Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Facebook, Google i YouTube po kaszubsku

(ang)
Mapa Kaszub
Mapa Kaszub mmstargard.pl
W sieci jest już Facebook i Google po kaszubsku, pojawił się specjalny skrypt do YouTube.

Facebook po kaszubsku pojawił się na początku tego miesiąca, podobnie Google.

- Była już kaszubska wersja sytemu operacyjnego Linux, przeglądarki internetowej Firefox. Mamy kaszubską Wikipedię. Trzeba iść dalej - mówi Mateusz Meyer, prezes Stowarzyszenia Kaszebsko Jednota i autor skryptów, które tłumaczą Facebooka i Google na kaszubski.

Aby mieć np. kaszubskie­go Facebooka trzeba zainstalować na swoim komputerze specjalny skrypt. Jest on dostępny m.in. poprzez stronę internetową. Znajduje się na niej kaszubskojęzyczna i polskojęzyczna instrukcja instalacji skryptów.

- Już dostępny jest skrypt kaszubski YouTube. W najbliższym czasie zamierzamy rozwinąć tłumaczenie poszczególnych podstron Google - informuje Meyer. Na razie kaszubskiego dodatku nie mogą zainstalować użytkownicy przeglą­darek Internet Explorer, ale ma to się niedługo zmienić.

Prezes kaszubskiego stowarzyszenia podkreśla, że w sieci jest bardzo dużo stron i blogów w języku kaszubskim.

- Chcemy, aby i te najbardziej popularne światowe strony były też po kaszubsku - mówi Meyer.

Po zainstalowaniu dodat­ku na Facebooku zamiast popularnego "Lubię to!" pojawi się "Widzy mie să!". Na kaszubskim Facebooku nie szuka się znajomych, a "drë­chów". Meyer, przygotowując kaszubskie tłumaczenia, oparł się na skryptach stworzonych przez Kevina Scannela (w języku gaelickim-szko­ckim) oraz Grzegorza Kulika (w mowie śląskiej).

- Tłumaczenie na język kaszubski, to jeden z kroków, które postanowiliśmy podjąć dla rozwoju języka ojczystego. Mamy nadzieję, że przyczyni się to również do wzrostu liczby osób używających języka kaszubskiego w przestrzeni publicznej - mówią działacze Stowarzyszenia Kaszebsko Jednota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza