Wybory do europarlamentu 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS wygrywa z Koalicją Europejską, mandaty zdobędą też Wiosna i Kukiz'15

Kacper RogacinZaktualizowano 
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w najbliższy weekend, w Polsce zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia. Do Brukseli dostaliby się też kandydaci Koalicji Europejskiej, Wiosny i Kukiz’15.

Prawo i Sprawiedliwość w dalszym ciągu lideruje w sondażach, choć przewaga partii rządzącej nad Koalicją Europejską nie jest znacząca. W ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym 5-7 kwietnia przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza, oddanie głosu na PiS zadeklarowało 40,7 proc. badanych. Z kolei na KE zagłosowałoby 38,3 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby też partia Wiosna z wynikiem 7,4 proc., a także ruch Kukiz’15, na który swój głos oddałoby 6,3 proc. ankietowanych. Pod progiem znajduje się natomiast Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy z wynikiem 3,9 proc.

Takie rezultaty oznaczają, że partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnęłaby 23 mandaty, natomiast Koalicja Europejska – 22. Cztery mandaty przypadłyby Wiośnie, a trzy ruchowi Kukiz’15.

Jak głosy rozkładają się w poszczególnych województwach? Koalicja Europejska wygrywa w okręgach: pomorskim, wielkopolskim, lubuskim i zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim oraz w Warszawie. Z kolei PiS lideruje w okręgach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, podkarpackim, łódzkim oraz małopolskim i świętokrzyskim. Wiosna swoje mandaty zdobywa w Warszawie, a także okręgach: dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim i świętokrzyskim, natomiast Kukiz’15 w małopolskim i świętokrzyskim, śląskim oraz w Warszawie.

PiS w okręgu małopolskim i świętokrzyskim zdobywa aż cztery mandaty. Z kolei w okręgu śląskim i w Warszawie Koalicji Europejskiej przypadną trzy miejsca do Parlamentu Europejskiego.

Jak pokazuje sondaż, więcej kobiet stanowi grupę wyborców PiS, KE i Wiosny, natomiast elektorat Kukiz’15 i Konfederacji stanowią w większości mężczyźni. 54 proc. badanych, którzy zagłosują na Koalicję Europejską to kobiety. Z kolei aż 74,5 proc. ankietowanych, którzy oddadzą swój głos na Konfederację, to mężczyźni.

Wyborcy wszystkich formacji poza PiS mieszkają w zdecydowanej większości w miastach. Najwięcej, bo aż 68 proc. wyborców Wiosny pochodzi z dużych ośrodków. Druga pod tym względem jest Koalicja Europejska, której elektorat w 61,1 proc. pochodzi z miast. Największy odsetek swoich wyborców na wsi ma natomiast Prawo i Sprawiedliwość – 53,3 proc. badanych, którzy oddadzą głos na partię Jarosława Kaczyńskiego, pochodzi ze wsi.

Jeśli spojrzymy na sondaż pod kątem grup wiekowych, to wśród najmłodszych zdecydowanie wygrywa Konfederacja. Aż 42,7 proc jej wyborców stanowią Polacy w wieku 18-29 lat. Również elektorat Kukiz’15 i Wiosny w największym stopniu pochodzi z tej grupy – wyniki K’15 i Wiosny to kolejno 40,3 oraz 35 proc. Koalicja Europejska ma najwięcej głosujących w przedziale 30-44 lata (29,4 proc.), natomiast w grupie wyborców PiS dominują osoby powyżej 60 roku życia (36 proc.).

Szczegółowe wyniki sondażu Polska Press Grupy i Ośrodka Badawczego Dobra Opinia znajdziecie w naszej galerii.

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS wygrywa z Koalicją Europejską, mandaty zdobędą też Wiosna i Kukiz'15 - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 77

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Tak Tusk ukradł z OFE. Wykonania budżetu państwa za rok 2014, skrytykuje przejęcie przez rząd Tuska około 150 mld zł z OFE i stwierdzi, że tylko w ten sposób udało się rządzącym uniknąć katastrofy finansów publicznych.że dzięki przejęciu tak wielkich środków udało się zmniejszyć dług publiczny o ponad 130 mld zł czyli o blisko 8% PKB. Sumarycznie gdyby nie ta operacja, dług publiczny wzrósłby na koniec 2014 roku o blisko 75 mld zł (a więc o blisko 5% PKB) i w ten sposób relacja długu do PKB na koniec poprzedniego roku przekroczyłaby próg konstytucyjny wynoszący 60% a tym samym premierowi i ministrowi finansów groziłby Trybunał Stanu.Dla tego strażnik budżetowy czyli Trybunał Konstytucyjny potwierdził ,że kradzież było OK a pieniądze w tych funduszach są publiczne a nie jak każdy obywatel ,że jego .

zgłoś
G
Gość

„Czy dzisiaj ludzie naprawdę dysponują środkami, które odkładają w OFE? Jeśli sądzicie państwo, że nimi dysponujecie to spróbujcie nimi zadysponować! Więc chce wam powiedzieć, że nie dysponujecie tymi pieniędzmi, to nie są wasze pieniądze. To jest identycznie tak jak w ZUS-ie!”

Donald Tusk

zgłoś
G
Gość

Przetarg na przeprowadzenie kampanii reklamowej dla rządowej Agencji Rynku Rolnego, która miała promować polskie produkty regionalne i tradycyjne wygrała związana z posłem PO Andrzejem Halickim agencja reklamowa Lowe GGK. Agencja należy do koncernu, z którym związana jest też stworzona przez Halickiego agencja GGK Public Relations. Andrzej Halicki zapewniał, że wycofał swoje udziały, ale Lowe GGK przystąpiła do przetargu w czasie, gdy Halicki z koncernem czynnie współpracował.

zgłoś
G
Gość

Platforma Obywatelska jest partią zakładaną przez służby. Jeden z jej założycieli, Andrzej Olechowski, w PRL był współpracownikiem wywiadu, kontaktem operacyjnym Gromosława Czempińskiego. W jednym z wywiadów Gromosław Czempiński stwierdził: „Miałem dość duży udział w tym, że powstała. Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Pawła Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali.”

– W 2004 roku Platforma Obywatelska zorganizowała akcję „Powiedz 4 razy TAK dla Polski”, w ramach której zbierano podpisy pod projektem referendum w sprawie zmian w konstytucji. Dotyczyły one czterech kwestii: zmniejszenia liczby posłów o połowę, likwidacji Senatu, zniesienie immunitetu parlamentarnego i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. PO zebrała wtedy ponad 700 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zmian ustrojowych, jednak wkrótce dyskusja na temat tych propozycji ucichła. W 2015 roku Andrzej Olechowski przyznał, że cała akcja „to były ćwiczenia”. Wyjaśnił, że inicjatywa była skierowana głównie „do aktywistów partyjnych, żeby się nie kisili w domach, tylko wyszli na miasto i coś robili”.

zgłoś
G
Gość

Głosowałeś na PO, a teraz Ci wstyd?

Zupełnie niepotrzebnie! Wstydzić powinni się ci, którzy Cię oszukali. Partia, która zapowiadała się jako konserwatywna w sferze obyczajowości oraz liberalna w kwestii gospodarki wprowadzać chce do polskiego prawa m.in. ideologię gender czy "uzgadnianie płci", a zamiast deklarowanej wolności gospodarczej otrzymaliśmy podwyżkę wszelkich podatków, danin i składek publicznych.

Wyborco, cudze oszustwo nie jest Twoją winą!

zgłoś
G
Gość

Ośmioletnie rządy Platformy Obywatelskiej obfitowały w afery i skandale związane z politykami tej partii, nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym. Były to rządy wielkich afer takich jak hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, podsłuchowa czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej.

Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli:

zgłoś
G
Gość

Większość afer i grzechów Platformy Obywatelskiej została przez media przemilczana, bądź zbagatelizowana. Podczas prezentacji komitetu honorowego kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta w 2010 roku Andrzej Wajda w swoim wystąpieniu mówił: „To jest wojna domowa, to jest walka o wszystko!(…) Możemy mieć przyjaciół w TVN, wspiera nas też druga prywatna telewizja.”

Janusz Palikot po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej zaczął ujawniać mechanizm działania tej partii, który polegał na umieszczaniu swoich ludzi gdzie tylko się da. Oceniał, że 90% posłów PO znalazło się w parlamencie dla pieniędzy. Liderzy stworzyli osobny mechanizm zdobywania pieniędzy, który polegał na tym, że człowiek PO zostawał szefem miejskiej spółki, ale musiał wypłacić premię do kieszeni kilku ludzi z partii, którzy odsyłali jeszcze z tego procent na kampanię wyborczą i samych posłów.

zgłoś
G
Gość

Jad który wyziera z tekstów zwolenników PIS jest porażający . Pis-iory potrafią tylko wskoczyć na kasę OFE ,oszustwa czołowej spółki PIS-iorów czyli srebrnej są też nie zauważane. Ponieważ jak swoi kradną to jest w porządku Ponadto szarą i zawistną masę omamiają kościółkiem i dresiarzami , poziom wypowiedzi zwolenników PIS prezentuje wspaniale kargulowa mućka

zgłoś
K
Kargulowa Mućka z peezela

Kałolicyjne córvy i kradzieje, cały tenkraj z was się śmieje!

zgłoś
P
POmroczność jasna

Mąż stanu-Kazimierz Marcinkiewicz (Yes,Yes,Yes) został wyrugowany przez lekarza pierwszego kontaktu-Ewę Kopacz.W Gdańsku listę otwiera Janusz Lewandowski,który majątek narodowy wyprzedał za "czapkę śliwek".Dodatkowo startuje żona Adamowicza znanego z "uczciwości inaczej".Samo dno.

zgłoś
G
Gość

Zachodzę w głowę kto chce głosować na tego debila Schetynę i na tych zboczeńców od Biedronia?!

zgłoś
G
Gość

POlszewicki motłoch miast i WSI to najgłupszy motłoch wszechświata!

zgłoś
P
Polak2019

Ludzie od 20 lat głosują ciągle na tych samych partyjniaków i dziwią się dlaczego w kraju, jest jak jest. Te same twarze od 30 lat, zawodowych karierowiczów, zawodowych aparatczyków partyjnych, cwaniaków i darmozjadów. Dalej głosujcie w taki sposób, a totalna zapaść nastąpi już za waszego życia, a dzieciom i wnukom zostawicie ruinę...Zresztą Polacy chyba nie zasługują na własny kraj, skoro około 70/80 % Polaków nie chce suwerenności, a ponad 50 % nigdy nie głosuje.

zgłoś
A
Antoni Adam

Ciężko uwierzyć, że mamy w Polsce 38,3% masochistów, którzy lubią być okradani, manipulowani i POniżani

zgłoś
J
Jarko

Oby wiosna poniosla kleske. Nie glosujemy na wiosne.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3