W 7 BOW zaprezentowano filmy o Żołnierzach Wyklętych

Zbigniew Marecki

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Zaledwie około 20 osób zdecydowało się w sobotnie popołudnie, aby przyjść na pokaz dwóch filmów o Żołnierzach Wyklętych, które zaprezentowano w Klubie Wojskowym 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

Choć kilka dni przed sobotnim pokazem, który miał charakter otwarty i był bezpłatny, główne słupskie media po kilka razy informowały o sobotnim pokazie, to nie wzbudził on wielkiego zainteresowania. W klubowej sali "Głos" zastał niespełna 20 osób, głównie ze środowisk patriotycznych i narodowych na czele z radną PiS Anną Mrowińską oraz Edwardem Müllerem, byłym przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Słupsku.

Pokaz dotyczył dwóch fabularyzowanych dokumentów Studia Jart oraz Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF, które działają w Koszalinie i na terenie Pomorza Środkowego, specjalizując się m.in. w odtwarzaniu historii Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem 5 Wileńskiej Brygady AK, a także żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i oddziałów leśnych Armii Krajowej.

Gościem słupskiego wydarzenia był Marcin Maślanka, prezes SGRH Gryf, który mówił zebranym sporo o zainteresowaniu, jakie wzbudzają wyprodukowane przez stowarzyszenie filmy, choć przygotowują je ludzie, którzy nie są profesjonalnymi aktorami.
Tym razem zebrani mogli zobaczyć dwa filmy: "Żelazny - legenda wileńskiej partyzantki" oraz "Komar - partyzant w US Army".

Pierwszy z nich - przygotowany przez Marcina Maślankę i Arkadiusza Patera - premierę miał w grudniu 2018 roku, a poświęcony jest postaci ppor. Zdzisława Badochy "Żelaznego". Ten Żołnierz Wyklęty, który zginął w wieku 21 lat, urodził się 22 marca 1925 w Dąbrowie Górniczej, a został zabity przez kilkunastoosobową grupę operacyjną UB i MO z Malborka 28 czerwca 1946 w majątku Czernin. Był synem Romana Badochy, podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza, i Wandy z domu Tylec. Dzieciństwo spędził w Czudzinie w powiecie Łuniniec. Prawdopodobnie w 1937 lub 1938 jego rodzina zamieszkała w Nowych Święcianach, co było związane ze służbą ojca w KOP. Badocha uczęszczał do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w tym mieście. Od lutego 1938 należał też do ZHP do drużyny harcerskiej im. B. Głowackiego.W czerwcu 1942 rozpoczął działalność konspiracyjną w szeregach AK na Wileńszczyźnie. Został członkiem 23. Ośrodka Dywersyjnego Ignalino-Nowe Święciany. Przed majem 1943 objął dowództwo jednego z patroli 23. Po wpadce i dekonspiracji od maja 1944 r. był żołnierzem plutonu sierż. Mieczysława Kitkiewicza ps. „Kitka” w 5. Wileńskiej Brygadzie AK pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Uczestniczył w walkach o wyzwolenie Wilna w ramach operacji „Ostra Brama”. 6 lipca jego oddział przeszedł do Puszczy Grodzieńskiej, gdzie 23 lipca w okolicach miejscowości Porzecze został otoczony wraz z całą 5. Brygadą przez Sowietów. Brygadzie jednak udało się rozproszyć. Badocha wraz z innymi żołnierzami swojego plutonu przedostał się na początku sierpnia w rejon Białegostoku. Tam został wcielony do 4. zapasowego pułku piechoty, stacjonującego w Dojlidach. W październiku zdezerterował z niego i przyłączył się w Kieturykach do odtwarzanej przez mjr. Z. Szendzielarza 5. Brygady Wileńskiej. Na przełomie lutego i marca 1946 5. Brygada Wileńska wznowiła działania zbrojne. Podporucznik Badocha objął funkcję dowódcy patrolu bojowego. Na jego czele przeprowadził szereg akcji na terenie województwa gdańskiego i szczecińskiego. Na pocz. kwietnia – po reorganizacji 5. Brygady – został dowódcą 2. szwadronu. 6 kwietnia otrzymał od mjr. Z. Szendzielarza sygnet 5. Brygady za pełną poświęcenia i samozaparcia pracę w oddziale. Działał wraz ze swoim szwadronem głównie na obszarze Borów Tucholskich. Badocha został j zadenuncjowany przez aresztowaną wcześniej przez UB łączniczkę Reginę Żylińską ps. „Regina”. 28 czerwca kilkunastoosobowa grupa operacyjna UB i MO z Malborka otoczyła majątek w celu aresztowania Badochy. Ten próbował wydostać się z okrążenia, ostrzeliwując się, zginął trafiony odłamkiem granatu.Miejsce jego pochówku jest nieznane. O okolicznościach śmierci jego rodzina dowiedziała się dopiero w latach 60.

Z kolei film "Komar - partyzant w US Army" prezentuje historię Edwarda Muchy - koszalińskiego kombatanta Armii Krajowej, który W 1945 roku podjął brawurową ucieczkę na Zachód. Urodzony w 1925 r. na Wołyniu Edward Mucha podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej Obwodu Garwolin, w 1945 roku po przedostaniu się na Zachód został żołnierzem 7 Armii Amerykańskiej i polskich kompanii wartowniczych. Po powrocie do kraju w 1949 roku został aresztowany przez UB. Przeszedł wtedy ciężkie śledztwo i więzienie. Mucha w Koszalinie mieszka od 1956 r. Film o jego dokonaniach zrealizowany został całości w Koszalinie, dzięki finansowemu wparciu z władz Koszalina, Ministerstwa Obrony Narodowej, Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firmy Mikroserwis. Film niewątpliwie wypełnia jedną z białych plam w historii regionu.

Zainteresowani dziejami Żołnierzy Wyklętych już 28 lutego będą mogli obejrzeć w siedzibie V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku spektakl poświęcony Ince, czyli Danucie Helenie Siedzik - sanitariuszce powojennych oddziałów AK, która w wyniku mordu sądowego została zastrzelona przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego, w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku w obecności prokuratora wojskowego Wiktora Suchockiego i zastępcy naczelnika więzienia w Gdańsku Alojzego Nowickiego. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”. Widowisko rozpocznie się o godz. 16.30.

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kofik

Mało kto zwraca uwagę na lewaków. Ale pomiota czerwonej rodzinki zabolało fiu fiu ale musisz mieć w rodzince czerwonych bohaterów i teraz rozpaczasz sfrustrowany bolszewiku

G
Gość
24 lutego, 14:41, Kofik:

Dziadek ubek tatuś sbek i tak Ci baranie wpoili przez lata.wyssales to komuchu z mlekiem matki .i pewnie swoim pomiotom tez to przekazujesz.

24 lutego, 15:27, Żołnierz nie mordujący:

.... widać że jesteś czystym z krwi i kości elektoratem PiS, pełnym schizofrenicznych nienawiści. O powojennych mordach tzw. żołnierzy wyklętych na ludności cywilnej jest dużo opracowań w waszym PiSdowskim Instytucie Pamięci Narodowej. Ciężko wam prawdzie spojrzeć w oczy !!!!

Gdzie w IPN jest napisane o tym co TY bredzisz ?

Ż
Żołnierz nie mordujący
24 lutego, 14:41, Kofik:

Dziadek ubek tatuś sbek i tak Ci baranie wpoili przez lata.wyssales to komuchu z mlekiem matki .i pewnie swoim pomiotom tez to przekazujesz.

.... widać że jesteś czystym z krwi i kości elektoratem PiS, pełnym schizofrenicznych nienawiści. O powojennych mordach tzw. żołnierzy wyklętych na ludności cywilnej jest dużo opracowań w waszym PiSdowskim Instytucie Pamięci Narodowej. Ciężko wam prawdzie spojrzeć w oczy !!!!

K
Kofik

Dziadek ubek tatuś sbek i tak Ci baranie wpoili przez lata.wyssales to komuchu z mlekiem matki .i pewnie swoim pomiotom tez to przekazujesz.

S
Sprawiedliwy

Kto chciałby oglądać bandytów Burego (Rajsa) co mordowali niewinne kobiety i dzieci ?!

P
Polonus

Krótko.Wstyd i hańba.A ci co bronią tych ,,przeklętych" bandziorów niech ściągną prezerwatywki z głów.

P
Patriota

poczytajcie jaka jest prawda o żołnierzach wyklętych, którzy powinni być faktycznie wyklęci za ludobójstwo i mordy jakich dokonywali. Artykuł dotyczy badań Instytutu Pamięci Narodowej ----> https://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/15322,ZBRODNIA-DUBINSKA-A-MAJOR-LUPASZKOquot.html

P
Piterr

o Edwardzie Mucha "Komar" się nie będę wypowiadał ale czcić zbrodniarzy to już jest chore .... fragment artykułu Instytutu Pamięci Narodowej : ofiarami akcji 5. Brygady AK padły przede wszystkim kobiety i dzieci (ok. 75% wszystkich zabitych). Negatywnie weryfikuję zaś wcześniejszą obiegową wersję o tym, że cywile byli jedynie dodatkowymi, czy też nawet przypadkowymi ofiarami walki. Udowadniam, że zostali oni zastrzeleni na skutek celowego działania podkomendnych rtm. „Łupaszki”. W czasie zaś akcji w Dubinkach nie doszło do żadnej walki, w szczególności z litewską policją, której tam po prostu nie było. Ustalenia te nie pozostawiają wątpliwości, że akcja odwetowa 5. Brygady AK była zbrodnią wojenną na ludności cywilnej.

G
Gość
23 lutego, 21:32, kaka:

Wstyd , że obecne wojsko wspomaga szerzenie fałszywej historii. Pamiętajcie , że bandy Łupaszki czy Burego brały udział w mordach na białorusinach, ukraincach czy Żydach. I nie były to oddziały AK, nie podlegały te bandy strukturą AK ani rządowi w Londynie. Ak-owcy już dawno się od nich odcięli. Mój dziadek był w takiej bandzie i wiem o czym piszę. Wstyd i hańba.

23 lutego, 23:16, antyk.:

Milcz Detmerze komuchu jeden. Przeniknij dobrze w historie tych ludzi i oceniaj ich wyborze a nie z bandą czerwonych wiarusów ośmieszacie Wojsko Polskie i opluwacie prawdziwe Wojsko Polskie - Armię Krajową, Wolnośći Niezawizłość oraz Narodowe Siły Zbrojne

24 lutego, 00:09, Gość:

Kaka poczytaj o tym co wyprawiali ci "polscy" mordercy...

Jak łamali rozkazy AK i mordowali cywilów.

Oni robi to samo co Ukraińcy na Polakach...

Ale ciężko jest przyjąć to do wiadomości... Lepiej jest uważać tych morderców za bohaterów... Tfuuuu...

Gdzie ma to poczytać w twoich broszurkach ??

M
Marek

gdyby nie pani radna Anna M. i ex poseł Edward M. to na pewno bym przyszedł, a tak...../ w piątek też nie przyjdę przez te osoby. Szkoda, bo tak fajne wydarzenia zasługują na frekwencję, a upolitycznienie nie sprzyja takim wydarzeniom. Szkoda.

G
Gość
23 lutego, 21:32, kaka:

Wstyd , że obecne wojsko wspomaga szerzenie fałszywej historii. Pamiętajcie , że bandy Łupaszki czy Burego brały udział w mordach na białorusinach, ukraincach czy Żydach. I nie były to oddziały AK, nie podlegały te bandy strukturą AK ani rządowi w Londynie. Ak-owcy już dawno się od nich odcięli. Mój dziadek był w takiej bandzie i wiem o czym piszę. Wstyd i hańba.

23 lutego, 23:16, antyk.:

Milcz Detmerze komuchu jeden. Przeniknij dobrze w historie tych ludzi i oceniaj ich wyborze a nie z bandą czerwonych wiarusów ośmieszacie Wojsko Polskie i opluwacie prawdziwe Wojsko Polskie - Armię Krajową, Wolnośći Niezawizłość oraz Narodowe Siły Zbrojne

Kaka poczytaj o tym co wyprawiali ci "polscy" mordercy...

Jak łamali rozkazy AK i mordowali cywilów.

Oni robi to samo co Ukraińcy na Polakach...

Ale ciężko jest przyjąć to do wiadomości... Lepiej jest uważać tych morderców za bohaterów... Tfuuuu...

G
Gość

Czczenie Łupaszki i Burego to tak samo jak czczenie banery.

I jedni i drugi mordowali cywilów.

Hańba... To żołnierze przeklęci...

a
antyk.
23 lutego, 21:32, kaka:

Wstyd , że obecne wojsko wspomaga szerzenie fałszywej historii. Pamiętajcie , że bandy Łupaszki czy Burego brały udział w mordach na białorusinach, ukraincach czy Żydach. I nie były to oddziały AK, nie podlegały te bandy strukturą AK ani rządowi w Londynie. Ak-owcy już dawno się od nich odcięli. Mój dziadek był w takiej bandzie i wiem o czym piszę. Wstyd i hańba.

Milcz Detmerze komuchu jeden. Przeniknij dobrze w historie tych ludzi i oceniaj ich wyborze a nie z bandą czerwonych wiarusów ośmieszacie Wojsko Polskie i opluwacie prawdziwe Wojsko Polskie - Armię Krajową, Wolnośći Niezawizłość oraz Narodowe Siły Zbrojne

G
Gość

Dopóki nie będzie ten temat rzetelnie omawiany to nie ma mojej zgodne kult wyklętych. Do jednego worka wrzucanie są bohaterowie i bandyci, czczeni przez jednych, przeklinani przez drugich. Mam nadzieję że dożyję takich czasów... oddzielenia ziaren od plew

k
kaka

Wstyd , że obecne wojsko wspomaga szerzenie fałszywej historii. Pamiętajcie , że bandy Łupaszki czy Burego brały udział w mordach na białorusinach, ukraincach czy Żydach. I nie były to oddziały AK, nie podlegały te bandy strukturą AK ani rządowi w Londynie. Ak-owcy już dawno się od nich odcięli. Mój dziadek był w takiej bandzie i wiem o czym piszę. Wstyd i hańba.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3