Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja turystyczna Lęborka - pręt chełmiński

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Na zdjęciu pręt umieszczony na ścianie ratusza w miejscowości Chełmno. Lęborski pręt ma zostać w podobny sposób wyeksponowany.
Na zdjęciu pręt umieszczony na ścianie ratusza w miejscowości Chełmno. Lęborski pręt ma zostać w podobny sposób wyeksponowany. UM Chełmno
Dawna jednostka miary, używana w średniowieczu - pręt chełmiński - zawiśnie na ścianie lęborskiego ratusza. W czerwcu umieści ją tam Lęborskie Bractwo Historyczne, które stworzy pręt według tradycyjnych metod.

W średniowieczu plan miasta idealnego miały stanowić kwadratowe bloki o długości tak zwanych sznurów. A każdy ze sznurów składał się z dziesięciu prętów chełmińskich, czyli średniowiecznej jednostki miary wynoszącej w przybliżeniu 435 cm.

W Chełmnie ten podstawowy moduł, który wyznaczał urbanistyczną siatkę miasta, został umieszczony na zachodniej ścianie ratusza, gdzie wisi pomiędzy dwoma zakratowanymi oknami. W podobny sposób pręt chełmiński, który ma być jedną z atrakcji turystycznych uzupełniających renowację średniowiecznych obwarowań miejskich, ma zostać pokazany w Lęborku. Zaplanowano, że pręt zawiśnie na ścianie ratusza miejskiego, w pobliżu restauracji Resursa (według dawnych zwyczajów jednostki miar umieszczano właśnie na siedzibach władz miejskich). Pręt stworzą, a właściwie odtworzą, pasjonaci historii działający w ramach Lęborskiego Bractwa Historycznego.

- Wkrótce podpiszemy umowę z miastem na rekonstrukcję pręta chełmińskiego. Mamy już oczywiście całą niezbędną dokumentację, tę średniowieczną jednostkę postaramy się stworzyć według tradycyjnych sposobów - w kuźni i bez użycia nowoczesnych narzędzi - zapowiada Marcin Ramczyk z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

Umowa pomiędzy Lęborskim Bractwem Historycznym a samorządowcami zakłada, że pręt chełmiński zostanie stworzony do końca czerwca. Prawdopodobnie jednak ta jednostka miary zostanie umieszczona na ścianie ratusza już na początku czerwca.

Urzędnicy miejscy liczą na to, że pręt chełmiński stanie się najnowszą atrakcją turystyczną Lęborka i jego oglądanie będzie dla turystów nieodłączną częścią zwiedzania odrestaurowanych średniowiecznych obwarowań w mieście.

- Lokalizacja pręta chełmińskiego została już odnotowana na specjalnej mapie, która pokazuje odrestaurowane fragmenty obwarowań średniowiecznych i którą umieściliśmy na skrzyżowaniu ulicy Skłodowskiej i Staromiejskiej. Oczywiście stworzymy również specjalną tabliczkę dla turystów, która zawiśnie na ścianie ratusza. Będzie ona opisywała pręt chełmiński i tłumaczyła turystom, dlaczego tam został umieszczony - zapowiada Magda Ramczyk z Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miasta w Lęborku.

Umieszczenie średniowiecznej jednostki miary ma być jednym z ostatnich działań w ramach renowacji średniowiecznych obwarowań miejskich w Lęborku.

W ramach tego projektu samorządowcy chcą też "cofnać w czasie" jeden z rejonów miasta. Chodzi o mały kawałek terenu w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Jakuba. Właśnie tam zaplanowano stworzenie nastrojowego i stylowego oświetlenia gazowego, które sprawi, że turyści spacerujący w tym miejscu będą mogli się poczuć tak, jak kilkaset lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza