Prezes słupskiego szpitala i ikona Solidarności [komentarz]

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki - dziennikarz "Głosu Pomorza".
Zbigniew Marecki - dziennikarz "Głosu Pomorza". Łukasz Capar
Andrzej Sapiński, wpływowy prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku powiedział w piątek (18 listopada) w Radio Słupsk, że w roli przełożonej pielęgniarek w kierowanej przez siebie placówce zatrudnił ikonę Solidarności.

W ten sposób chciał podkreślić kompetencje Jadwigi Stec, przewodniczącej Solidarności w szpitalu, którą niedawno mianował na stanowisko dyrektora ds. pielęgniarstwa. Myślałem, że spadnę z krzesła, gdy to usłyszałem.

Nie, nie śmiałem się z Jadwigi Stec, bo właściwie nie wiem, pewnie jak większość słupszczan, czy odegrała ważną rolę w styropianowym okresie Solidarności w Słupsku , na który lubią się powoływać różni - mniej lub bardziej uprawnieni - kombatanci z tego okresu. Śmiałem się natomiast z prezesa Sapińskiego, bo powinien sobie zdawać sprawę, że gdy już minęło przeszło 25 lat od czasu odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości, używanie w publicznej debacie tego typu argumentu naraża go na śmieszność. W końcu żyjemy już w czasie, gdy argumenty polityczne powinny być wypierane przez argumenty związane z kompetencjami, a te Jadwiga Stec też posiada, bo dysponuje odpowiednim wykształceniem, a po 40 latach pracy w słupskim szpitalu zna go jak własną kieszeń. Na nich więc powinien poprzestać.

Za to zdziwiłem się, że pan prezes nie powiedział, choć dla wielu jest to widoczne, że awansował Jadwigę Stec także dlatego, że wyraźnie stanęła po jego stronie w trakcie trwającego cały czas sporu ze słupską poseł Jolantą Szczypińską z PiS, która przekonuje, że w słupskim szpitalu źle się dzieje. Na dodatek Jadwiga Stec, która jest także słupską radną, aby podkreślić, że nie zgadza się ze swoim środowiskiem, wystąpiła z Klubu Radnych PiS, który działa w Radzie Miejskiej w Słupsku. Nic więc dziwnego, że są tacy, którzy uważają, że prezes Sapiński poprzez swoją nominację w pewnym sensie zrekompensował pani Stec straty polityczne, wynikające z tego, że zdecydowała się na funkcjonowanie w radzie jako wolny elektron. Ci bardziej cyniczni tę nominację odbierają jeszcze inaczej. Uważają bowiem, że nominacja Jadwigi Stec jest formą gratyfikacji, bo nie tylko będzie miała wyższą pensję, ale na dodatek wzrośnie jej przyszła emerytura, bo już za kilka miesięcy pani Stec uzyska prawa emerytalne.

A tak na marginesie: przez długie lata byłem przekonany, że ikonami słupskiej Solidarności są mecenas Anna Bogucka-Skowrońska, Edward Mueller czy Henryk Grządzielski. Teraz widać, że katalog ikon się rozszerza. I nic dziwnego, bo jak pamiętam, liczba członków ZBOWID (młodszym czytelnikom należy się wyjaśnienie, że Związek Bojowników o Wolność i Demokrację skupiał zaangażowanych w utrwalanie władzy komunistycznej w naszym kraju) zwiększała się w czasie, gdy zbliżał się upadek PRL-u, a ci ludzie stawali się coraz starsi, więc mieli ochotę na gratyfikacje wynikające z tej przynależności. Inna rzecz, że niedawno gdański IPN podczas uroczystości w Słupsku, kiedy wręczono przyznane przez prezydenta Krzyże Solidarności i Wolności, pokazał 17 ikon walki Polaków na Pomorzu Środkowym o niepodległość. Nie było wśród nich twarzy z pierwszych stron gazet.

Przeczytaj także inne artykuły:

gp24

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
J.
W dniu 21.11.2016 o 13:46, Gość napisał:

A że tak spytam to Panie Pielęgniarki nie mają pralek w domu ? czy są tak zapracowane że nie mają czasu na wypranie fartuchów ? Z tego co się orientuje to żaden zakład pracy nie pierze ciuchów pracowników. I chyba o to chodzi że skończyły się układy pielęgniarek z pralnią .


Paniom Pielęgniarkiom nie wolno prać mundurków w domu, bo to odzież skażona. Doucz się a potem się wypowiadaj.
G
Gość

napisz wiecej jak ten oszolom niszczy nasz szpital napisz jak pis oszukuje w sprawie podatku jak chce ograniczyc manifestacje co robi z szkola ile bedzie zwolnien  itd

G
Gość

napisz jak to sie bogaca misiewicze  jak niszcza armie macierewicze ja sie zastanawiam czy nie trzeba ich przebadac nawet adwokaci olali tego co powiedzial racz daj nam panie dojna krowe

G
Gość
W dniu 24.11.2016 o 18:22, Radio Gdańsk napisał:

 Środa,23 listopada 201614:23Szpital Wojewódzki w Słupsku zwolni 74 osoby. I ma poważne argumentySiedemdziesiąt cztery osoby stracą pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. To efekt restrukturyzacji lecznicy, która ma w sumie dać oszczędności rzędu dziesięciu milionów złotych rocznie.Oprócz zastąpienia pracowników z pralni, kuchni, sterylizatorni i obsługi technicznej firmami zewnętrznymi szpital ma wdrożyć inny system zamówień.NIE REWOLUCJA, A STOPNIOWE ZMIANYPracownicy z kuchni i pralni już przeszli do pracy w firmach zewnętrznych. To w sumie 48 osób. Szpital w ramach oszczędności ma też przenieść administrację z budynku na ulicy Lotha do głównych budynków szpitala przy ulicy Hubalczyków. - To ma znacznie poprawić sytuację finansową szpitala - mówi Adam Roślewski z firmy konsultingowej Know How, która opracowała plan restrukturyzacji.- To jest szpital, który ma ogromny potencjał, choćby rozwoju leczenia onkologicznego. Może znacznie, bo o trzydzieści procent, zwiększyć liczbę porodów, między innymi poprzez zapowiadane już przeniesienie porodówki z Ustki do Słupska. Nasze opracowanie liczy pół tysiąca stron i jest tam mnóstwo zaleceń i propozycji. Zmiany, głównie organizacyjne i architektoniczne, czekają Szpitalny Oddział Ratunkowy. Moim zdaniem przy zachowaniu obecnej sytuacji finansowo-organizacyjnej szpitala, za rok pojawiłyby się pierwsze kłopoty z terminowymi płatnościami i płynnością finansową. Stąd nasza propozycja nie rewolucji, ale stopniowych zmian, które poprawią i ustabilizują sytuację szpitala - dodaje Adam Roślewski.DUŻY POTENCJAŁ SZPITALADocelowo w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku ma być 928 pracowników na etacie, 210 na umowach kontraktowych i 29 osób na umowach zleceniach.- Ten plan został już zaakceptowany przez Zarząd Województwa, teraz jest przedstawiany załodze. Chcę podkreślić, że nad jego opracowaniem i wprowadzeniem prace trwały od początku tego roku. Naszym celem jest szpital dla pacjentów. Chcemy utworzyć Oddział Rehabilitacyjny w Ustce, rozwijać działalność na oddziałach pediatrycznym, chirurgii naczyniowej oraz otolaryngologicznym. Chcemy stworzyć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz centrum onkologiczne - dodaje prezes Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku Andrzej Sapiński.Zdaniem Adama Roślewskiego potencjał szpitala w Słupsku jest dużo większy i nie w pełni wykorzystany. - Są oddziały i usługi lecznicze wykorzystywane różnie, od kilku procent do niemal stu. Tu możliwości optymalizacji są bardzo duże. Nie wszystkim proponowane zmiany się podobają. Część byłych pracowników szpitala oraz mieszkańców Słupska co tydzień organizuje protesty pod szpitalem domagając się wstrzymania zmian.Wprowadzanie zmian i ich nadzór przez firmę konsultingową ma potrwać do trzech lat. Przemysław Woś/mili 

"część byłych pracowników" - to nie są byli pracownicy tylko pracownicy, którzy pracują od wielu lat!!! Ludzie z pralni nie dostają poborów i powinni iść od razu do prokuratury a nie do PIP-u i GP, bo to nie są miejsca, których obchodzi człowiek,który musi dać dzieciom jeść, opłacić czynsz i media oraz samemu zjesc, by na to wszystko starczyło 

R
Radio Gdańsk

Środa,

23 listopada 2016

14:23

Szpital Wojewódzki w Słupsku zwolni 74 osoby. I ma poważne argumenty

Siedemdziesiąt cztery osoby stracą pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. To efekt restrukturyzacji lecznicy, która ma w sumie dać oszczędności rzędu dziesięciu milionów złotych rocznie.

Oprócz zastąpienia pracowników z pralni, kuchni, sterylizatorni i obsługi technicznej firmami zewnętrznymi szpital ma wdrożyć inny system zamówień.
NIE REWOLUCJA, A STOPNIOWE ZMIANY
Pracownicy z kuchni i pralni już przeszli do pracy w firmach zewnętrznych. To w sumie 48 osób. Szpital w ramach oszczędności ma też przenieść administrację z budynku na ulicy Lotha do głównych budynków szpitala przy ulicy Hubalczyków. - To ma znacznie poprawić sytuację finansową szpitala - mówi Adam Roślewski z firmy konsultingowej Know How, która opracowała plan restrukturyzacji.
- To jest szpital, który ma ogromny potencjał, choćby rozwoju leczenia onkologicznego. Może znacznie, bo o trzydzieści procent, zwiększyć liczbę porodów, między innymi poprzez zapowiadane już przeniesienie porodówki z Ustki do Słupska. Nasze opracowanie liczy pół tysiąca stron i jest tam mnóstwo zaleceń i propozycji. Zmiany, głównie organizacyjne i architektoniczne, czekają Szpitalny Oddział Ratunkowy. Moim zdaniem przy zachowaniu obecnej sytuacji finansowo-organizacyjnej szpitala, za rok pojawiłyby się pierwsze kłopoty z terminowymi płatnościami i płynnością finansową. Stąd nasza propozycja nie rewolucji, ale stopniowych zmian, które poprawią i ustabilizują sytuację szpitala - dodaje Adam Roślewski.

DUŻY POTENCJAŁ SZPITALA
Docelowo w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku ma być 928 pracowników na etacie, 210 na umowach kontraktowych i 29 osób na umowach zleceniach.
- Ten plan został już zaakceptowany przez Zarząd Województwa, teraz jest przedstawiany załodze. Chcę podkreślić, że nad jego opracowaniem i wprowadzeniem prace trwały od początku tego roku. Naszym celem jest szpital dla pacjentów. Chcemy utworzyć Oddział Rehabilitacyjny w Ustce, rozwijać działalność na oddziałach pediatrycznym, chirurgii naczyniowej oraz otolaryngologicznym. Chcemy stworzyć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz centrum onkologiczne - dodaje prezes Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku Andrzej Sapiński.
Zdaniem Adama Roślewskiego potencjał szpitala w Słupsku jest dużo większy i nie w pełni wykorzystany. - Są oddziały i usługi lecznicze wykorzystywane różnie, od kilku procent do niemal stu. Tu możliwości optymalizacji są bardzo duże. Nie wszystkim proponowane zmiany się podobają. Część byłych pracowników szpitala oraz mieszkańców Słupska co tydzień organizuje protesty pod szpitalem domagając się wstrzymania zmian.
Wprowadzanie zmian i ich nadzór przez firmę konsultingową ma potrwać do trzech lat.

 

Przemysław Woś/mili

 

G
Gość
W dniu 23.11.2016 o 08:55, Gość napisał:

marecki napisz jak prezesik chce zwolnic  50 pielegniarek sieje teror brak stabilnosci szantaze itd

On nie potrafi pisać- jest tez kupiony i sra w portki Gdzie sa prawdziwi Polacy!?

S
Stu Q
W dniu 22.11.2016 o 23:07, Gość napisał:

tym spleśniałym chlebem udławisz się sama już niedługo

Naucz się czytać to może zaczniesz rozumieć

G
Gość

marecki napisz jak prezesik chce zwolnic  50 pielegniarek sieje teror brak stabilnosci szantaze itd

G
Gość
W dniu 22.11.2016 o 19:52, Stu Q napisał:

Znowu posępny podrzucił znienawidzonym słupszczanom kromkę spleśnioałego chleba

tym spleśniałym chlebem udławisz się sama już niedługo

S
Stu Q
W dniu 22.11.2016 o 18:25, Gość napisał:

jeżeli pracownicy boją się powiedzieć to co myślą a nie boją się zostać bez pracy to proszę bardzo - na własne życzenie!  gdzie macie serce patrzeć jak jedna kobieta walczy o wasz chleb dla waszych dzieci! czy wy rozumu swojego nie macie? tak jestescie zapatrzeni w ikonę Solidarności?! Macie przykład pralni gdzie ludziom nie są odprowadzane składki ZUS i na co wy jeszcze czekacie!!! słów brakuje!!! pamiętajcie pielęgniarki , że na własne życzenie będziecie płakały i będziecie mówiły, że się bałyście Ten wasz strach okaże się żenujący !!! 

Znowu posępny podrzucił znienawidzonym słupszczanom kromkę spleśnioałego chleba

D
Działacz
W dniu 21.11.2016 o 13:46, Gość napisał:

A że tak spytam to Panie Pielęgniarki nie mają pralek w domu ? czy są tak zapracowane że nie mają czasu na wypranie fartuchów ? Z tego co się orientuje to żaden zakład pracy nie pierze ciuchów pracowników. I chyba o to chodzi że skończyły się układy pielęgniarek z pralnią .

Szanowni 'goście'.Ubrania pracownicze muszą być prane w sposób standaryzowany - w certyfikowanych pralniach.

G
Gość
W dniu 22.11.2016 o 14:18, Gość napisał:

To co ? po nowym roku 120 osób na bruk, doktorki i piguły też

jeżeli pracownicy boją się powiedzieć to co myślą a nie boją się zostać bez pracy to proszę bardzo - na własne życzenie!  gdzie macie serce patrzeć jak jedna kobieta walczy o wasz chleb dla waszych dzieci! czy wy rozumu swojego nie macie? tak jestescie zapatrzeni w ikonę Solidarności?! Macie przykład pralni gdzie ludziom nie są odprowadzane składki ZUS i na co wy jeszcze czekacie!!! słów brakuje!!! pamiętajcie pielęgniarki , że na własne życzenie będziecie płakały i będziecie mówiły, że się bałyście Ten wasz strach okaże się żenujący !!! 

G
Gość
W dniu 22.11.2016 o 14:18, Gość napisał:

To co ? po nowym roku 120 osób na bruk, doktorki i piguły też

jeżeli pracownicy boją się powiedzieć to co myślą a nie boją się zostać bez pracy to proszę bardzo - na własne życzenie!  gdzie macie serce patrzeć jak jedna kobieta walczy o wasz chleb dla waszych dzieci! czy wy rozumu swojego nie macie? tak jestescie zapatrzeni w ikonę Solidarności?! Macie przykład pralni gdzie ludziom nie są odprowadzane składki ZUS i na co wy jeszcze czekacie!!! słów brakuje!!! pamiętajcie pielęgniarki , że na własne życzenie będziecie płakały i będziecie mówiły, że się bałyście Ten wasz strach okaże się żenujący !!! 

G
Gość

To co ? po nowym roku 120 osób na bruk, doktorki i piguły też

G
Gość
W dniu 21.11.2016 o 13:46, Gość napisał:

A że tak spytam to Panie Pielęgniarki nie mają pralek w domu ? czy są tak zapracowane że nie mają czasu na wypranie fartuchów ? Z tego co się orientuje to żaden zakład pracy nie pierze ciuchów pracowników. I chyba o to chodzi że skończyły się układy pielęgniarek z pralnią .

tym bardziej nie pierze jesli sa na kontrakcie czyli prowadza wlasna dzielalnosc gosp.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3