MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk wspiera biznes i uchwala zwolnienia podatkowe

Alek Radomski [email protected]
Przyjęte uchwały wejdą w życie za dwa tygodnie. Ratusz zapowiada kampanię informacyjną.
Przyjęte uchwały wejdą w życie za dwa tygodnie. Ratusz zapowiada kampanię informacyjną. Archiwum
Radni przyjęli pakiet zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Ma stymulować inwestycje.

Do tej pory miasto wspierało firmy działające tylko w Słupskiej Strefie Ekonomicznej. Teraz również te funkcjonujące na terenie miasta. Pomóc mają w tym trzy uchwały, które radni przyjęli na środowej sesji, a które zwalniają firmy z opłat z tytułu podatku od nieruchomości.

Każda z uchwał skierowana jest do różnych grup podatników, właścicieli nieruchomości, na której prowadzi się działalność
gospodarczą. - Pierwsza zwalnia z podatku od nieruchomości w ramach tworzenia nowych miejsc pracy - tłumaczy Dagna Mikołajczak- Maśnicka, dyrektor wydziału współpracy z biznesem.

- Mikro i mali przedsiębiorcy mogą liczyć na całkowite zwolnienie z podatku, w zależności od określonej powierzchni. W pierwszym przypadku jest to 50 metrów kwadratowych budynku i drugie tyle związanego z nim gruntu. Trzeba jednak utworzyć dwa miejsca pracy. W drugim wymaga się zatrudnienia co najmniej sześciu osób, ale ulga dotyczy już 150 metrów kwadratowych.

Średni przedsiębiorca nie zapłaci połowy podatku od 250 m nieruchomości, jeśli zatrudni 15 nowych pracowników. Co więcej, całkowitym zwolnieniem zostały objęte tzw. zawody chronione i w obszarze centrum Słupska. Tu kolejna uchwała z przyjętego pakietu. Do tej grupy z jednej strony zaliczano m.in. kwiaciarki, krawców i antykwariuszy, z drugiej księgarnie, klubokawiarnie,
a nawet piekarnie. Ma to przełożyć się na „ożywienie zdegradowanej części miasta” czy „kreowanie wizerunku Słupska, jako miasta promującego manufakturę i rzemiosło”.

W Słupsku podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to 0,85 zł za metr kwadratowy
gruntu i 21,49 zł od budynków lub ich części. W przypadku małej kwiaciarni to około 1100-złotowa ulga rocznie. - To może nie są duże pieniądze, ale od czegoś trzeba zacząć - przyznaje Dagna Mikołajczak- - Maśnicka. - Zobaczymy, jak to się będzie kształtować. Myślę, że to początek. Po zamknięciu roku budżetowego, zobaczymy, na ile miasto może sobie jeszcze pozwolić.
Skutki finansowe tej uchwały dla budżetu to około 50 tysięcy złotych. Miasto będzie też wspierać przedsiębiorców prowadzących
działalność badawczo- rozwojową, działających w granicach Słupska oraz na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podatku nie zapłacą producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, statków powietrznych, a nawet kosmicznych.
Również branża IT. 100- procentowa ulga nie obejmie więc pomieszczeń komercyjnych SIT-u.

Zobacz inne materiały na gp24.pl

 

gp24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza