MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komunalna spółka pokieruje pralnią przemysłową, w której będą pracować więźniowie

Paweł Ukraiński
Adrian Guranowski, prezes PGK podpisuje umowę przedwstępną. W tle Stanisław Kuryłło, burmistrz Kamienia Pomorskiego oraz ppłk. Ryszard Chruściel (z lewej) i ppłk. Waldemar Misiak
Adrian Guranowski, prezes PGK podpisuje umowę przedwstępną. W tle Stanisław Kuryłło, burmistrz Kamienia Pomorskiego oraz ppłk. Ryszard Chruściel (z lewej) i ppłk. Waldemar Misiak Paweł Ukraiński
Oferowane spółce komunalnej - kamieńskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej - ulgi znacznie obniżą jej koszty operacyjne. Osadzeni będą mogli zarabiać i zdobywać staż. Natomiast służba więzienna zyska sojusznika w ich skutecznej resocjalizacji.

Z inicjatywy dyrektora okręgowego służby więziennej ppłk. Ryszarda Chruściela i burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłły już niebawem w Buniewicach, przy Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego, powstanie hala pro-dukcyjno-usługowa. Znajdą w niej zatrudnienie osadzeni.

Inwestycja ta będzie realizowana w ramach ogólnopolskiego programu zatrudniania więźniów. W jego realizację zaangażują się pracodawcy z firm zewnętrznych. Wyposażą oni, wybudowane przez Inspektorat Służby Więziennej hale, i będą w nich prowadzić działalność gospodarczą. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z pieniędzy Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Jak podkreślił dyrektor Chruściel program jest bardzo otwarty na potrzeby pracodawców. Polega on nie tylko na dostosowaniu hali do profilu i potrzeb produkcyjnych firmy, ale również znacznej uldze w kosztach pracy.

- W zamian oczekujemy utworzenia, jak największej liczby miejsc pracy dla osadzonych, dla których odpłatna praca wiąże się nie tylko z możliwością uzyskania dochodu i stażu pracy, ale przede wszystkim skutecznej resocjalizacji - tłumaczył ppłk. Chruściel.

Dyrekcja Inspektoratu SW zwróciła się do władz Kamienia Pomorskiego o pomoc w znalezieniu pracodawców.

- Począwszy od lipca, zrobiliśmy rozeznanie wśród lokalnych firm. Zadanie nie było łatwe ze względu na krótki czas. Ponadto, jeśli firma wyraziła zainteresowanie to niestety, nie prowadziła działalności, dla której poziom zatrudnienia byłby wystarczający, do wypełnienia warunków stawianych przez Służbę Więzienną - tłumaczył burmistrz Kuryłło.

Poszukiwania dały jednak pozytywny efekt. Burmistrz zainteresował programem Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Kamieniu Pomorskim, które od pewnego czasu analizuje możliwość budowy pralni przemysłowej.

- Rzeczywiście mamy koncepcję technologiczną pralni przemysłowej z tzw. barierą higieniczną - informuje Adrian Guranowski, prezes PGK. - W takiej pralni rozdziela się część brudną od tzw. czystej strukturą przelotowych pral-nicowirówek. Stworzone zostaną warunki do odbioru prania, w dużej ilości, z hoteli i pensjonatów. Ale także, co zapewnia wspomniana bariera, na pranie reżimowe dla domów pomocy społecznej czy szpitali. Założenia technologiczne pralni przewidują wydajność nawet do 2 ton prania/2 zmiany i średnią miesięczną nawet 36 ton przy dwóch zmianach. Przeliczając potrzebne zatrudnienie zgłosiliśmy Służbie Więziennej gotowość zatrudnienia 26 osadzonych po 13 pracowników w przeliczeniu na etat na jednej zmianie.

Prezes PGK podkreślił, że propozycja Okręgowego Inspektoratu SW jest dla jego spółki idealna. Po pierwsze hala zostanie wybudowana zgodnie z potrzebami technicznymi, gdzie konieczne jest przyłącze energetyczne zapewniające moc szczytową ok. 350 kW. Po drugie oferowane ulgi znacznie obniżą koszty operacyjne działalności. Po trzecie zaś zapewniona zostanie stabilność zatrudnienia. Jeśli bowiem jakiś osadzony zrezygnuje z pracy, to w jego miejsce można skierować następnego. Warto też dodać, że PGK ma wieloletnie doświadczenie przy zatrudnieniu osadzonych w Buniewicach do prac społecznie użytecznych w Kamieniu Pomorskim.

Fakt, że udało się pogodzić warunki stawiane przez Służbę Więzienną ze spodziewanymi przez spółkę komunalną korzyściami, zaowocował podpisaniem umowy przedwstępnej w sprawie współpracy obejmującej zatrudnianie osadzonych. Sygnowali ją: ppłk. Waldemar Misiak dyrektor Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim w imieniu Skarbu Państwa oraz Adrian Guranowski w imieniu PGK w Kamieniu Pomorskim.

Umowa zakłada, że przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w dwóch etapach. W 2017 r. będą prace przygotowawcze i projektowe, a w 2018 r. roboty budowlane. Po zakończeniu inwestycji PGK podpisze umowę dzierżawy hali na okres co najmniej pięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza