MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy budki na ulicy Andersa w Słupsku ograniczają widoczność kierowców? ZIM twierdzi, że nie, ale i tak je przestawi [ZDJĘCIA]

Kinga Siwiec
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Kierowcy skarżą się na ograniczenie widoczności na skrzyżowaniu ulic Andersa i 11 Listopada przez budki handlarzy owoców. ZIM odpowiada, że ich zdaniem położenie stoisk jest prawidłowe, ale i tak wkrótce albo je zlikwidują, albo zostaną przeniesione.

Nie zakazu handlu, a jedynie przesunięcia stoisk nieco dalej od granicy jezdni chcą kierowcy z osiedla Niepodległości. Ich zdaniem obecne położenie budek na skrzyżowaniu ulic Andersa i 11 Listopada zagraża bezpieczeństwu na drodze.

- Nie mam nic przeciwko, aby ludzie handlowali w tym miejscu, ale niech stoiska będą przesunięte w głąb chodnika. Takie ich umiejscowienie, jakie mamy teraz, powoduje dużo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Sam ostatnio jechałem tamtędy a na ulicę, zza jednej z budek, wybiegł kilkuletni chłopak. Na szczęście udało mi się w porę zahamować, ale zdarzenie mogło się skończyć tragicznie – mówi nasz czytelnik.

Innego zdania jest Zarząd Infrastruktury Miejskiej, który zezwolenia na handel uliczny wydaje, wcześniej sprawdzając, czy lokalizacja spełnia określone kryteria.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz że budki handlarzy owoców przy ulicy Andersa i 11 Listopada ograniczają widoczność kierowców?

- Osoba handlująca składając wniosek do ZIM na zajęcie pasa drogowego załącza do wniosku mapę z zaznaczoną lokalizacją. Przed wydaniem decyzji analizowana jest sytuacja dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W miarę możliwości kontrolowane są miejsca, na które została wydana decyzja na zajęcie pasa drogowego – wyjaśnia Konrad Kowalewicz, inspektor działu uzgodnień i zezwoleń z Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Pracownik ZIM wskazuje, że w przypadku stoisk znajdujących się na skrzyżowaniu Andersa-11 Listopada, znajdują się one przy przejściu dla pieszych z tak zwanym azylem, czyli wysepką, która dzieli przejście na dwa etapy.

- Pieszy ma obowiązek potraktować wysypkę pomiędzy przejściami, jako odrębne przejście i jest obowiązany zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Dodatkowo zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz przebieganie przez jezdnię – tłumaczy Konrad Kowalewicz i dodaje, że w sytuacji opisanej przez naszego czytelnika to nie położenie budek spowodowało niebezpieczną sytuację, a nieostrożność chłopca.
- Wbiegnięcie na jezdnie zawsze stwarza zagrożenie i jest działaniem zabronionym – mówi. - W ocenie tutejszego organu przy tym przejściu zachowana jest dobra widoczność. Osoby zjeżdżające z ronda w ul. Andersa widzą pieszych, którzy nie są przysłonięci przez stanowiska osób handlujących. Z kolei kierowcy jadący ul. Andersa w kierunku ronda również nie mają ograniczonej widoczności pieszych. Stanowiska są odsunięte od skrajni jezdni w odpowiedniej odległości tj. 0,5 m określonej w odpowiednim rozporządzeniu ministra. Na dodatek przejście jest dwuetapowe więc osoba przechodząca przez przejście powinna na wysepce rozdzielającej pasy ruchu upewnić się, czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę. Niemniej przy wydawaniu decyzji na kolejny okres zostanie rozważona zmiana lokalizacji tych punktów handlowych – zapewnia inspektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej.
Choć według ZIM budki ustawione są prawidłowo, to Konrad Kowalewicz informuje, że decyzje dla obu handlowców, którzy mają swoje stoiska na skrzyżowaniu obowiązują jedynie do 31 lipca. Później właściciele budek będą musieli je zlikwidować, a nawet jeśli decyzja o przedłużeniu pozwolenia o handel będzie pozytywna, to stoiska i tak zostaną ustawione w nowych miejscach.

Zobacz także: Miasto na podglądzie. Monitoring w Słupsku już działa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza