MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia słupskiej muzyki

Daniel Klusek [email protected]
W archiwum muzycznym SOK nie brakuje zdjęć. To wykonane zostało podczas jednego z koncertów pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Na scenie zespół Aggressor.
W archiwum muzycznym SOK nie brakuje zdjęć. To wykonane zostało podczas jednego z koncertów pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Na scenie zespół Aggressor. Archiwum
Aggressor, Karcer, ST 43-44, czy Trina Papisten - m.in. te zespoły przed laty były idolami słupskiej, i nie tylko, młodzieży.

Przynieś muzykę

Przynieś muzykę

Każdy, kto ma archiwalne nagrania słupskich kapel może je przynieść do Słupskiego Ośrodka Kultury przy ul. Braci Gierymskich 1, tel. 059 845 64 41. Po cyfrowej obróbce zostaną one włączone do bazy SAM.

Część z nich już dawno nie istnieje, inne wiele razy zmieniały skład. Wszystkich posłuchać można na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury.

Słupskie Archiwum Muzyczne to największa baza zespołów i wykonawców, którzy tworzyli w czasie ostatnich 40 latach. Katalog archiwum znajduje się na stronie internetowej www.sam.sok.slupsk.pl. Znaleźć tu można topowe przed laty grupy. Są też wokaliści, którzy zaczynali w Słupsku, a teraz robią światową lub ogólnopolską karierę. Na przykład znakomita wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik, czy multiinstrumentalista Kayanis.

Przy każdym wykonawcy jest krótka informacja na temat jego kariery. Zobaczyć też można bogatą galerię zdjęć, zrobionych głównie podczas koncertów w Słupsku i poza miastem. Są oczywiście również nagrania w formacie mp3.

- Niektóre grane były na koncertach, część nagrywana była podczas prób w garażach - mówi Wiesław Krawczykiewicz, instruktor muzyczny w Słupskim Ośrodku Kultury, współtwórca strony. - Nagrania z kaset czy nawet płyt szpulowych przed wrzuceniem na stronę były wcześniej obrobione komputerowo. Gdy tylko dotrzemy do jakichś archiwalnych nagrań, natychmiast umieszczamy je na stronie.

Dzisiaj jest ich ponad 300. Najstarsze, zespołu Sygnały 74, pochodzą z 1968 roku. Są ballady, piosenki popowe, jazzowe, ale również i ostrzejsze klimaty: rock, punk-rock, metal, czy heavy metal.

A niebawem będzie jeszcze więcej. - Mam jeszcze kilka naszych nagrań. Przekażę je do SOK - zapowiada Stanisław Jocz, współtwórca i lider zespołu Aggressor, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku, a dwa lata temu wznowił działalność.
- Świetnie, że jest takie archiwum. Dla muzyków jest to pamiątka z ich artystycznej działalności. A dla młodzieży to lekcja historii z tego, co przed laty działo się w słupskiej muzyce. Tym bardziej, że młodzi ludzie cały czas chcą nas słuchać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza