MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W górę ceny biletów autobusowych i stawka za śmieci. Możliwe podwyżki dla mieszkańców Słupska

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Urząd Miejski w Słupsku
Urząd Miejski w Słupsku Łukasz Capar
Słupski ratusz ma w planach podnieść stawkę za gospodarowanie odpadami. Podrożeć mają także bilety komunikacji miejskiej. Proponowanymi zmianami zajmą się miejscy radni na najbliższej sesji.

Jak czytamy w projekcie uchwały, zaplanowane podwyżki cen biletów to efekt znaczącego wzrostu kosztów nośników energii – oleju napędowego, gazu i prądu, a także wzrostu kosztów pracy. Zmiana cen za usługi przewozowe powinna przynieść wzrost dochodów budżetu miasta w kwocie ok 1,7 mln zł rocznie.

Nowy cennik zakłada, że za bilet jednoprzejazdowy oraz czasowy do 60 minut zapłacimy 4 złote (teraz 3,50 zł). Z kolei bilet dobowy kosztowałby 10 zł (teraz 8 zł). Proponowane podwyżki dotyczą również cen biletów okresowych – po wprowadzeniu zmian za imienny miesięczny pasażerowie będą musieli zapłacić 108 zł (obecnie 95 zł), za miesięczny na okaziciela – 160 zł (teraz 140 zł), a za trzymiesięczny – 290 zł (teraz 250 zł). Analogicznie podrożeją bilety ulgowe.

Na niższe ceny będą mogli liczyć posiadacze Słupskiej Karty Mieszkańca, którzy zdecydują się zakupić bilet w formie elektronicznej. Jednorazowy/czasowy kosztować ma 3,50 zł, dobowy – 9 zł, imienny miesięczny – 99 zł, a trzymiesięczny – 260 zł.

Wyższa opłata za śmieci

Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z proponowanymi przez ratusz zmianami, ma wynieść 31 złotych od mieszkańca (obecnie jest to 21,50 zł). Tym samym wzrośnie też opłata nakładana na właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – wyniesie ona czterokrotność stawki podstawowej, czyli 124 zł.

Podwyżka stawek ma być spowodowana rosnącymi kosztami funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami na terenie Miasta Słupska. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „Zaproponowana podwyżka stawki opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkałych będzie skutkować większymi wpływami finansowymi, które pozwolą uniknąć deficytu w kosztach funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi”.

Zdaniem ratusza, podwyższenie stawek opłat powinno zapewnić zbilansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który obejmuje koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu i edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Wyższe stawki mają pozwolić zbilansować system w 2024 roku oraz pokryć koszty jego funkcjonowania w przyszłym, kiedy to wyniosą one ponad 26 mln złotych.

Nad zaproponowanymi podwyżkami pochylą się miejscy radni na najbliższej sesji. Wyższa stawka za śmieci miałaby obowiązywać od października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza