Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi: to profanacja cmentarza

Krzysztof Sławski
Na tym terenie ma stanąć szkoła. Kiedyś mieścił się tu cmentarz żydowski
Na tym terenie ma stanąć szkoła. Kiedyś mieścił się tu cmentarz żydowski Fot. Krzysztof Sławski
Wbrew protestom środowisk żydowskich radni Bytowa podjęli decyzję o budowie szkoły średniej na terenie cmentarza żydowskiego

Chodzi o część terenu przy ul. Derdowskiego, gdzie stanąć ma nowy obiekt szkoły ekonomiczno-rolniczej. Opozycja w Radzie Miejskiej protestowała przeciw zmianie planu zagospodarowania i budowaniu szkoły. Według niektórych radnych rozbudowa oznacza wejście na teren dawnego cmentarza żydowskiego. Dodatkowo projektanci obiektu planują przejście podziemne. - Nie wyobrażam sobie, żeby młodzież w podziemiach oglądała przez szyby szkielety ludzkie. To jest horror - protestował jeden z radnych.
Zdaniem planisty terenu, Marka Buraczyńskiego, cmentarz formalnie już nie istnieje, bo został zlikwidowany w latach 60. Poza tym budowa będzie otoczona opieką konserwatora zabytków, który na bieżąco będzie kontrolował prace.
Tymczasem odezwały się środowiska żydowskie. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej wystosował pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej: "Z otrzymanych informacji wynika, że przy ul. Derdowskiego znajduje się teren cmentarza żydowskiego, na którym nagrobki zostały zniszczone po 1938 r. przez hitlerowców. Teren ten ma być przeznaczony pod zabudowę. Uważamy to za rzecz niewłaściwą, jako że w myśl zasad religii mojżeszowej miejsce cmentarza jest nienaruszalne, niezależnie od tego czy znajdują się tam nagrobki, zaś wszelkie prace budowlane są profanacją" - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego zarządu Jana Jagielskiego.
Koalicja rządząca w mieście jednak zmieniła plan i zezwoliła tym samym na budowę szkoły. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. - Będziemy stanowczo protestować. Nie wyobrażam sobie, żeby na części dawnego cmentarza budować szkołę. A już wykonanie podziemnego tunelu to zupełne nieporozumienie. Nie zostawimy tej sprawy - mówi Piotr Kadlcik, wiceprezes Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Władze powiatu zapowiadają, że sfinansują tablicę pamiątkową, która stanęłaby na terenie cmentarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza