Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni chcą rządzić gminą Słupsk. Zobacz kandydatów

Zbigniew Marecki [email protected]
Kandydaci na wójta gminy Słupsk.
Kandydaci na wójta gminy Słupsk. Archiwum
Prezentujemy sylwetki kandydatów na wójta gminy Słupsk. Wybory już w niedzielę, 21 kwietnia.

Zapraszamy do zapoznania się z kandydatami na wójta gminy Słupsk.

Na miejsce po odwołaniu Mariusza Chmiela jest sześcioro chętnych:

Bożena Dykier, Małgorzata Stanisławczuk, Jerzy Karaś, Zdzisław Kołodziejski, Andrzej Janukowicz, Tomasz Świtek.

Jerzy Karaś

Małgorzata Stanisławczuk
Małgorzata Stanisławczuk

Jerzy Karaś

Ma 62 lata; praca: wykształ­cenie wyższe - technolog żywności ze specjalnością technologia mleczarstwa, studia podyplomowe z zakresu zarządzania przemysłem rolno- spożywczym. Od 1975 roku Zakład Mleczarski Kosakowo w Gdyni, dokąd skierował go uczelniany pełnomocnik do spraw zatrudnienia absolwentów; stanowisko kierownik zmiany. W 1979 roku awansował na stanowisko głównego technologa - kierownika wydziały produkcji w Szczecińskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

W 1981 roku 2 tygodnie przed stanem wojennym przyjął propozycję wejścia do zarządu Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej we Włocławku jako wiceprezes ds. produkcji i techniki. W 1987 roku jesienią przyjechał do Słupska, obejmując równorzędne do poprzedniego stanowisko w zarządzie Słupskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Od roku 1991 działa na własny rachunek. Produkował kilka lat wodę gazowaną w Ustce, prowadził usługi konsultingowe, głównie w sektorze rolnym. W roku 2000 kupił niewielkie gospodarstwo rolne, które prowadzi do dzisiaj. Nie należy do partii politycznej.

Według niego najważniejsze problemy gminy Słupsk to:
1. Nadmierna dominacja władzy wykonawczej (wójta) kosztem ograniczenia kompetencji kontrolnych rady gminy.
2. Mała aktywność mieszkańców.
3. Wysokie bezrobocie.
4. Brak wewnętrznej spójności w zakresie infrastruktury komunikacyjnej.
5. Źle funkcjonująca komunikacja publiczna

Według niego podstawową funkcją samorządu terytorialnego powinno być pobudzanie i kierunkowanie rozwoju społeczno- gospodarczego. Podstawowym środkiem osiągania tych celów jest stały dialog z lokalną społecznością. Reszta to tylko kwestia czasu. Więcej na: http://www.jerzy.karas.co

Małgorzata Stanisławczuk

Zdzisław Kołodziejski
Zdzisław Kołodziejski

Małgorzata Stanisławczuk

Ma 52 lata. Praca: od 1982 roku w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Strzelinie, gdzie przeszła poszczególne szczeble stanowisk (od stażysty poprzez specjalistę, głównego specjalistę do kierownika). Ukończyła tam wiele szkoleń, kursów i innych form edukacji w wielu kierunkach. Całe życie bezpartyjna.

Według niej, ciężko jest zebrać problemy poszczególnych sołectw w pięciu punktach, bo każda wieś boryka się ze swoimi, różnorakimi problemami. Niemniej uważa, iż najważniejszymi problemami są:

1. Dojazd do Słupska komunikacją publiczną
- obecnie PKS jest często niedopasowany godzinowo do potrzeb mieszkańców. W weekendy ludzie są praktycznie pozbawieni dojazdu do miasta. Ceny biletów są nie dość, że wysokie, to również w zależności od godziny podróżowania w innej cenie, co należy zmienić.

2. Utwardzenie dróg skrótowych - w gminie jest wiele dróg skrótowych, którymi ludzie dojeżdżają do Słupska i innych miejscowości. Są one nieutwardzone i przy niesprzyjających warunkach pogodowych często nieprzejezdne.

3. Brak konsultacji społecznych odnośnie inwestycji estetyzacyjnych - każde sołectwo powinno mieć plan zagospodarowania pod kątem estetyzacji, placów zabaw, chodników itd. Plany takie powinny być tworzone bezpośrednio w danej miejscowości przy udziale planisty i architekta krajobrazu.

4. Brak edukacji społecznej - stowarzyszenia, w tym koła gospodyń wiejskich potrzebują szkoleń wspierających ich dalsze funkcjonowanie, a także sposobów pozyskiwania funduszy na ich działalność. Dlatego powinni z urzędu gminy otrzymać wszelką pomoc formalno-prawną, edukacyjną oraz przy pisaniu projektów unijnych i krajowych.

5. Brak spotkań roboczych z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami zamieszkującymi i działającymi na terenie gminy - wychodząc z założenia: duży może więcej, organizowanie takich spotkań jest konieczne dla ustaleń, jak ma gmina wyglądać.

Jej zdaniem gminę można rozwijać poprzez:
1. Wykorzystanie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na inwestycje biznesowe i stworzenie dodatkowych preferencji dla przedsiębiorców zatrudniających mieszkańców gminy.
2. Rozpowszechnienie wśród społeczeństwa tzw. ekonomii społecznej, która stwarza możliwość powstawania nowych miejsc pracy i rozwoju.
3. Utworzenie młodzieżowej rady doradczej i planowanie inwestycji oraz rozwój gminy wspólnie z nimi. To przecież oni wiedzą najlepiej, w jakiej gminie chcą w przyszłości żyć i pracować. Kandydatka ma nadzieję, że to spowolni migrację młodzieży poza granice gminy.

Zdzisław Kołodziejski

Barbara Dykier
Barbara Dykier

Zdzisław Kołodziejski

Ma 62 lata; praca: Centrala Nasienna Słupsk - inspektor plantacyjny, POHZ Bobrowniki - główny specjalista ds produkcji zwierzęcej. Stacja Hodowli Roślin w Redzikowie - kierownik gospodarstwa Wieszyno, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Strzelinie - dyrektor oddziału , w latach 2002 - 2006 - starosta słupski. Należy do PSL.

Najważniejsze problemy gminy:
1. Brak regionalnej strategii promocji gmin,powiatu i miasta Słupska oraz wspólnych działań w celu przyciągnięcia inwestorów.
2. Brak zintegrowanej komunikacji autobusowej.
3. Zły stan dróg wojewódzkich, powiatowych oraz trasy S6 zniechęcający potencjalnych inwestorów I turystów.
4. Brak strategii działań w celu "Ochrony krainy w kratkę i jej stolicy Swołowa'' i wykorzystania w promocji gminy i turystyce.
5. Niezdecydowanie polskich władz w sprawie wykorzystania gospodarczego
byłego lotniska wojskowe­go w Redzikowie, powinno być wykorzystane jako lotnisko biznesowe i sporto­we.

Według niego gmina może się rozwijać poprzez:
1. Dalsze uzbrajanie terenów pod działalność przemysłową oraz budownictwo mieszkaniowe.
2. Wspieranie przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność gospodarczą na terenie gminy.
3. Dofinansowanie gmin­nej oświaty i motywowanie do podnoszenia poziomu nauczania, rozszerzenia zainteresowań dzieci i młodzieży.
4. Wykorzystanie bazy sportowej do podnoszenia poziomu sportowego dzieci i młodzieży poprzez zatrudnienie specjalistów, gdyż niektóre dziedziny sportu są dobrze płatnym zawodem.
5. Aktywizacja społeczności zachodniej części gminy w celu wyrównania poziomu rozwoju całej gminy.

Barbara Dykier

Andrzej Janukowicz
Andrzej Janukowicz

Barbara Dykier

Ma 50 lat, od 1987 roku pracuje w Urzędzie Gminy Słupsk, w tym od 1997 roku - na stanowisku skarbnika. Bezpartyjna.

Jej zdaniem pięć najważniejszych problemów gminy to:
bezrobocie i zwiększająca się liczba osób wykluczonych; brak efektywnego systemu publicznej komunikacji autobusowej; problemy mieszkaniowe - długa lista oczekujących na mieszkania socjalne i komunalne; brak infrastruktury technicznej (kanalizacji sanitarnej, wodociągowej) na nowych terenach inwestycyjnych oraz drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie dróg - ogromne jeszcze zapotrzebowanie w tym zakresie.

Jest przekonana, że gminę można rozwijać poprzez:
1. Tworzenie miejsc pracy we współpracy z biznesem,
2. Efektywny system komunikacji publicznej autobusowej (stworzenie systemu z większą liczbą linii oraz jednym biletem w pełni zintegrowaną z komunikacją na terenie miasta i powiatu)
3. Aktywizację i integrację mieszkańców (istnieje rozbudowana baza edukacyjno--sportowa i należy ją w większym stopniu upowszechnić, w ramach wynajmu za darmo sal gimnastycznych dla mieszkańców)
4. Organizację młodzieżowej rady gminy, czyli włączenie młodych do współdecydowania o kształcie gminy
5. Realne wsparcie dla lokalnych liderów: sołtysów, szefów stowarzyszeń w zakresie realizacji inicjatyw, akcji społecznych, pomysłów na podniesienie atrakcyjności swoich miejscowości
6. Stały kontakt z mieszkań­cami i ich przedstawicielami
7. Pomoc urzędu w realizacji ich pomysłów, tworzeniu wniosków o dofinansowanie zewnętrzne
8. Tworzenie warunków do rekreacji i uprawiania sportu, turystyki pieszej i rowerowej
9. Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych - długie listy oczekujących (budowa lokali)
10. Utrzymanie wysokiego wskaźnika wydatków inwestycyjnych.

Andrzej Janukowicz

Tomasz Świtek
Tomasz Świtek

Andrzej Janukowicz

Ma 58 lat; inż. pilot, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 20 lat w administracji państwowej. Dowódca eskadry. Ma doświadczenie w kierowaniu zespołem 200 ludzi i majątkiem narodowym znacznej wartości. Instruktor pilotażu. W związku ze stanowiskiem służbowym współpracował z kontrwywiadem w zakresie ochrony tajemnicy i przeciwdziałaniu dywersji, co wykazał w oświadczeniu lustracyjnym. Nie były to działania represjonujące ludzi. Bezpartyjny.

Według niego najważniejszym problemem gminy jest przywrócenie zaufania mieszkańców do urzędu. Uważa, że gmina nie może mieć jedynie opresyjnego charakteru poborcy opłat.

Do innych jej problemów zalicza:
1. Degradację środowiska regionu i jego infrastruktury,
2. Wyludnianie, szczególnie odpływ młodych,
3. Brak pracy i patologiczne bezrobocie,
4. Niedowład komunikacyjny i socjalny,
5. Niedowartościowanie inicjatyw stowarzyszeń i organizacji mieszkań­ców,
6. Słaba znajomość zasad demokracji i samorządności,
7. Nieuwzględnianie obecności miasta w dostateczny sposób.

Uważa, że gmina potrzebuje stratega, który przywróci służebność urzędu i podejmie odważne decyzje na wprowadzenie rozwiązań światowych - w miejsce zaściankowych.

Według niego gmina może się rozwijać np. przez kontynuację programu "krainy w kratę", ale trzeba zapobiec takim inwestycjom, które są sprzeczne z interesem mieszkańców lub realizowane wbrew ich woli, bo agroturystyka ma wysokie wymagania.

Gmina powinna stworzyć program pierwszej pracy dla absolwentów, choćby przez sponsorowany system miejsc pracy o dzielonych na części etatach. Umożliwiłoby to rotacyjne zatrudnienie absolwentów w celu zdobycia praktyki i doświadczenia zawodowego. Przedsiębiorcom, realizującym oprócz urzędu ten program, dałby ulgi.

Pozostali bezrobotni powinni mieć możliwość przekwalifikowania na kursach organizowanych pod realne zapotrzebowanie.

To gmina ma wziąć na siebie pośrednictwo w kontaktach z pracodawcami, bo urzędy pracy sobie nie radzą. Gmina powinna umożliwić stworzenie sieci usług dla miasta w oparciu o potencjał mieszkańców. Przekonuje, że trzeba stworzyć sieć stoisk w mieście z wyrobami gminnych producentów.

A także promować gminę na świecie. Należy dokonać korekty planów długofalowych i przekierować posiadane środki w miejsce, gdzie interwencyjnie są potrzebne. Myśli o remoncie zrujnowanych dróg, ale też uzdrowieniu komunikacji.

Kandydat uważa, że należy ograniczyć demoralizujące rozdawnictwo środków socjalnych i zweryfikować rzeczywiście potrzebujących. Opowiada się za wprowadzeniem systemu usług na rzecz gminy od biorców funduszy socjalnych.

Chciałby dofinansować i docenić organizacje, stowarzyszenia, kluby i koła - aktywnie prowadzące działalność, bo są skarbnicą pomysłów i prawdziwego entuzjazmu.

Tomasz Świtek

Tomasz Świtek

Ma 44 lata, prywatny przedsiębiorca od 1990 roku. Nigdy nie należał i nie należy do żadnej partii. W swoim oświadczeniu poparły go powiatowe struktury Solidarnej Polski.

Pięć najważniejszych problemów gminy Słupsk to według niego:
1. Komunikacja zbiorowa,
2. Budownictwo komunalne i socjalne,
3. Postępujące bezrobocie,
4. Dostępność do służby zdrowia,
5. Edukacja.

Kandydat uważa, że gmina Słupsk może się rozwijać poprzez:
1. Nowoczesną edukację - szkoła, przedszkole, żłobek; aktywację i rozwój świetlic wiejskich;
2. Wsparcie działalności sportowo -kulturalnych;
3. Nowoczesną infrastrukturę techniczną, drogową, transportową i komunikacyjną;
4. Aktywną współpracę z innymi samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza