Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ustce rewitalizacja miasta będzie kontynuowana

Wojciech Frelichowski
Program rewitalizacji Ustki zainicjowano w 2003 roku. Na zdjęciu: ul. Marynarki Polskiej.
Program rewitalizacji Ustki zainicjowano w 2003 roku. Na zdjęciu: ul. Marynarki Polskiej. Wojciech Frelichowski
Ustecki samorząd kontynuuje program rewitalizacji miasta. Zdobyto zewnętrzne dofinansowanie na przebudowę kilku ulic.

Ustka uzyskała środki zewnętrzne na rewitalizację Starej Osady Rybackiej, czyli na ulice Nadmorską, Perłową, Pomorską i Beniowskiego. Ponadto będą też odnawiane ulice Kilińskiego i Mickiewicza, a w późniejszym czasie także ulica Leśna i plac Wolności.

Już niebawem rozpocznie się rewitalizacja ulicy Słowiańskiej. Miasto chce zakończyć przebudowę tej ulicy do lata 2017 roku.

- Myślę, że w przeciągu trzech, czterech lat stara część Ustki będzie zagospodarowana w takim obrazie, jaki założyliśmy na samym początku programu rewitalizacji, czyli jak w konkursowym wniosku z 2003 roku - mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki.

Program rewitalizacji starej części Ustki jest prowadzony już od 2003 roku. Zainicjował go burmistrz Jacek Graczyk podczas swojej pierwszej kadencji. Na początek do rewitalizacji wytypowano pas nadmorski miasta, czyli ulice: Chopina, Zaruskiego, Beniowskiego i park Chopina. Przebudowa była finansowana z funduszy otrzymanych z urzędu marszałkowskiego.

Władze miejskie wystąpiły również o środki unijne z programu Interreg (fundusze dzielone przez Unię na rozwój poszczególnych regionów). Wniosek dotyczył finansowania modernizacji ulicy Marynarki Polskiej od Kapitanatu Portu do ul. kard. Wyszyńskiego. Prace zakończono w 2006 roku.

Jednak właściwym etapem rewitalizacji było zainicjowanie przebudowy 41 budynków należących do miasta w starej części Ustki wraz z przebudową ulic.

Ten etap również rozpoczął się jeszcze za poprzedniej kadencji burmistrza Graczyka. Realizacja projektu wiązała się z koniecznością zawarcia porozumienia z lokatorami, którym władze miasta zaoferowały nowe mieszkania w budynkach Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Z kolei UTBS przejmował obiekty do rewitalizacji, remontował je, a potem sprzedawał na wolnym rynku. W ten sposób miasto rozliczało się z UTBS-em za nowe lokale.

Obecnie w program rewitalizacji włączono również tereny położone poza śródmieściem Ustki. Dotyczy to obszaru zabudowy wielorodzinnej przy ul. Grunwaldzkiej i obiektów OSiR oraz obszaru po zachodniej stronie miasta - między ul. Darłowską i rzeką Słupią.

ZOBACZ TAKŻE: Otwarcie punktu konsultacyjnego CIS w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza