MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komu i czym imponowało nadbałtyckie dwumiasto. Centralne Dni Morza Słupsk – Ustka 37 lat temu

Ireneusz Wojtkiewicz
Czerwiec 1987, uroczystość na-dania imienia E. Kwiatkowskiego Stoczni „Ustka”
Czerwiec 1987, uroczystość na-dania imienia E. Kwiatkowskiego Stoczni „Ustka” Ireneusz Wojtkiewicz
Tamten okres zapisał się w pamięci ustczan, słupszczan i wielu przyjezdnych niecodziennymi widokami i zdarzeniami na morzu i lądzie. To wizyta „Daru Młodzieży”, upamiętnienie Stoczni „Ustka” imieniem Eugeniusza Kwiatkowskiego, rozpoczęcie budowy szpitala wojewódzkiego i uruchomienie nowej linii trolejbusowej w Słupku oraz liczne wizyty gości i imprezy o morskiej tematyce.

Przypomnijmy, w roku 1987 była to w ówczesnym województwie słupskim druga edycja centralnych dnia morza – po ich pierwszych obchodach w 1978 roku. Tymczasem wracamy do tego, co w dziejach Ustki i Słupska zdarzyło się 37 lat temu i pewnie się nie powtórzy. Może poza wizytą „Daru Młodzieży”.

Ta szkolna, trójmasztowa korweta, zmienniczka muzealnego już „Daru Pomorza”, eksploatowana zaledwie o 5 lat, cumowała na redzie usteckiego portu. Powodowała ciżbę lądowych obserwatorów i fotografów, którzy uwieczniali swoje wizerunki na jej tle. Wielu żałowało, że nie ma jej bliżej, ale z swą długością 109 metrów i głębokością zanurzenia 6,6 metra nie mogła wpłynąć do portu Ustka, którego warunki nawigacyjne wynosiły odpowiednio 80 i 4 metry. Te zaś znakomicie wystarczały na wpłynięcie mniejszych żaglowców, min. „Mariusza Zaruskiego” i „Daru Szczecina”, na których obywały się okolicznościowe spotkania. A na co dzień i od święta związki żeglarstwa z morzem przypominał model starego żaglowca, umieszczony przed ustecką szkołą „dwójką”.

Program usteckich obchodów Dni Morza zdominowały jednak przemysł stoczniowy i rybołówstwo. Tłumnie obchodzono uroczystości nadania Stoczni „Ustka” imienia wybitego i zasłużonego dla morza człowieka Eugeniusza Kwiatkowskiego, który zasłynął też jako budowniczy Gdyni. W czerwcu 1987 r. nadając usteckiej stoczni nową nazwę dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi w postaci biało-czerwonego transparentu, umieszczonego na bramie stoczniowego obszaru po zachodniej stronie portu.

W iście morskim ceremoniale dokonano podniesienia bandery na trawlerze „Donaks” oraz zwodowano holownik „Życzliwy”, przeznaczony do macierzystego portu w Murmańsku. Obie jednostki zbudowano na zamówienia rosyjskich armatorów. Uroczyście też przebiegły akty pasowania na stoczniowców absolwentów szkoły budowy okrętów w Ustce, dokonane przez ówczesnego dyrektora naczelnego Stoczni „Ustka” Jacka Graczyka.

W programie obchodów Centralnych Dni Morza znalazły się także uroczyste otwarcie trzeciej linii trolejbusowej oraz rozpoczęcie budowy szpitala wojewódzkiego w Słupsku. Te wydarzenia przebiegały w asyście ludzi morza. Przygotowania do wszystkich imprez zapoczątkowano w samej Ustce prawie dwa miesiące wcześniej, tyle bowiem czasu wymagały min. dokończenie robót kanalizacyjnych na ul. Wczasowej, naprawy infrastruktury drogowej, odnowienie elewacji, a na koniec budowa sceny do występów artystycznych w porcie oraz dekoracje miasta.

Przygotowania odbywały się z pomocą i pod nadzorem słupskich władz, które już wtedy lansowały dwumiasto Słupsk – Ustka. Do obecnych czasów nie przetrwało wiele dziedzin łączących oba ośrodki, głównie rybołówstwo czy przemysł stoczniowy, po którym nie została nawet kupka gruzu na wspomnianej części, gdzie Stoczni „Ustka” nadano imię E. Kwiatkowskiego. Na pilne zmiany w komunikacji drogowej trzeba było jeszcze czekać przynajmniej pół wieku i mieć nadzieję, że obecna przebudowa drogi krajowej nr 21 będzie sprzyjać nowym funkcjom dwumiasta. Przede wszystkim tym, w których morskość służy zdrowiu, turystyce i rekreacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza