą dokonania przez profesor Barbarę Popielas-Szultkę z Akademii Pomorskiej ważnego odkrycia. Według jej badań Słupsk stał się miastem 20 sierpnia 1265 roku, a nadającym prawa miejskie był słowiański książę pomorski Świętopełk II. To odkrycie stawia Słupsk w gronie najstarszych miast w Polsce.

Rewelacja pani profesor została przyjęta przez środowisko historyczne. Nikt go nie zakwestionował.

Profesor Zenon Romanow uznał wówczas: - Pani profesor Popielas-Szultka jest tak rzetelnym, drobiazgowym i ostrożnym badaczem, że jej ustalenia można uważać za pewnik.

Mimo takich opinii słupski ratusz nadal chce obchodzić jubileusz 700-lecia miasta, bazując na dacie 9 września 1310 roku jako chwili nadania Słupskowi praw miejskich przez margrabiów brandenburskich.

I mimo że urzędnicy odżegnują się od wyraźnego i jednoznacznego lansowania którejkolwiek z dat, obchody święta miasta odbędą się w tym roku we wrześniu, a nie w sierpniu. Koszt imprezy nie jest jeszcze znany, ale już teraz trwa ustalanie jej programu.

Mniej więcej miesiąc po fecie odbędą się wybory samorządowe, w których, jak już zresztą zapowiedział - wystartuje obecny prezydent Słupska Maciej Kobyliński. Czy nie wykorzysta uroczystości do kampanii wyborczej?

- Nasza decyzja o uczczeniu jubileuszu nadania Słupskowi praw miejskich nie ma żadnego związku z wyborami - przekonuje Marek Sosnowski. - Czy ze względu na kalendarz wyborczy mamy przełożyć obchody na przyszły rok? - pyta Sosnowski.

Pierwsza olbrzymia feta dotycząca daty 1310 roku, czyli lokacji miasta na prawie niemieckim, odbyła się w 1910 roku. Wtedy na sześćsetlecie miasta do Słupska przybył nawet niemiecki cesarz Wilhelm II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza