Gorzki smak tegorocznej kiełbasy wyborczej w Słupsku. Czyli hipokryzja działaczy Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Hilarecki
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Jaka jest polska scena polityczna? Pełna hipokryzji . Dotyczy to tej wielkiej warszawskiej polityki, jak i tej małej lokalnej słupskiej. Tam i tu obowiązuje moralność Kalego. Dla tych, którzy dawno z „W pustyni i puszczy” nie mieli do czynienia cytat: „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”. Tak właśnie słupskie PO reaguje na zapowiedź posła Piotra Mullera z PiS o 90 mln dla regionu.

Po tym jak na łamach „Głosu Pomorza” poseł PiS Piotr Muller, który aktualnie jest rzecznikiem rządu, ogłosił, że do naszego regionu spłynie 90 mln zł, w ramach rekompensat za budowę w Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Zaczęło się. Słupscy działacze Platformy Obywatelskiej nie przełknęli tego w ciszy, a zaczęli w mediach społecznościowych prawdziwą walkę o wskazanie, że te 90 mln to... nic.

Zacytuję byłego wiceprezydenta Słupska, który choć formalnie poza PO, to jednak na etacie u marszałka z PO. „Zamiast rekompensat... jedynie odsetki od właściwych rekompensat. Pic na wybory... A S6 DK21, LK 202 zatrzymane... Mydlenie oczu - napisał w komentarzu Marek Biernacki.

Beata Chrzanowska, przewodnicząca rady miejskiej z PO, oceniła to ładniej, pisząc „taka miniratka”.

A gdzie tu hipokryzja? A jest, bowiem przed kampanią wyborczą w 2015 roku, PO miało sporo pieniędzy na kiełbasę wyborczą. Prezydent Słupska Robert Biedroń wykorzystał tę sytuację, pisząc płaczliwy list do premier Ewy Kopacz. Czytając list po latach (napisano go 17 czerwca 2015 roku), można się tylko pośmiać z dziecinady zawartych w nim „argumentów” o złej kondycji finansowej miasta, będącej winą rządów poprzednika. W zasadzie tylko to w tym liście było prawdą, reszta, to mydlenie oczu. Nawet koronny argument o braku środków na zapłatę za przegrany arbitraż w sprawie akwaparku.

Gdyby nie zbliżające się wybory, których PO nie było po ośmiu latach rządów faworytem, pewnie list znalazłby się tam, gdzie powinien, czyli w koszu. Tak nakazywała logika, prawo i zwykła przyzwoitość. Sami słupszczanie, wybierając takie, a nie inne władze miasta, pozwolili na złe gospodarowanie zasobami i sami powinni ponieść tego konsekwencje. I to podkreślali wszyscy samorządowcy spoza regionu, niebędący w PO, nazywając rzeczy po imieniu: skandal! W liście Robert Biedroń poprosił o 10 mln zł i Ewa Kopacz przyjechała do Słupska i je miastu dała z rezerwy rządowej.

Czy wiesz już na kogo będziesz głosować w nadchodzących wyborach?

  1. 81.41%
  2. 6.73%
  3. 6.59%
  4. 5.27%

Oczywiście pamiętam, jak dużą rolę odegrali w tym lokalni politycy PO. Rola posła Zbigniewa Konwińskiego, szefa słupskich struktur Platformy, była w tym przeogromna.

Tak więc Słupsk dostał te 10 mln zł od rządu. Była to ordynarna kiełbasa wyborcza. Co znamienne, pieniądze w części zostały zmarnowane. Np. wyremontowano za nie trzy mieszkania w kamienicy przy Płowieckiej, która w tym roku została zburzona, bowiem trwa rewitalizacja. Ale też zrobiono rzeczy potrzebne, które przetrwały próbę czasu, np. wyremontowano teatr Tęcza, a i zmniejszono wkład własny miasta w ringu.

I tu dochodzimy do lata tego roku, czyli cztery lata później, też w okresie przedwyborczym. W mieście nie pojawia się premier z PiS, ale jest rzecznik rządu i przekazuje wieść o aktualnej kiełbasie wyborczej. Tym razem to ma być 90 mln zł do podziału między Słupsk, gminę Słupsk i powiat słupski. Każdy z podmiotów po 30 mln zł.

I co by nie mówili słupscy działacze PO, to mają rację, że jest to wyborcza obietnica. Ale co w niej złego? Z kontekstu wynika, że tylko jedno: wychodzi, że w pojedynku na kiełbasę wyborczą przed wyborami parlamentarnymi PO przegrywa z PiS w Słupsku 1 do 9.

Pewnie działacze lokalnych struktur PO boją się, że przełoży się to na wybory. Trudno im się dziwić. Z sondaży wynika, że w naszym okręgu już PiS ma minimalną przewagę nad PO. W Gdyni i Słupsku nie, ale region jest już pisowski. Ale to zweryfikują wybory.

Zobacz także: Zbigniew Konwiński, słupski poseł Platformy Obywatelskiej podsumowuje kadencję 2015-2019.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 75

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Każda władza niestety jest demoralizujaca, bo nawet Biedroń z którym mieszkańcy wiązali duże nadzieje okazał się kłamcą i oszustem wyborczym jeśli chodzi o Słupsk i jego rozwój a teraz kiedy z każdej strony mimo, że jeszcze nie było wystawionych list wyborczych to z każdej strony bombardowały nas, szczególnie w autobusach miejskich i przystankach autobusowych plakaty kandydata PO Konwinskiego z jego dokonaniami, tylko co dla Słupska zrobił?

G
Gość

No i niech wreszcie mieszkańcy słupska, Ustki i okolic otworzą oczy bo wyniki tu były zawsze beznadziejne że aż wstyd mi za moje miasto. Czerwono tu aż niedobrze się robi.

Jeszcze jakieś parady pseudo równości... I co jeszcze? Świat idzie ku końcowi jeśli ludzie chcą jeszcze głosować na PO... KO....

G
Gość

Brawo po prostu wyżyny dziennikarstwa. Wow trzeba być specjalnym żeby napisac taki tekst. Pozdrawiam

T
Tttaaaaa
2019-08-17T21:40:01 02:00, Gość:

Dalej platfusy po trupach a do koryta.

2019-08-17T23:04:37 02:00, Hektor:

Czy platfusy, czy pisiory- razem działają na szkodę Narodu, należy tylko wyłączyć TV i rozejrzeć się po niezależnych (jeszcze) mediach...

Niezależnych mediów ?

O ktorych mowisz o SBeckim POlsacie czy o SBeckim tvnie ?

D
Danka

Chciałabym się zapytać o kampanię wyborczą posła Konwinskiego bo z tego co czytałam stojąc na przystanku autobusowym w mieście nie wolno przystanków obklejać żadnymi reklamami i ogłoszeniami bo grozi za to kara pieniężna a specjalnie zwrociłam uwagę że na każdym z nich widnieje plakat z Konwińskim Smerfem Marudą i ciekawe kto za to zapłaci, bo jeśli nie znikną w ciągu tygodnia to naklejam plakaty swojej partii

z
złodziej

mi tam za Peło było dobrze, kradłem ile mogłem

K
Karolina

Każdy uczciwy wie,że PO to zwykli zł......je.

k
koń

Myślicie ,ze ci co okradli Polskę z setek miliardów uciekli na Antarktydę? Oni się przyczaili i po powrocie Zorganizowanej Grupy Przestępczej zasilonej przez pijaczynę muzyka odbija sobie te 4 lata z nawiązką.Amber Gold będzie w każdym mieście a nie tylko w polskiej Sycylii.Zapieprzać będziecie za 5 zł/godzinę do 67 roku kobiety i mężczyźni.Żadnych tam 13 tek dla staruchów i plusów na dzieci nie będzie bo jak zapowiedział oszust Wincent pinindzy ni ma i nie będzie.Protestów nauczycieli i inwalidów nie będzie bo Hartwigi i Broniarze dostana miejsca tzw biorące a jak będą podskakiwać to dostana gazem pieprzowym po oczach albo salwę kulami gumowymi.Nie będzie już polskiego radia tylko deutche rundfunk w zyku polskim.Internet będzie w 100% niemiecki a za publiczą TV robić będzie TVN.O tym co się dzieje w Polsce będzie dowiemy się tylko z AlJazira.Szefem informacji będzie Tomasz Lis za milion miesięcznie a ministrem sprawiedliwości kóń który mówi czyli Roman G.Służba zdrowia wreszcie stanie się zapowiadanym biznesem ale nie dla korzystających z niej. Jak PIS wygra to Bolek zrobi wojnę domową i wszyscy będą wylatywać przez okna.

B
Bolek

Jak to jest ,ze jeszcze długo przed tym jak ogłoszono wybory miejscowy watażka straszył z okien wszelakich autobusów ?

M
Mark

PO-partia obietnic /pustych/,PO-partia oszolomow/ PO - partia odlotow,PO partia oszustow itd.

G
Gość

Litania do Świętego Józefa

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami.

Święty Józefie, módl się za nami.

Przesławny Potomku Dawida, módl się za nami.

Światło Patriarchów, módl się za nami.

Oblubieńcze Bogarodzicy, módl się za nami.

Przeczysty Stróżu Dziewicy, módl się za nami.

Żywicielu Syna Bożego, módl się za nami.

Troskliwy Obrońco Chrystusa, módl się za nami.

Głowo Najświętszej Rodziny, módl się za nami.

Józefie najsprawiedliwszy, módl się za nami.

Józefie najczystszy, módl się za nami.

Józefie najroztropniejszy, módl się za nami.

Józefie najmężniejszy, módl się za nami.

Józefie najposłuszniejszy, módl się za nami.

Józefie najwierniejszy, módl się za nami.

Zwierciadło cierpliwości, módl się za nami.

Miłośniku ubóstwa, módl się za nami.

Wzorze pracujących, módl się za nami.

Ozdobo życia rodzinnego, módl się za nami.

Opiekunie dziewic, módl się za nami.

Podporo rodzin, módl się za nami.

Pociecho nieszczęśliwych, módl się za nami.

Nadziejo chorych, módl się za nami.

Patronie umierających, módl się za nami.

Postrachu duchów piekielnych, módl się za nami.

Opiekunie Kościoła Świętego, módl się za nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P.: Ustanowił Go panem domu swego.

W.: I zarządcą wszystkich posiadłości swoich.

P.: Módlmy się:

Boże, Ty w niewysłowionej Opatrzności wybrałeś Świętego Józefa na Oblubieńca Najświętszej Rodzicielki Twojego Syna, spraw, abyśmy oddając Mu na ziemi cześć jako opiekunowi, zasłużyli na Jego orędownictwo w niebie. Przez Chrystusa Pana Naszego.

W.: Amen.

G
Gość

Litania do św. Antoniego

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.

Święty Antoni Padewski, módl się na nami

Święty Antoni przyjacielu serdeczny Dzieciątka Jezus,

Święty Antoni, sługo Matki Niepokalanej,

Święty Antoni, wierny sługo świętego Franciszka,

Święty Antoni, mężu świętej modlitwy,

Święty Antoni, perło ubóstwa,

Święty Antoni, lilio czystości,

Święty Antoni, obrazie posłuszeństwa,

Święty Antoni, miłośniku życia ukrytego,

Święty Antoni, gardzący chwałą ziemską,

Święty Antoni, wzorze miłości Bożej,

Święty Antoni, zwierciadło cnoty,

Święty Antoni, kapłanie według Serca Bożego,

Święty Antoni, za wiarę gotów na męczeństwo,

Święty Antoni, filarze Kościoła świętego,

Święty Antoni, apostole dusz ludzkich,

Święty Antoni, bojowniku wiary,

Święty Antoni, nauczycielu prawdy,

Święty Antoni, potężny kaznodziejo Ewangelii,

Święty Antoni, nawracający grzeszników,

Święty Antoni, pogromco występków,

Święty Antoni, aniele pokoju,

Święty Antoni, odnowicielu dobrych obyczajów,

Święty Antoni, zwycięzco serc,

Święty Antoni, opiekunie uciśnionych,

Święty Antoni, postrachu złych duchów,

Święty Antoni, wskrzeszający umarłych,

Święty Antoni, przywrócenie rzeczy zgubione,

Święty Antoni, chwalebny cudotwórco,

Święty Antoni, święty całego świata,

Święty Antoni, ozdobo zakonu Serafickiego,

Święty Antoni, wesele dworu niebieskiego,

Święty Antoni, drogi u Boga nasz pośredniku.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - przepuść nam Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - wysłuchaj nas Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata - zmiłuj się nad nami.

V: Módl się za nami święty Antoni.

R: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

G
Gość
2019-08-17T22:47:01 02:00, Gość:

Nie 90 ale 100mln dostanie nasz region dzięki skutecznej i wiarygodnej pracy Posła @Piotra Műller

Ty to masz fajne sny.

m
maniek

Szczera prawda, aż oczy krwawią platwusów.

G
Gość

Artykuł na poziomie karnowskich. Dostarczyć więcej wazeliny?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3