MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Ustki odpowiada radnej

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustecki ratusz.
Ustecki ratusz. Archiwum
Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego zamknięta. Burmistrz wyjaśnia radnej, która miała sporo zastrzeżeń do procedury.

Na stronach internetowych Ustki ukazała się odpowiedź burmistrza Jacka Graczyka na interpelację radnej Marii Czaplińskiej. O jej zastrzeżeniach do regulaminu oraz procedury przeprowadzenia weryfikacji wniosków, a także postulacie powtórzenia edycji pisaliśmy w środę.

Burmistrz wyjaśnia radnej, że prace nad wprowadzeniem w Ustce budżetu obywatelskiego trwały już od początku marca tego roku. Wtedy został opracowany harmonogram. W kwietniu natomiast burmistrz powołał zespół ds. budżetu obywatelskiego, składający się m.in. z urzędników, radnych i przedstawicieli stowarzyszeń. W maju i czerwcu regulamin został poddany konsultacjom mieszkańców, opinii radnych i zatwierdził go burmistrz.

We wrześniu pomysłodawcy składali projekty, a w październiku ogłoszono listę tych, które przeszły weryfikację. W drugiej połowie października trwało głosowanie, w którym wzięło udział 963 mieszkańców. 27 października ogłoszono wyniki. Największą liczbę głosów, bo 368, otrzymał projekt „Siłownia plenerowa w parku przy ul. Kościelniaka”.

Było jawnie

W odpowiedzi na interpelację Jacek Graczyk zaznacza, że wszystkie dokumenty prawne dotyczące budżetu obywatelskiego zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i dodatkowej tematycznej zakładce.

- W związku z tym, że powszechnie obowiązujące przepisy prawne nie regulują stricte budżetów obywatelskich, wskazane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji standardy nie mogą stanowić dla organów gminy nakazu ich stosowania bez uwzględnienia lokalnej specyfiki - burmistrz odpiera zarzuty radnej, zaznaczając, że ustecki regulamin jest jawny, przejrzysty i nie wyklucza wprowadzenia zmian i ulepszeń, podyktowanych doświadczeniem.

Jacek Graczyk podkreśla, że idea budżetu obywatelskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem i za rok będzie druga edycja.

Zastrzeżenia radnej

Regulamin usteckiego budżetu partycypacyjnego jest napisany na kolanie, z błędami merytorycznymi, a nawet językowymi i interpunkcyjnymi. Ponadto pomija zalecenia resortów administracji i finansów.

Regulamin budżetu jest napisany pobieżnie i pomija istotne kwestie zalecane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dlatego, że wnioskodawcy odrzuconych projektów nie zostali powiadomieni o możliwości odwołania się od decyzji. Regulamin nie informuje o składzie komisji ani o tym, że osoby niepełnoletnie podczas głosowania powinny okazać pełnomocnictwo rodziców albo opiekunów prawnych.

Nie dla wszystkich

Wnioski zostały źle zweryfikowane, bo zgłaszane pomysły powinny mieć zasięg ogólnomiejski lub co najmniej osiedlowy i dotyczyć miejsc albo wydarzeń dostępnych dla wszystkich mieszkańców, a nie określonych grup, jak budowa chodnika do śmietnika dla kilku lokatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza