Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie wracają z nagrodami z Kościerskich Targów Książki

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
prof. Daniel Kalinowski.
prof. Daniel Kalinowski. Archiwum
Duży sukces słupskich literatów podczas „Costerina 2016”!

Prof. Zbigniew Zielonka, baśniopisarka Jolanta Nitkowska-Węglarz oraz prof. Daniel Kalinowski wrócili do Słupska z nagrodami z XVII Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej, które odbyły się w minioną sobotę (9.07).

Prof. Zbigniew Zielonka, emerytowany pracownik Akademii Pomorskiej w Słupsku zdobył nagrodę główną w kategorii proza w Konkursie Literatury Pomorskiej za swoją powieść historyczną „I ona ma zielone oczy”. Natomiast w kategorii literatura dziecięca i młodzieżowa nagrodzono Jolantę Nitkowską-Węglarz za jej nowy zbiór tradycyjnych baśni rodzinnych pt. „Wyprawa do Krainy Baśni”. Z kolei prof. Daniel Kalinowski, literaturoznawca z Akademii Pomorskiej zajął III miejsce w Konkursie Literatury Kaszubskiej za pracę naukową „Żydzi polscy i pomorscy. Studia o ludziach i literaturze”.

Prof. Zbigniew Zielonka (ur. 1929), związany jest ze Słupskiem od 1974 roku, kiedy został pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Pisze powieści historyczne. Jest autorem takich książek jak „W Jemielnicy sądny dzień” czy „Orły na sarkofagu”. W jego powieści „I ona ma zielone oczy” narratorem jest Anonim. Otaczają go postaci autentyczne i historycznie poświadczone. Historia, która jest najważniejszą bohaterką powieści, opiera się nie tylko na faktach, ale i na tajemnicach. Ukazuje naszą Europę od drugiej połowy XI wieku, po połowę następnego. Obejmuje dzieje i oddaje ducha Europy, w której żyjemy po dziś dzień. Powieść ta przekazuje norwidowską prawdę, że przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej.

"Wyprawa do Krainy Baśni" to kolejny tom rodzinnych baśni, który przygotowała znana słupska pisarka Jolanta Nitkowska -Węglarz. Książkę wydało bydgoskie wydawnictwo Unigraf, pięknie zilustrowała malarka Iwona Lifsches - Janderup, mieszkająca na co dzień w Danii.

Natomiast książka prof. Kalinowskiego została opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jak twierdzi autor, „Żydzi polscy i pomorscy” to rezultat wieloletnich badań literaturoznawczych.

- Książka obecną postać przyjęła dzięki formułowaniu wstępnych spostrzeżeń na konferencjach naukowych oraz dzięki dyskusjom prowadzonym ze specjalistami literatury polsko-żydowskiej. Nie byłoby ich gdyby nie uwagi profesorów: Eugenii Prokop-Janiec, Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, Moniki Adamczyk-Garbowskiej, Sławomira Jacka Żurka, Andrzeja Fabianowskiego czy Jarosława Ławskiego – zdradza prof. Kalinowski. Wg niego niektóre z partii książki nie powstałyby, gdyby nie pasjonaci czy wręcz potomkowie kultury żydowskiej obecnej niegdyś tak wyraźnie w polskiej i pomorskiej przestrzeni kulturowej. Stąd więc za szczególnie cenne uważa spotkania z Davidem Mazowerem i Amosem Cohenem, odpowiednio spadkobiercami Szaloma Asza czy Maxa Josepha. - Wszystkim, którzy zechcieli ze mną porozmawiać o przedwojennym żydostwie, niewymienianym tutaj z nazwiska, lecz obecnym w mojej świadomości, przekazuję gorące podziękowania – dodaje prof. Kalinowski.

W tym roku podczas Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej zaprezentowało się 37 wydawnictw z całego Pomorza.

Przeczytaj także:

Kabareton w Dolinie Charlotty. Jubileusz Neo Nówki
Nawałnica nad regionem. Powalone drzewa, interwencje strażaków
Tak wygląda Słupsk z góry
Chmury nad Doliną Charlotty. Czy to undulatus asperatus?
Kolizja trzech aut na ul. Portowej w Słupsku (wideo, zdjęcia)
Rozpoczęły się wakacje. W Ustce plaża naprawdę szeroka
Polonez szóstoklasistów na zakończenie szkoły (zdjęcia)

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza