MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Pasy są niewyraźne, jest niebezpiecznie”. Kierowcy dopytują, kiedy miasto odnowi na ulicach oznakowanie poziome

Wojciech Lesner
Słupscy kierowcy zwracają uwagę, że na niektórych ulicach miasta słabo widoczne jest oznakowanie poziome, co wpływa na bezpieczeństwo. Problem zauważyła również radna miejska Renata Stec. Miasto zaplanowało wykonanie prac na czerwiec i lipiec.

- Dlaczego w Słupsku po zimie nie malują pasów? Takie prace powinno wykonywać się w kwietniu. Mamy początek czerwca i nic się nie dzieje. Kiedy miasto zamierza się za to zabrać? W sezonie, kiedy ruch będzie intensywny? W niektórych miejscach jest naprawdę niebezpiecznie, pasy są niewyraźne – skarży się słupski kierowca, który zadzwonił do naszej redakcji.

Na problem zwróciła uwagę również Renata Stec, radna miejska. W interpelacji do prezydent dopytuje, dlaczego przetarg na wykonanie prac został ogłoszony przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku tak późno.

„Pani Prezydent, na wielu ulicach naszego miasta nie ma widocznych pasów na przejściach dla pieszych, a jest to wymóg zgodny z Kodeksem drogowym. Czy tak powinny wyglądać nasze ulice, nasze przejścia dla pieszych? Czy to należy do mieszkańców, żeby pokazywać władzom miasta co nie działa, gdzie jest wykonana fuszerka, czy jak w tym przypadku, że w ogóle nie ma widocznych pasów na przejściach dla pieszych? - pisze radna.

„Jaki jest powód, że tak późno ZIM ogłasza postępowanie dot. Odnowienia oznakowania poziomego, bieżącego utrzymania i konserwacji oznakowania pionowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i sygnalizacji świetlnej w pasach drogowych ulic? Czyżby nikomu z władz miasta i dyrektorowi ZIM-u nie zależało na bezpieczeństwie mieszkańców i przyjezdnych? Tylko proszę nie pisać, że nie było pieniędzy, bo bezpieczeństwo mieszkańców powinno być najważniejsze?” - pyta Renata Stec.

W odpowiedzi, Marta Makuch, zastępca prezydenta Słupska, poinformowała, że prace związane z odnowieniem oznakowania poziomego są zaplanowane na najbliższy miesiąc.

„Ogłoszone postępowanie przetargowe pn. Odnawianie oznakowania poziomego, bieżące utrzymanie i konserwacja oznakowania pionowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i sygnalizacji świetlnej w pasach drogowych ulic, dla których funkcję zarządcy dróg pełni Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, jest zadaniem realizowanym, jak poprzednio, corocznie przez trzy lata. Zamówienie to obejmuje nie tylko odnowienie oznakowania poziomego, ale również bieżące utrzymanie i konserwację urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, oznakowania pionowego oraz sygnalizacji świetlnej. Termin odnowienia malowania poziomego nie ma związku z terminem ogłaszania przetargu na wykonywanie wyżej wskazanych prac. Decyzja o kompleksowym odnawianiu oznakowania poziomego w czerwcu i lipcu, związana jest z wyższą trwałością tak wykonanego malowania w związku z korzystniejszymi warunkami atmosferycznymi” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

„Kacze łapki” na Armii Krajowej

Choć oznakowanie poziome na wyremontowanej ulicy Armii Krajowej wymalowano niedawno, to już trzeba je poprawić, bo nie spełnia odpowiednich wymagań.

„Czy świeżo namalowane oznakowania P-19 [linie wyznaczające pas postojowy - red.] przy ul. Armii Krajowej są zgodne z przepisami, bo nie przypominają znaków zgodnych z warunkami technicznymi i prawidłowymi rozmiarami? Przypominają raczej kacze łapki czy skrzydełka Batmana. Czy zostało to zgłoszone wykonawcy do poprawy? Czy wykonawca remontu ul. Armii Krajowej został ukarany za nieterminowość wykonania prac?” - pyta w tej samej interpelacji Renata Stec.

Miasto przyznaje, że oznakowanie należało poprawić. Do usunięcia „kurzych łapek” został zobowiązany wykonawca, ale kary nie poniesie.

„Wykonane oznakowanie poziome (w tym linie P-19) nie spełnia wymagań Szczegółowych Specyfikacji Technicznych (D 07.01.01) w zakresie dopuszczalnych tolerancji wymiarów. Wykonawca został zobowiązany protokołem z przeglądu w okresie rękojmi z dnia 08 maja br. do poprawienia oznakowania w terminie do 30 czerwca 2024r. Nie stwierdzono przesłanek do naliczania kar umownych” – odpowiada wiceprezydent Słupska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza