Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata prezydencka w Słupsku. Kandydaci odpowiadali na pytania

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Debata kandydatów na prezydenta Słupska. Od lewej: Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Adam Sędziński, Paweł Szewczyk, Adam Treder.
Debata kandydatów na prezydenta Słupska. Od lewej: Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Adam Sędziński, Paweł Szewczyk, Adam Treder. Łukasz Capar
W czwartkowe popołudnie w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej zorganizowano debatę kandydatów na prezydenta Słupska. Jeśli ktoś liczył na dynamiczny pojedynek wyszedł raczej zawiedziony. Nie dowiedzieliśmy się np., jaka jest wizja na rozwój miasta pretendentów do prezydenckiego fotela.

Debatę zorganizowała Fundacja Słupskich przy współudziale TV Słupsk. Przygotowano osiem pytań – każdy z kandydatów musiał na nie odpowiedzieć. Zagadnienia były opracowane na podstawie pytań, które napłynęły od mieszkańców i od różnych organizacji działających w mieście.

W debacie udział wzięli: Krystyna Danilecka-Wojewódzka, kandydatka Komitetu Wyborczego Wyborców „Łączy nas Słupsk”, obecna prezydent Słupska, Adam Sędziński, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców „Słupsk Wspólnie”, Paweł Szewczyk, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska i Adam Treder, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Niewielka sala w SCOPIES wypełniła się po brzegi, choć w połowie publiczność składała się z radnych oraz kandydatów na radnych.

Nocna pomoc stomatologiczna

Pierwsze pytanie dotyczyło nocnej i świątecznej pomocy stomatologicznej w Słupsku. To kwestia, która od wielu lat stanowi problem dla mieszkańców. Kandydaci mieli odpowiedzieć, co zrobić, aby tę opiekę przywrócić.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka wskazała, że problem leży w tym, iż nie ma stomatologów chętnych do świadczenia usług nocnych i świątecznych.

- Ale doraźną pomoc stomatologiczną realizuje szpital wojewódzki – przypomniała.

Zdaniem Adama Sędzińskiego miasto powinno zadziałać przy współpracy z gabinetami prywatnymi, choć nie wyjaśnił, jak taka współpraca miałaby wyglądać.

Paweł Szewczyk odpowiedział dość enigamtyczne, za to zadeklarował: - Jako prezydent będę dążył do zakupu przez miasto rezonansu magnetycznego.

Z kolei Adam Treder zwrócił uwagę, że obok problemu nocnej opieki stomatologicznej występuje również problem protetyki dla seniorów.

Działania obywatelskie

Edukacja obywatelska uczniów – jak kandydaci widzą to zagadnienie? To było następne pytanie.

- Należy zwiększyć funkcję zajęć pozalekcyjnych, a także wyjść ze szkół do innych instytucji – stwierdził Adam Sędziński.

Adam Szewczyk powiedział, że dobrą drogą jest wzmocnienie Młodzieżowej Rady Miasta. - A poza tym trzeba szerzej włączać młodzież w konsultacje oraz takie działania, jak budżet obywatelski – wskazał.

Według Adama Tredera tego problemu nie dokona szkoła. - To zadanie dla rodziny, a także organizacji pozarządowych – uściślił.

- Młodzież jest aktywna, spójrzmy choćby na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – przypomniała Krystyna Danilecka-Wojewódzka. - Ja nie widzę problemu, aby uczniowie decydowali o swoim otoczeniu. A tym starszym można by stworzyć budżet obywatelski w szkołach.

Powiększenia Słupska

Po zadaniu pytania o stanowisko kandydatów na kwestię poszerzenia granic Słupska, wśród publiczności przeszedł szmer większej emocji.

- Jestem za. Jako radny byłem inicjatorem pierwszego powiększenia Słupska. I udało się. Kolejne rozszerzenie granic miasta jest oczywistością. Będę aktywny także jeśli chodzi o powiększenie o tereny gminy Kobylnica – zadeklarował Paweł Szewczyk.

Adam Treder również przypomniał swój udział w działaniach Rady Miasta w kwestii powiększenia Słupska.

- Rozszerzenie granic jest procesem naturalnym. Z tego wynikają korzyści nie tylko dla mieszkańców Słupska, ale również dla mieszkańców sąsiednich gmin, bo one ciążą ku większemu ośrodkowi – stwierdził.

- Nie ma rozwoju regionu bez powiększenia granic miasta. Ościenne gminy na co dzień korzystają z usług miejskich, jak choćby edukacja w szkołach ponadpodstawowych – podkreśliła Krytyna Danilecka-Wojewódzka.

Adam Sędziński, który aktualnie jest sekretarzem Gminy Redzikowo, której 9 hektarów włączono do Słupska, powiedział, że nie jest przeciwnikiem rozszerzania granic Słupska. Wskazał jednak, że obecnie dużym probleme jest depopulacja. - Trzeba się zastanowić, jak zwiększyć dzietność, jak zatrzymać młodzież i jak zachęcić mieszkańców ościennych gmin, aby chcieli mieszkać w mieście – zaznaczył.

Ekonomia społeczna

- Czy kandydaci wiedzą, co to jest ekonomia społeczna – takie pytanie przygotowała jedna z organizacji pozarządowych.

Adam Treder odpowiedział ogólnie, że to ekonomia społeczna jest ważna i są to cenne i pożądane działania.

W podobnym tonie wypowiedział się Paweł Szewczyk, choć zamiast o ekonomii społecznej skupił się na współpracy z oragnizacjami pozarządowymi.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka powiedziała, że jest to integracja poprzez pracę i przywołała przykład spółdzielni socjalnej Drabina, w której pracują osoby, które nie były obecne na rynku pracy od 30 lat.

- Z działalności podmiotów ekonomii społecznej samorząd powinien korzystać zlecając im konkretne zadania – podkreślił Adam Sędziński.

Promocja sportowców

Jakie działania przyszły prezydent miasta chce podjąć, aby młodzi utalentowani sportowcy nie uciekali ze Słupska? Takie pytanie zadało środowisko sportowe.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka odpowiedziała, że miasto wspiera sport, ale zaraza dodała, że myślenie o sporcie tylko w kontekście Słupska jest ograniczeniem. - Sport jest Polski – zaznaczyła.

- Trzeba zacząć od szkół. Powinniśmy zwiększyć nakłady na sport – powiedział Adam Sędziński.

W podobnym duchu odpowiedział Paweł Szewczyk. I dodał: - To jest też pole dla organizacji pozarządowych startujących w konkursach do dofinansowanie.

Adam Teder wskazał, że w samorządowym programie wyborczym jego ugrupowania jest zapis o większych nakładach na sport. - Pieniądze są i tylko w budżecie trzeba je odpowienio znaleźć – stwierdził.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Kolejne pytanie dotyczyło bezpieczeństwa mieszkańców. Jak można je wzmocnić?

- Samorząd to podstawowowa komórka obrony cywilnej. Do bezpieczeństwa trzeba przyłożyć większą wagę – powiedział. Dodał jeszcze, że system monitoringu w mieście nie jest idealny.

Paweł Szewczyk odpowiedział w szerszym kontekście, wręcz geopolityczny, bo wskazał, że w Słupsku nie ma schronów. - Mamy sprawne tylko syreny alarmowe – zakończył.

- W kwestii bezpieczeństwa trzeba liczyć na rozwiązania systemowe, które proponuje państwo – powiedział Adam Treder. Napomknął też o kwestii polepszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Tą kwestię podchwyciła również Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wyliczając planowane nakłady miasta na ten cel.

Inicjatywy oddolne

Padło też pytanie o to, jak kandydaci zapatrują się na partycypację obywatelską i inicjatywy oddolne.

W tej kwestii odpowiedzi kandydatów na prezydenta Słupska były zbieżne. Wszyscy uznali, że wsłuchiwanie się w głos obywatelski jest bardzo ważne, a wręcz konieczne.

Adam Sędziński zwrócił za to uwagę, że obecnie mieszkańcy nie mają wpływu na najważniejsze sprawy w mieście.

Obiekty sportowe

Padło też pytanie o budowę nowych obiektów sportowych.

I tu też panowała zgodność. Budowa nowych obiektów jest konieczna, a te, które są, trzeba modernizować.

Podsumowując, debata kandydatów na prezydenta Słupska była mało interesująca, żeby nie powiedzieć nudna. Wynikało to poniekąd z ustalonej formuły spotkania, w której nie przewidziano zadawania pytań konkurentom.

Najlepiej chyba wypadła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przynajmniej pod względem retoryki. Mówiła jasno i płynnie, często odwołując się do przykładów.

Dość dobrze wypadł również Adama Sędziński, choć jego odpowiedzi były czasem zbyt ogólne i niejasne.

Natomiast dwaj kandydaci największych ugrupowan politycznych w kraju – Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości wypadli słabo. W ich wypowiedziach brak było energii i zaangażowania, którymi powinni cechować się pretendenci do prezydenckiego fotela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza