Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie scena z prawdziwego zdarzenia i duży plac zabaw. Park Kultury i Wypoczynku w nowej odsłonie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W PKIW w Słupsku będzie scena z prawdziwego zdarzenia i duży plac zabaw.
W PKIW w Słupsku będzie scena z prawdziwego zdarzenia i duży plac zabaw. Łukasz Capar
Inwestycja za 24 mln złotych właśnie zaczyna się w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. Na teren wszedł już wykonawca - firma Sorted, która zabezpieczyła barierkami teren fontanny. Zmiany będą duże. Efekt końcowy zobaczymy wiosną 2024 roku.

Umowę na wykonanie inwestycji Zakład Infrastruktury Miejskiej w Słupsku podpisał z firmą Sorted jeszcze w sierpniu 2022 roku. W sumie z miejskiej kasy rewitalizacja PKiW pochłonie około sześciu milionów. Reszta to dofinansowanie rządowe, które Słupsk otrzymał w ramach Funduszu Polski Ład. Teren parku obejmujący alejkę od ul. Zamkowej do fontanny włącznie oraz teren placu cyrkowego przekazano wykonawcy już 24 lipca. W miarę postępów robót budowlanych przekazywane będą kolejne części parku w celu realizacji następnych etapów inwestycji. Póki co odgrodzono jedynie barierkami fontannę.

- Nareszcie wchodzimy w długo oczekiwaną fazę robót budowlanych dotyczących przebudowy i rewitalizacji. Wszystkie etapy będą prowadzone w uzgodnieniu ze Słupskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Słupsku, aby jak najmniej utrudnień wprowadzać dla użytkowników parku – mówiła na konferencji prasowej Ludmiła Wiczkowska, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. - Inwestycja jest realizowana według formuły „Zaprojektuj i wybuduj”. Jesteśmy w fazie uzyskiwania pozwoleń na pozostałe elementy. Plac budowy będzie przekazywany wykonawcy etapami. Całkowite zakończenie robót planowane jest na wiosnę 2024 roku.

Nie oznacza to jednak, że do parku w ogóle nie będzie wstępu przez najbliższy rok.

- Naszym zamierzeniem jest, aby dostęp do parku był od ulicy Rybackiej, ponieważ jest to droga ewakuacyjna, jedyna w parku i zawsze musi być drożna. Będzie też dostęp do istniejącego punktu gastronomicznego oraz do naszej przystani kajakowej – mówi Agnieszka Klimczak, dyrektor SOSiR w Słupsku. - Cały czas będziemy się starali, aby podczas każdego etapu przebudowy – a jest ich siedem – była możliwość korzystania z parku w sposób bezpieczny.

Przypomnijmy, że umowę na modernizację Parku Kultury i Wypoczynku zawarto 24 sierpnia 2022 roku. Przetarg wygrała firma Sorted z Piaseczna, która wyceniła zakres prac do wykonania na nieco ponad 24 mln zł. Modernizacja Parku będzie polegała na zagospodarowaniu terenu poprzez utworzenie różnych stref: aktywności, sportu, relaksu oraz rozrywki.

- Pierwsza strefa to Plac z fontanną, gdzie już w najbliższym czasie odbędą się demontaże istniejących urządzeń oraz takie przebudowanie niecki fontanny, aby było ono bezpieczne dla najmłodszych. Strefa nr 2 to Plac spotkań z wejściem od strony ul. Moniuszki. Strefa nr 3 to Plac cyrkowy, strefa nr 4 to Strefa imprez plenerowych, strefa nr 5 to Plaża miejska trawiasta nad rzeką oraz strefa 6 – Górka saneczkowa – informuje Ludmiła Wiczkowska.
W każdej ze stref szykują się zmiany.

- Na Placu cyrkowym powstanie ogromny plac zabaw z fantastycznymi obiektami dla mniejszych i większych użytkowników. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania pozwoleń na budowę.

W ramach planowanej inwestycji uwzględniono także przebudowę i rozbudowę alejek parkowych, budowę stref zabaw, sportu i aktywności dla dzieci i młodzieży, miejsc integracji i wypoczynku, polany piknikowej, budowę wielofunkcyjnego zadaszenia w części centralnej Parku wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i sanitarnym, budowę górki saneczkowej, zagospodarowanie zielenią, elementami małej architektury, wykonanie oświetlenia alei i miejsc aktywności.

Realizacja zadnia obejmie przebudowę placu z fontanną, placu cyrkowego, górki saneczkowej, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych. Powstanie też strefa imprez plenerowych oraz plaża miejska. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, a także zostanie uzupełniona wieloma nowymi nasadzeniami. Park zyska nowe elementy małej architektury oraz oświetlenie.

Na terenie Parku projektuje się alejkę asfaltową o szerokościach od 3m do 5m. Alejka głównego traktu o szerokości 4m poprowadzi od ul. Zamkowej przez całą długość Parku wzdłuż rzeki do Mostu Czołgowego, dzięki czemu Park zyska wygodne połączenie z rewitalizowanym śródmiejskim odcinkiem bulwarów rzeki Słupi.

Główny trakt zostanie podkreślony zatoczkami w kształcie łezki oraz oświetleniem posadzkowym.
Zatoczki będą wyposażone w przeszkody, które stanowią zarówno rodzaj siedzisk jak i formy przeszkód dla rowerzystów/rolkarzy/użytkowników hulajnóg i deskorolek.

Ideą koncepcji przebudowy głównego traktu pieszego jest umożliwienie wszystkim mieszkańcom wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się po przestrzeni całego Parku oraz połączenie poszczególnych stref.

A jak będą wyglądały poszczególne strefy?

- Strefa 1 – Plac z fontanną
Przebudowie podlegać będzie istniejąca niecka fontanny, wokół której zostaną zlokalizowane urządzenia zabawowe przeznaczone dla dzieci z najmłodszej grupy wiekowej. Wypłycenie dna fontanny o ok. 45 cm oraz wypełnienie jej nawierzchnią bezpieczną poliuretanową pozwoli na zwiększenie przestrzeni do rozlokowania urządzeń zabawowych. Projekt przewiduje zejście pozwalające na swobodny wjazd z wózkiem dziecięcym bądź na wózku inwalidzkim.

- Strefa 2 – Plac spotkań
Skrzyżowanie alejek głównych w centralnym punkcie Parku stanowić będzie miejsce spotkań, które zostanie podkreślone użytkową małą architekturą oraz oświetleniem.

- Strefa 3 – Plac cyrkowy
W centralnej części Parku zaprojektowano wielofunkcyjny i wielkoprzestrzenny plac aktywności ruchowych. W jej skład wejdą urządzenia do wspinaczki, zjeżdżania, bujania, skakania, itp. Dla urozmaicenia teren ten zostanie ukształtowany w postaci pagórków o zmiennej wysokości, które w swojej idei stanowią część rekreacyjną placu.
Nawierzchnie stref aktywności i pagórków wykonane zostaną z kolorowego poliuretanu. Zaprojektowano także instalację oświetleniową dla całej strefy jako maszty łamane o zróżnicowanej wysokości do 6m. Jako rozwiązanie oświetleniowe zaproponowano miks opraw parkowych oraz specjalnie dobranych projektorów symetrycznych i asymetrycznych, wyposażonych w antyolśnieniowe osłony. Zapewni to równomierne i niestandardowe oświetlenie terenu, co umożliwi korzystanie z placu po zmroku, a z drugiej strony – podkreśli unikalny charakter przestrzeni.
Całość zostanie uzupełniona o wolnostojące urządzenia zabawowe i małą architekturę, w tym zamgławiacze, a także zieleń.

- Strefa 4 – Strefa imprez plenerowych
Strefa imprez plenerowych - błonia, została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń trawiasta. Przebudowa obejmie likwidację istniejącego ogrodzenia oraz żywopłotu, pozwoli na otwarcie przestrzeni dla odwiedzających. W projekcie przewidziano przedłużenie osi i kontynuacji ciągu komunikacyjnego, stanowiącego przedłużenie istniejącego wejścia od ul. Moniuszki w kierunku zakola rzeki. Dla obsługi imprez plenerowych na terenie błoni projektowano drogę oraz dodatkowy ciąg pod imprezy okolicznościowe z miejscem na np. foodtrucki i zadaszoną wiatę z dojazdem. Istniejąca wiata posadowiona na betonie zostanie rozebrana.

- Strefa 5 – Plaża miejska
Projektuje się trawiastą plażę miejską w zakolu rzeki. Zaprojektowano infrastrukturę wypoczynkową w postaci leżaków oraz ławek ze stołami, uzupełniono zieleń przy korycie rzeki i ciągu komunikacyjnym. Zaprojektowano oświetlenie, które pozwoli na korzystanie z tej części parku po zmroku.

- Strefa 6 – Górka saneczkowa
Górka saneczkowa została powiększona do wys. 4,1m i przesunięta w stronę SOSiR. Na szczycie utworzono większą wierzchowinę, stanowiącą punkt widokowy.

- Parking przy ul. Rybackiej
Przewidziano 28 miejsc postojowych w tym dwa dla osób niepełnosprawnych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza