Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możdżanowo i jego tajemnice. Cenny ołtarz i elektryczne ogrzewanie sprzed lat [zdjęcia]

Włodzimierz Lipczyński
Wojciech Frelichowski
W okolicach Słupska jest wiele miejscowości i obiektów, które kryją ciekawostki nie tylko na skalę regionu, ale także na skalę europejską. Przykładem jest Możdżanowo, jedna w z wsi Krainy w Kratę. W miejscowym kościele jest cenny obraz z XVII wieku, a także elektryczne ogrzewanie pod klęcznikami.

Możdżanowo (ok. 20 km od Słupska w kierunku Darłowa) to stara wieś, która była już odnotowana w 1374 r., kiedy dokonano poświęcenia pierwszego kościoła przez biskupa Filipa z Kamienia Pomorskiego. Zabytkowa budowla była wielokrotnie doskonalona, powiększana i posiadała też różne wyposażenie. Pierwszy murowany kościół pochodzi z XIV wieku, był następnie przebudowany w XV i XVII wieku.

Zabytkowy obraz

Zabytkowe wyposażenie kościoła stanowi późnorenesansowy ołtarz pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku i 16 witraży w oknach. Ołtarz był w 2002 roku został poddany renowacji i wywołał wówczas nieprzewidzianą sensację wśród historyków sztuki. Pod mazerunkiem z XIX wieku ukazał się obraz „Ukrzyżowanego” Johana Edlewera z 1665 r., malarza z okresu manieryzmu. W predelli ołtarza umieszczono płaskorzeźbę sceny Ostatniej Wieczerzy.

Kościół w Możdżanowie jest obecnie kościołem filialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła należącym do parafii w Duninowie. Budowla jest w złym stanie technicznym. Parafia nie ma możliwości finansowych do przeprowadzenia generalnego remontu, także rewitalizacji wyposażenia świątyni.

Wysiłki w kwestii renowacji

Proboszcz ks. dziekan Jerzy Wyrzykowski podejmuje heroiczny wysiłek, aby uratować tą zabytkową budowlę. W otoczeniu kościoła zostanie w tym roku wykonane odwodnienie poprzez drenarkę deszczową i melioracyjną z równoczesnym zabezpieczeniem przenikania wody przez nieszczelne fundamenty. Nastąpi obniżenie terenu w stosunku do posadzki kościoła i założenia specjalnej izolacji. Zostaną też wymienione zmurszałe tynki wewnętrzne, które przez konserwatora zabytków zostały zakwalifikowane do szczególnej renowacji.

Wcześniej nastąpiła wymiana przeciekającego dachu na nowe poszycia, wykonano remont wieży i renowację zabytkowych witraży, przebudowano walącą się zakrystię, udało się też przeprowadzić restaurację zabytkowych organów firmy Voelknera, która przed 1945 rokiem miała swoją siedzibę w Duninowie.

Dużym osiągnięciem była przebudowa prezbiterium kościoła dostosowanie go do warunków posoborowych - z zainstalowaniem kamiennego ołtarza i ambonki. Natomiast mieszkańcy własnym sumptem odrestaurowali kamienne ogrodzenie okalające kościół.

Na rewitalizację czekają drewniane elementy wnętrza kościoła m.in. podesty pod ławkami oraz empora wraz z ławkami.

Ciekawostką i unikalnym zabytkiem technicznym jest elektryczne ogrzewanie pod klęcznikami założone w czasach protestanckich przez ówczesnych mieszkańców Możdżanowa, których stać było na opłacenie prądu dzięki istniejącej w pobliżu wsi kopalni bursztynu.

Szachulcowa zabudowa

Możdżanowo to jedna z miejscowości Krainy w Kratę. Posiada liczne budynki mieszkalne i gospodarcze typu szachulcowego z pierwszej połowy XIX w. Najstarszy jest to dom nr 11 z II połowy XVIII w. i budynki bramne nr 4 i 36, również z XVIII, a z zabudowań gospodarczych najstarsza jest stodoła szachulcowa z 1793 r. w gospodarstwie nr 3.

Możdżanowo i jego zasoby zostały opisane w „Katalogu obiektów geoturystycznych w Polsce”. Stanowią atrakcję dla specjalistów i zainteresowanych osób, często są odwiedzane m.in. przez nauczycieli akademickich, studentów i pasjonatów geologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza